درگیری معترضان به نژادپرستی و گروه‌های راستگرا در بریتانیا بر سر مجسمه‌ها

درگیری معترضان به نژادپرستی و گروه‌های راستگرا در بریتانیا بر سر مجسمه‌ها مسئولان شهر لندن مجسمه وینستون چرچیل را پوشانده‌اند تا از آسیب احتمالی در جریان اعتراضات مصون بماند شهرهای مختلف بریتانیا روز شنبه ۲۴ خرداد بار دیگر صحنه اعتراضاتی علیه نژادپرستی بود. این اعتراضات اما در لندن با درگیری میان معترضان به نژادپرستی و گروه‌های راستگرایی همراه شد که از مجسمه‌های مرتبط با دوره استعمار دفاع می‌کنند. مجسمه شخصیت‌های تاریخی از جمله وینستون چرچیل، رهبر بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم که معترضان وی را بیگانه‌هراس می‌نامند، طی روزهای اخیر پوشانده شده‌اند تا صدمه احتمالی به آنها به حداقل برسد. پلیس در میدان ترافالگار دو گروه را که هر یک حدود صد نفر می‌شدند از هم جدا کرد در حالی که یک گروه شعار می‌داد «جان سیاهان مهم است» و گروه دیگر عبارات تحقیرآمیز نژادی به کار می‌برد. این میان برخی با هم گلاویز شدند یا بطری و قوطی به هم پرتاب کردند. بیشتر در این باره: مرگ جورج فلوید؛ اعتراضات گسترده در آمریکا و اروپا با کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست در شهر مینیاپولیس..

درگیری معترضان به نژادپرستی و گروه‌های راستگرا در بریتانیا بر سر مجسمه‌ها

مسئولان شهر لندن مجسمه وینستون چرچیل را پوشانده‌اند تا از آسیب احتمالی در جریان اعتراضات مصون بماند
مسئولان شهر لندن مجسمه وینستون چرچیل را پوشانده‌اند تا از آسیب احتمالی در جریان اعتراضات مصون بماند

شهرهای مختلف بریتانیا روز شنبه ۲۴ خرداد بار دیگر صحنه اعتراضاتی علیه نژادپرستی بود. این اعتراضات اما در لندن با درگیری میان معترضان به نژادپرستی و گروه‌های راستگرایی همراه شد که از مجسمه‌های مرتبط با دوره استعمار دفاع می‌کنند.

مجسمه شخصیت‌های تاریخی از جمله وینستون چرچیل، رهبر بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم که معترضان وی را بیگانه‌هراس می‌نامند، طی روزهای اخیر پوشانده شده‌اند تا صدمه احتمالی به آنها به حداقل برسد.

پلیس در میدان ترافالگار دو گروه را که هر یک حدود صد نفر می‌شدند از هم جدا کرد در حالی که یک گروه شعار می‌داد «جان سیاهان مهم است» و گروه دیگر عبارات تحقیرآمیز نژادی به کار می‌برد. این میان برخی با هم گلاویز شدند یا بطری و قوطی به هم پرتاب کردند.

معترضان و راهپیمایان در واشینگتن بیشتر در این باره:

مرگ جورج فلوید؛ اعتراضات گسترده در آمریکا و اروپا

با کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتای آمریکا، اعتراضاتی در سراسر جهان شکل گرفت. این اعتراضات در بریتانیا به مناقشه‌ای بر سر مجسمه‌های مربوط به گذشته امپریالیستی کشور منجر شده است، به ویژه پس از سرنگونی مجسمه ادوارد کولستون، تاجر برده در شهر بریستول.

گروهی از مدافعان این مجسمه‌ها که روز شنبه در نزدیکی مجسمه چرچیل تجمع کرده بودند، شعار می‌دادند که «وینستون چرچیل، او یکی از خود ماست». معترضان به نژادپرستی چند روز پیش با اسپری روی این مجسمه نوشته بودند که «چرچیل نژادپرست بود».

مجسمه وینستون چرچیل بیشتر در این باره:

مجسمه چرچیل در لندن از بیم حمله معترضان پوشانده شد

اما مدافعان چرچیل و مجسمه او معتقدند که معترضان فرهنگ آنها را هدف قرار داده‌اند.

پلیس روز شنبه گفت که در تجمعات برخی همراه خود اسلحه‌هایی را می‌آورند. پلیس همچنین محدودیت مکانی برای اعتراضات هر دو گروه وضع کرده و تاکید داشته است که اعتراضات باید تا ساعت پنج عصر پایان یابد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

Radio Eram

FREE
VIEW