خانه / اخبار روز / رهبر ایران: مطالبات و حرکات وحشیانه تفکیک شوند

رهبر ایران: مطالبات و حرکات وحشیانه تفکیک شوند

«آن آقایی که در رأس آنجاست [دونالد ترامپ] اگر چه ظاهرا آدم متعادلی نیست، اما این را بداند که این دیوانه‌بازی‌های نمایشی هم بی‌جواب نخواهد ماند.»

علی خامنه‌‌ای، رهبر ایران در واکنش تازه خود به اعتراض‌های سراسری اخیر در شهرهای مختلف گفت که باید میان «مطالبات صادقانه و بحق مردم» و «حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه» تفکیک قائل شد.

وی روز سه‌شنبه ۱۹ دی ماه در یک سخنرانی در تهران ضمن متهم کردن آمریکا و اسرائیل به سازماندهی اعتراضات ضد حکومتی مردم در ایران، به آمریکا هشدار داد که این حرکت را «بی‌تقاص» نخواهد گذاشت.

اتهام آمریکا، اسرائیل، عربستان و مجاهدین

آقای خامنه‌ای در مورد جزئیات دخالت خارجی‌ها در نا‌آرامی‌های اخیر ایران گفت: «نقشه مربوط به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاست. پول برای یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس است، پادویی‌اش هم مربوط به سازمان آدمکش منافقین بود.» اشاره رهبر ایران به دولت «خرپول»، به طور غیر مستقیم و تلویحی متوجه عربستان سعودی است.

او در مورد شیوه هدایت و سازماندهی «عملیات اعتراض‌ها» در ایران گفت که برای این کار دو قرارگاه «در همسایگی ایران» برای عملیات در فضای مجازی و مدیریت میدانی تشکیل شده بود که فرماندهی هر دو را آمریکا و اسرائیل بر عهده داشتند.

هشدار به آمریکا

سید علی خامنه‌ای خطاب به مسئولان آمریکایی گفت: «اولا بدانند که تیرشان به سنگ خورده، ممکن است این کار را تکرار کنند، اما بدانید که باز هم سرتان به سنگ خواهد خورد. ثانیا به ما در این چند روز خسارت زدند، بدانند این بی‌تقاص نخواهد بود. ثالثا آن آقایی که در رأس آنجاست (دونالد ترامپ) اگر چه ظاهرا آدم متعادلی نیست، اما این را بداند که این دیوانه‌بازی‌های نمایشی هم بی‌جواب نخواهد ماند.»

وی با اشاره غیر مستقیم به واکنش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نسبت به اعتراض‌های سراسری در ایران گفت: «می‌گویند حکومت ایران از مردم خود می‌ترسد؛خیر، حکومت ایران متولد این مردم است و نظام اسلامی چهل سال است که به پشتوانه همین مردم در مقابل شما ایستاده است.»

به رسمیت شناختن حق اعتراض

علی خامنه‌ای افزود: «این که فلان انسانی از یک حقی محروم بماند و و اعتراض بکند یا اعتراض‌کننده‌ها بیایند جایی جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، یک مطلب است و این که یک عده‌ای از این تجمع و انگیزه آن سوء استفاده کنند، یک حرف دیگر است. اینها را نباید با هم مخلوط کرد.»

وی با یادآوری این که اعتراض به عملکرد بعضی مؤسسات مالی و بعضی دستگاه‌ها همیشه بوده و قشرهایی از مردم به خصوص کم‌درآمدها «تحت فشار» هستند، گفت «هیچ کس با اجتماع مخالفتی ندارد. […] مسئولان باید به اعتراض‌ها رسیدگی بکنند. من نمی‌گویم باید دنبال بکنند، خود بنده هم مسئولم، همه‌مان باید دنبال کنیم.»

آقای خامنه‌ای همچنین با یادآوری این موضوع که آغاز اعتراض‌ها با فراخوان علیه گرانی آغاز شد که به گفته او همه از آن «خوششان می‌آید»، اضافه کرد که مردم «صف‌ها»ی خود را از شعارهای سیاسی «جدا کردند».

وی با انتقاد از آتش زدن پرچم ایران در جریان اعتراضات در عین شعار «جانم فدای ایران» گفت کسانی که این شعار را داده‌اند در برابر دشمنان «مقاومت» نکرده‌اند. اشاره آقای خامنه‌ای به شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران است» که در میان شعارهای تند دیگر از سوی معترضان در روزهای اخیر شنیده شده بود.

رسانه‌های رسمی ایران در روزهای اخیر اخبار مربوط به آتش زدن پرچم ایران به دست معترضان را تاکنون چندین بار پوشش داده و تصاویری از آن پخش کرده‌اند.

پیام به فرانسه

رهبر ایران ضمن اشاره غیر مستقیم به فرانسه و درخواست این کشور برای مذاکره با ایران گفت: «آمریکا جرأت نمی‌کند اسم مذاکره با ما را بیاورد، اما یک کشور اروپایی می‌گوید که می‌خواهیم با ایران درباره حضور منطقه‌ای با آن مذاکره کنیم. باید از او پرسید شما چرا در منطقه حضور دارید.»

در ماه‌های اخیر مقام‌های بلند پایه فرانسوی در چند مورد خواستار مذاکره بر سر فعالیت‌های موشکی و اقدامات منطقه‌ای ایران شده‌اند.

 

همچنین بررسی کنید

پمپئو در جمع ایرانیان: واشنگتن در به‌کاربردنِ لفظ «رژیم چینج» محتاط است

وزیر امور خارجه ایالات متحده در حضور شماری از ایرانیان ساکن آمریکا گفته است که …

آمریکا معافیت هشت کشور از تحریم نفت ایران را تمدید نکرد

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا معافیت هشت …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super