دومین پیاده‌روی فضانوردان چینی ماموریت «شنژو ۱۵» انجام شد

دومین پیاده‌روی فضانوردان چینی ماموریت «شنژو ۱۵» انجام شد فضانوردان چینی ماموریت شنژو ۱۵ دومین پیاده‌روی فضایی و اولین آزمایش «آتش در فضا» را انجام دادند. به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضانوردان ماموریت شنژو ۱۵(Shenzhou ۱۵) چین در ایستگاه فضایی تیانگونگ(Tiangong) این کشور مشغول به کار هستند. مقامات دفتر مهندسی فضای سرنشین‌دار چین(CMSEO) در روز چهارشنبه اول مارس اعلام کردند که دو نفر از فضانوردان ماموریت شنژو ۱۵ با نام‌های فی جونلانگ(Fei Junlong) و ژانگ لو(Zhang Lu) به تازگی یک پیاده‌روی فضایی در خارج از ایستگاه فضایی تیانگونگ انجام داده‌اند. همکار آنها دنگ کینگمینگ(Deng Qingming) نیز از درون ایستگاه به پشتیبانی از این پیاده‌روی فضایی پرداخت. مقامات بدون آن که مشخص کنند وظایف انجام شده توسط این دو نفر چه بوده و دقیقاً چه زمانی پیاده‌روی فضایی انجام شده است، نوشتند که فی و ژانگ تمام وظایف برنامه‌ریزی شده خود را با موفقیت انجام دادند و به سلامت به ماژول آزمایشی ونتیان(Wentian) که یکی از سه ماژول تیانگونگ T شکل است بازگشتند. دو ماژول دیگر منگتیان(Mengtian) و تیانهه(Tianhe) نام دارن..

دومین پیاده‌روی فضانوردان چینی ماموریت «شنژو ۱۵» انجام شد

دومین پیاده‌روی فضانوردان چینی ماموریت «شنژو ۱۵» انجام شد

فضانوردان چینی ماموریت شنژو ۱۵ دومین پیاده‌روی فضایی و اولین آزمایش «آتش در فضا» را انجام دادند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضانوردان ماموریت شنژو ۱۵(Shenzhou ۱۵) چین در ایستگاه فضایی تیانگونگ(Tiangong) این کشور مشغول به کار هستند.

مقامات دفتر مهندسی فضای سرنشین‌دار چین(CMSEO) در روز چهارشنبه اول مارس اعلام کردند که دو نفر از فضانوردان ماموریت شنژو ۱۵ با نام‌های فی جونلانگ(Fei Junlong) و ژانگ لو(Zhang Lu) به تازگی یک پیاده‌روی فضایی در خارج از ایستگاه فضایی تیانگونگ انجام داده‌اند. همکار آنها دنگ کینگمینگ(Deng Qingming) نیز از درون ایستگاه به پشتیبانی از این پیاده‌روی فضایی پرداخت.

مقامات بدون آن که مشخص کنند وظایف انجام شده توسط این دو نفر چه بوده و دقیقاً چه زمانی پیاده‌روی فضایی انجام شده است، نوشتند که فی و ژانگ تمام وظایف برنامه‌ریزی شده خود را با موفقیت انجام دادند و به سلامت به ماژول آزمایشی ونتیان(Wentian) که یکی از سه ماژول تیانگونگ T شکل است بازگشتند. دو ماژول دیگر منگتیان(Mengtian) و تیانهه(Tianhe) نام دارند.

این پیاده‌روی فضایی دومین مورد برای فضانوردان شنژو ۱۵ بود که در روز ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲ به تیانگونگ رسیدند. راهپیمایی فضایی قبلی در تاریخ ۹ فوریه انجام شد.

فضانوردان شنژو ۱۵ همچنین در طول سه ماهه اول ماموریت شش ماهه خود پیشرفت‌های علمی قابل توجهی داشته‌اند.

به عنوان مثال، فضانوردان با کارمندان زمینی برای افتتاح یک «کابین علم احتراق» نصب شده در ماژول منگتیان همکاری کردند و اولین آزمایش احتراق در مدار خود را انجام دادند.

این آزمایش کامل بودن عملکرد سیستم آزمایش علمی احتراق ایستگاه فضایی و دقت فرآیند آزمایشی کلی را تأیید کرد و راه را برای پروژه‌های آینده هموار کرد.

علاوه بر این، میکروسکوپ دو فوتونی که در روز ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ با فضاپیمای باری تیانژو ۵(Tianzhou ۵) به تیانگونگ پرتاب شده بود، در مدار فعالیت می‌کند. این ابزار تصاویری از سلول‌های پوستی خدمه شنژو ۱۵ گرفته است.

این میکروسکوپ ابزار جدیدی برای نظارت بر سلامت اعضای حاضر در مدار فراهم می‌کند.

چین ماژول هسته‌ی ایستگاه فضایی تیانگونگ یعنی تیانهه را در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ پرتاب کرد، سپس بخش ونتیان و منگتیان به ترتیب در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۲ و اکتبر همان سال پرتاب شدند. با اتصال منگتیان مرحله مونتاژ ایستگاه به پایان رسید اما چین به تازگی اعلام کرده که قصد دارد ایستگاه فضایی خود را با ارسال یک ماژول دیگر با شش درگاه اتصال گسترش دهد.

انتهای پیام

Radio Eram

FREE
VIEW