«رحموک نصرتی» صدای زنان سیستان و بلوچستان بود

«رحموک نصرتی» صدای زنان سیستان و بلوچستان بود به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی در پیامی برای درگذشت رحمو نصرتی نوشته است: رحموک نصرتی گنجینه ای ارزشمند از آوازها و تصنیف های سیستان و بلوچستان و گنجینه الحان موسیقی ویژه زنان این منطقه است که‌ در مراسم های شادی و غم ویژه زنان، آوازهای محلی می خواند و الحان مختلف را اجرا می کرد. از گنجینه گران‌بهایی که در سینه و جان زنده یاد نصرتی بود آثاری با محتوای آوازهای فولکلور به جای مانده است که روایتگر بخشی از فرهنگ، تاریخ و آیین های مردم سیستان و بلوچستان است و می تواند مبنای مطالعات فرهنگی، موسیقیایی و مردم شناسی قرار گیرد. زنان هنرمند نواحی ایران راوی فرهنگ هستند و در استمرار هویت فرهنگی، باورها و آیین ها نقش موثری دارند و زنده یاد رحموک نصرتی از جمله این هنرمندان است که با آوازها و لالایی ها در تداوم سنت ها و آیین های فرهنگی و هویتی سیستان و بلوچستان نقش شگرفی دارد. حسینی در پایان این پیام نوشته است: درگذشت این هنرمند گرانقدر را به هنرمندان و هنردوستان و مردم عزیز سیستان و بلوچستان تسلیت می گ..

«رحموک نصرتی» صدای زنان سیستان و بلوچستان بود «رحموک نصرتی» صدای زنان سیستان و بلوچستان بود

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی در پیامی برای درگذشت رحمو نصرتی نوشته است: رحموک نصرتی گنجینه ای ارزشمند از آوازها و تصنیف های سیستان و بلوچستان و گنجینه الحان موسیقی ویژه زنان این منطقه است که‌ در مراسم های شادی و غم ویژه زنان، آوازهای محلی می خواند و الحان مختلف را اجرا می کرد.

از گنجینه گران‌بهایی که در سینه و جان زنده یاد نصرتی بود آثاری با محتوای آوازهای فولکلور به جای مانده است که روایتگر بخشی از فرهنگ، تاریخ و آیین های مردم سیستان و بلوچستان است و می تواند مبنای مطالعات فرهنگی، موسیقیایی و مردم شناسی قرار گیرد. زنان هنرمند نواحی ایران راوی فرهنگ هستند و در استمرار هویت فرهنگی، باورها و آیین ها نقش موثری دارند و زنده یاد رحموک نصرتی از جمله این هنرمندان است که با آوازها و لالایی ها در تداوم سنت ها و آیین های فرهنگی و هویتی سیستان و بلوچستان نقش شگرفی دارد.

حسینی در پایان این پیام نوشته است: درگذشت این هنرمند گرانقدر را به هنرمندان و هنردوستان و مردم عزیز سیستان و بلوچستان تسلیت می گویم و برای هنرمند گرامی نصرتی از درگاه خداوند علو درجات را خواستارم.

رحموک نصرتی، هنرمند پیشکسوت موسیقی نواحی و از خوانندگان استان سیستان و بلوچستان، یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰، در ۹۰ سالگی بر اثر کهولت سن درگذشت.

نصرتی، دوم اردیبهشت سال ۱۳۱۰ متولد شد. او اهل شهرستان فنوج و یکی از خوانندگان استان سیستان و بلوچستان و از نسل میراث‌بانان موسیقی نواحی جنوب بود.

او در سال ١٣٨۴ در دومین جشنواره بومی زنان مناطق و نواحی ایران حضور داشت و به همراه عصمت هودیانی روی صحنه رفت و هنر خود را به نمایش گذاشت.

نصرتی دارنده مدرک درجه یک هنری، تخصص اصلی وی خواندن لالایی‌ها و «زهیروک‌خوانی» بود.

Radio Eram

FREE
VIEW