خانه / بین الملل / آمریکا / دونالد ترامپ: در مبارزه شجاعانه مردم علیه حکومت دیکتاتور ایران ، آمریکا در کنار آنان ایستاده است

دونالد ترامپ: در مبارزه شجاعانه مردم علیه حکومت دیکتاتور ایران ، آمریکا در کنار آنان ایستاده است

دونالد ترامپ در سخنرنی سالانه خود در کنگره آمریکا، بار دیگر دولت ایران را مورد هدف قرار داد و گفت از کنگره آمریکا خواسته است تا ایرادهای اساسی توافق هسته ای با ایران را برطرف کند. رئیس جمهور آمریکا در خصوص اعتراضات مردمی اخیر در ایران گفت: “وقتی مردم ایران علیه جنایات حکومت دیکتاتور فاسد قیام کردند، من ساکت نماندم. آمریکا در مبارزه شجاعانه مردم ایران در کنار آنان ایستاده است. “

 

رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) در سخنرانی خود موسوم به ” وضعیت ایالات متحده” در محل کنگره آمریکا، بار دیگر از توافق هسته ای با ایران، اعلام نارضایتی کرد و گفت که از کنگره آمریکا خواسته است تا ایرادهای اساسی توافق هسته ای با ایران را برطرف کند. رئیس جمهوری آمریکا در خصوص این که آیا مردم ایران را از لیست ممنوعیت های سفر به آمریکا حذف می کند یا خیر، چیزی نگفت.

وی همچنین در خصوص مسائل داخلی آمریکا گفت که دست خود را به سوی دمکرات ها می‌گشاید تا اختلافات تلخ سیاسی کنار گذاشته شود. ترامپ از مردم آمریکا خواست “به عنوان اعضای یک تیم، یک جامعه و یک خانواده با هم متحد باشند.”

رئيس جمهور آمریکا گفت: “درحال ساختن یک آمریکای امن، قوی و سربلند” است.

ترامپ در بخش دیگری ازسخنانش اعلام کرد، به وزیر دفاع دستور داده است سیاست بازداشت های نظامی را مورد بازبینی قرار دهد و تاسیسات زندان گوانتانامو را باز نگاه دارد.

زندان گوانتاناما زمانی محل نگهداری صدها مظنون بود که در جریان “جنگ علیه تروریسم” در افغانستان و سایر کشورها دستگیر شده بودند. گفته می شود اکنون ده ها زندانی در آن هست. این تصمیم مغایر سیاست رسمی دولت اوباما است که خواهان بستن گوانتانامو در کوبا بود.

سیاست خارجی

دونالد ترامپ در خصوص سیاست خارجی آمریکا با اشاره به این که کلیه نواحی تحت کنترل گروه “دولت اسلامی” (داعش) در عراق و سوریه اکنون از این گروه پس گرفته شده است، گفت: “از کنگره می خواهم اطمینان حاصل کند که در نبرد با داعش و القاعده همه ابزارهای لازم را در اختیار داریم.”

ترامپ در ادامه گفت: “سال گذشته قول دادم که ما گروه داعش را از زمین ریشه کن می‌کنیم. با گذشت یک سال مفتخرم گزارش دهم که ائتلاف تشکیل شده برای شکست دادن داعش تقریبا ۱۰۰ درصد قلمروی را که این آدم‌کش ها در عراق و سوریه کنترل می کردند آزاد کرده است. اما هنوز کار زیادی باید انجام بشود. ما به جنگ تا زمانی که داعش شکست بخورد ادامه خواهیم داد.”

او در مورد کره شمالی گفت: “بی اعتنایی و امتیاز دادن تنها به ستیزه جویی و اقدامات تحریک آمیز منجر می شود. من اشتباه دولت های قبلی که ما را در این وضعیت خطرناک قرار دادند تکرار نخواهم کرد.”

دونالد ترامپ در خصوص مواضع آمریکا نسبت به افغانستان گفت: “سربازان آمریکایی بر اساس قواعد جنگی تازه ای در افغانستان می جنگند. ارتش ما در کنار شرکای افغان قهرمان ما، دیگر با جدول های زمانی مصنوعی تضعیف نمی شود و دیگر نقشه هایمان را به دشمنان نمی گوئیم.”

ره آورد اقتصادی یک ساله دولت ترامپ

رئیس جمهور امریکا در ابتدای سخنانش در کنگره آمریکا در خصوص دستاورد اقتصادی دولت گفت:”هیج زمانی بهتر از مقطع کنونی برای تحقق رویای آمریکا نبوده است.”

ترامپ در ادامه گفت: ” بیکاری در (کل کشور) به پایین ترین سطح در ۴۵ سال اخیر رسیده است و مایه افتخارم است که بگویم میزان بیکاری آفریقایی-آمریکایی ها (سیاه‌پوستان) به پایین ترین سطح رسیده است و بیکاری در بین آمریکایی- اسپانیایی زبان ها نیز به پایین ترین در سطح در طول تاریخ رسیده است. “

نا گفته نماند که در این بخش از سخنان ترامپ اعضای سیاهپوست حزب دمکرات نه از جایشان بلند شدند نه او را تشویق کردند. طی یک سال گذشته بارها از دونالد ترامپ انتقاد شده است که با قاطعیت و صراحت علیه گروه های نژادپرست موضع گیری نمی کند.

ترامپ طی سخنانش تاکید کرد که قانون اصلاح مالیات به نفع همه آمریکایی خواهد بود. اقتصاد آمریکا که رشد آن از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما شروع شده بود هم اکنون دوره پررونقی را می گذراند اما میزان رضایت از عملکرد ترامپ در نظرسنجی ها همچنان بسیار پایین است.

او همچنین از کنگره خواست تا از طرح اصلاح قوانین مهاجرت موسوم به داکا، حمایت کنند. دونالد ترامپ تاکید کرد: “اصلاح قوانین مهاجرت زمینه ساز اعطای شهروندی به یک میلیون و ۸۰۰ هزار از کسانی خواهد شد که هنگام ورود به آمریکا به همراه والدین خود، سن کمی داشتند. “

موضع گیری دمکرات ها

جوزف کندی سوم، نوه رابرت کندی، برادر و وزیر دادگستری جان اف کندی رئیس جمهوری پیشین آمریکا، واکنش دمکرات ها به سخنرانی دونالد ترامپ را قرائت کرد.

او ریاست جمهوری ترامپ را “هرج و مرج زده” توصیف کرد و به “شکاف اجتماعی در دوران او اشاره کرد.

جوزف کندی سوم، در اشاره ای به سیاست های ترامپ گفت: “بسیاری یک سال گذشته را در اضطراب، خشم و ترس گذرانده اند. قلدر مآب ها ممکن است مشت بزنند. ممکن است حتی ردی از مشت آنها بماند. اما در تاریخ آمریکا هرگز، حتی یک بار هم، نتوانسته اند با توانایی و روحیه مردمی رقابت کنند که در دفاع از آینده خود متحد هستند.”

همچنین بررسی کنید

«نرم‌افزار جاسوسی» اسرائیل، در اختیار سعودی‌ها

همزمان با این‌که رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو در تلاش برای عادی‌سازی مناسبات …

اسرائیل: ایران را از سوریه بیرون می‌رانیم، ادامه عملیات در لبنان

در حالی که عملیات مهندسی ارتش اسرائیل در مرز شمالی این کشور برای «کشف و …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super