خانه / بین الملل / آسیا / اسراییل / دیوان دادگستری اروپا حماس را از فهرست گروههای تروریستی خارج نکرد
دیوان دادگستری اروپا

دیوان دادگستری اروپا حماس را از فهرست گروههای تروریستی خارج نکرد

دیوان دادگستری اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که جنبش مقاومت اسلامی موسوم به «حماس» باید همچنان به عنوان یک گروه تروریستی در لیست سیاه اتحادیه اروپا باقی بماند. به این ترتیب با این تصمیم، رای صادره در سال ۲۰۱۴ میلادی از سوی شعبه عمومی این دادگاه لغو شد.

شعبه عمومی دادگاه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ با تصمیم این اتحادیه مبنی بر قرار دادن نام این سازمان سیاسی‌-نظامی فلسطینی در فهرست گروههای تروریستی مخالفت کرده و استدلال کرده بود که قراردادن حماس در لیست سیاه تحت تاثیر گزارش‌های رسانه‌ها و اینترنت انجام شده و مبتنی بر استدلال‌های قانونی محکم نبوده است.

پس از تصمیم شعبه عمومی دادگاه اتحادیه اروپا، در سپتامبر سال ۲۰۱۶ نیز یکی از وکلای عمومی دیوان دادگستری اروپا که توصیه‌هایشان معمولا از سوی قضات پذیرفته می شود، پیشنهاد داد که این دیوان از حکم دادگاه پایین تر (یعنی شعبه عمومی) حمایت کند و حماس را از فهرست گروههای تروریستی حذف کند.

باقی ماندن حماس در لیست سیاه باعث شد که ممنوعیت کمکهای مالی به این سازمان لغو نشود و تحرک افراد وابسته به حماس و فعالیتهای تجاری این سازمان در اتحادیه اروپا همچنان محدود بماند.

تلاش‌های اخیر در اتحادیه اروپا برای حذف نام حماس از لیست سیاه در حالی انجام شده است که آمریکا به عنوان متحد نزدیک قاره سبز، همچنان بر تروریستی بودن سازمان حماس تاکید دارد.

رای جدیدی دیوان دادگستری اروپا همزمان با سفر سعد حریری، نخست وزیر لبنان به ایالات متحده آمریکا و دیدار با دونالد ترامپ منتشر شد.
آقای ترامپ در این دیدار بر ادامه همبستگی دو کشور در مبارزه با گروههای تروریستی تاکید کرد و بطور ویژهبه انتقاد از سازمان سیاسی‌-نظامی حزب الله لبنان پرداخت و بر تشدید تحریم‌ها علیه این گروه تاکید کرد.

همچنین بررسی کنید

نخست‌وزیر دانمارک: ایده ترامپ برای خرید گرینلند «نامعقول» است

نخست‌وزیر دانمارک روز دوشنبه ۲۸ مرداد گفت گرینلند برای فروش نیست و ایده دونالد ترامپ …

دادگاه سودان: عمر البشیر ۹۰ میلیون دلار از عربستان گرفته است

یکی از بازپرسان پرونده عمر البشیر روز دوشنبه ۲۸ مرداد به دادگاه گفت حاکم سابق …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super