دور خیز ابرکوهی‌ها برای ترویج صنایع دستی بومی شهرشان

دور خیز ابرکوهی‌ها برای ترویج صنایع دستی بومی شهرشان ایسنا/یزد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابرکوه از برگزاری دوره‌های آموزش کوتاه مدت صنایع دستی این شهرستان برای اولین بار و پس از شیوع کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضایی غیرمسقف خبر داد. «حمید مشتاقیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از برگزاری اولین دوره آموزش‌های کوتاه مدت صنایع دستی پس از شیوع بیماری کرونا در ابرکوه خبر داد و اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی و حفاظتی و نیز رعایت حداکثری فاصله اجتماعی، دوره‌های آموزشی کوتاه مدت صنایع دستی شهرستان ابرکوه برگزار می‌شود. وی ابراز کرد: این دوره‌ها در پنج رشته‌ی سفره‌بافی، چنته‌ بافی، نمدمالی و عاروسک جلی و بافت دندانه موشی با همکاری اقوام ترک قشقایی به مربیگری «حامد اکرمی» برگزار می‌شود. مشتاقیان تصریح کرد: دوره‌های آموزشی مذکور به منظور ارتقاء دانش، مهارت تکنیکی، حرفه آموزی، توسعه و ترویج صنایع دستی بومی شهرستان که زمانی رونق بسیار و علاقمندان فراوان داشته است، برگزار می‌شود. وی تأکید کرد: به علت پیشگیری از شیوع و انتق..

دور خیز ابرکوهی‌ها برای ترویج صنایع دستی بومی شهرشان

دور خیز ابرکوهی‌ها برای ترویج صنایع دستی بومی شهرشان

ایسنا/یزد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابرکوه از برگزاری دوره‌های آموزش کوتاه مدت صنایع دستی این شهرستان برای اولین بار و پس از شیوع کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضایی غیرمسقف خبر داد.

«حمید مشتاقیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از برگزاری اولین دوره آموزش‌های کوتاه مدت صنایع دستی پس از شیوع بیماری کرونا در ابرکوه خبر داد و اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی و حفاظتی و نیز رعایت حداکثری فاصله اجتماعی، دوره‌های آموزشی کوتاه مدت صنایع دستی شهرستان ابرکوه برگزار می‌شود.

وی ابراز کرد: این دوره‌ها در پنج رشته‌ی سفره‌بافی، چنته‌ بافی، نمدمالی و عاروسک جلی و بافت دندانه موشی با همکاری اقوام ترک قشقایی به مربیگری «حامد اکرمی» برگزار می‌شود.

مشتاقیان تصریح کرد: دوره‌های آموزشی مذکور به منظور ارتقاء دانش، مهارت تکنیکی، حرفه آموزی، توسعه و ترویج صنایع دستی بومی شهرستان که زمانی رونق بسیار و علاقمندان فراوان داشته است، برگزار می‌شود.

وی تأکید کرد: به علت پیشگیری از شیوع و انتقال کرونا، این دوره‌های آموزشی در فضای باز و با زمان‌بندی‌های متفاوت(هر روز به مدت یک ساعت) در مرکز صنایع دستی شهرستان ابرکوه مستقر در خانه تاریخی قیومی دایر می‌شود.

این مسئول در پایان نیز تأکید کرد: در ابرکوه صنایع دستی همچون نمدمالی، قالی‌بافی‌، تراش سنگ‌های قیمتی، گلیم‌بافی، منبت کاری، معرق روی چوب، خراطی و حجم‌سازی روی چوب، نقاشی روی شیشه، نقاشی روی پارچه بسیار رونق داشته که از این میان چهار رشته‌ی چنته‌بافی به شماره ۲۴۷، گیوه دوزی به شماره ۱۰۴۹، قفل سازی به شماره ۱۰۵۰ و ساخت عروسک جلی به شماره ۱۵۰۴ تاکنون به ثبت ملی رسیده است.

انتهای پیام