خانه / بین الملل / دولت آمریکا می‌گوید در دکترین جدید اتمی، محدویت‌های پیمان “نیو استارت” با روسیه رعایت شده است

دولت آمریکا می‌گوید در دکترین جدید اتمی، محدویت‌های پیمان “نیو استارت” با روسیه رعایت شده است

به دنبال افزایش انتقاد‌ها از دکترین جدید اتمی آمریکا، دولت واشنگتن در پاسخ به نگرانی‌ها اعلام داشت که در تحولات کمی و کیفی زرادخانه اتمی آمریکا، محدودیت‌های پیش‌بینی‌شده در پیمان “نیو استارت”* با روسیه، رعایت خواهد شد.

 بیانیه دولت آمریکا در حالی منتشر می‌شود که امروز دوشنبه ۱۶بهمن/ ۵ فوریه، تاریخ قوت اجرایی یافتن توافق‌های میان روسیه و آمریکا در مورد کاهش موجودی زرادخانه‌های اتمی دو کشور تعیین شده است.

دولت آمریکا در بیانیه خود تصریح کرده است که وزارت دفاع آمریکا از ماه اوت گذشته مفاد پیمان “نیو استارت”* را به اجرا گذاشته است و با توجه به علاقمندی و تأکید روسیه بر محترم شمردن مفاد پیمان از جمله در مورد کاهش موجودی تسلیحات اتمی؛ لذا از دولت مسکو انتظار می‌رود اطلاعات لازم را در مورد مرحله اجرایی مفاد پیمان انتشار دهد.

ساعاتی پس از بیانیه‌ دولت واشنگتن، وزارت امور خارجه روسیه، به عنوان پاسخی به اظهارات مقامات آمریکا، در یک بیانیه اعلام داشت که دولت مسکو به کلیه تعهدات مطرح در پیمان “نیو استارت” مبنی بر کاهش موجودی تسلیحات اتمی “تهاجمی” عمل کرده است. دولت مسکو در بیانه‌ خود تأکید می‌کند که به زودی یادداشتی در مورد اقدامات صورت گرفته پیرامون مفاد “نیواستارت” به آمریکا ارائه خواهد شد.

پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای استراتژيک تحت عنوان “نیو استارت” ( آغازی نُو)، در سال ٢٠۱٠ میلادی میان مسکو و واشنگتن به امضا رسید. در این پیمان، پیش‌بینی شده است که روسیه و آمریکا طی ۱٠ سال به صورت مرحله‌ای، موجودی کلاهک‌های اتمی و وسائل ترابری آنرا کاهش دهند.
علاوه بر آن، در پیمان “نیو استارت” گفته شده است که دو طرف با دادن اجازه بازرسی‌های متقابل و مبادله اطلاعات در مورد موقعیت اتمی خود، در مسیر خلع سلاح اتمی همکاری خواهند کرد.

در سند “دکترین جدید پنتاگون درباره وضعیت هسته‌ای آمریکا” که روز جمعه ۱۳ بهمن/ ٢ فوریه انتشار یافت، از جمله اعلام شده است که آمریکا درنظر دارد زرادخانه هسته‌ای خود را با تولید بمب‌های هسته‌ای کوچکتر نوسازی نماید.
در گزارش ٧٠ صفحه‌ای دکترین جدید هسته‌ای آمریکا، گفته می‌شود اگرچه بمب‌های کوچک‌تر قدرت تخریبی کمتری دارند، اما از قدرت بازدارندگی بیشتری برخوردارند.
انتقادکنندگان می‌گویند آنچه که در دکترین جدید آمریکا پیش‌بینی شده، با پیمان‌های بین‌المللی امضاشده از سوی واشنگتن مغایرت دارد.

متقابلاً آمریکا تأکید می‌کند که در دکترین جدید، میزان زرادخانه اتمی این کشور گسترش پیدا نخواهد کرد، ولی موقعیت‌های استفاده از کلاهک‌های اتمی تغییر می‌کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ٢ فوریه به هنگام انتشار جزوه ٧٠ صفحه‌ای “دکترین جدید اتمی آمریکا” گفت: «این استراتژی امکان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را کاهش خواهد داد و درعین حال نقش بازدارندگی بیشتری در برابر حملات علیه آمریکا و متحدین آن خواهد داشت».

‌سند منتشره از سوی پنتاگون از روز جمعه تاکنون، واکنش‌های بسیاری را از جمله از سوی روسیه، چین و ایران برانگیخته است.

همچنین بررسی کنید

«نرم‌افزار جاسوسی» اسرائیل، در اختیار سعودی‌ها

همزمان با این‌که رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو در تلاش برای عادی‌سازی مناسبات …

اسرائیل: ایران را از سوریه بیرون می‌رانیم، ادامه عملیات در لبنان

در حالی که عملیات مهندسی ارتش اسرائیل در مرز شمالی این کشور برای «کشف و …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super