درگیری‌ و حمله به چند مسجد در افغانستان ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت

درگیری‌ و حمله به چند مسجد در افغانستان ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت شامگاه سه‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت، مناطق مختلف افغانستان شاهد حمله مسلحانه افراد ناشناس به مساجد و حمله هوایی ارتش افغانستان به نیروهای طالبان بود که در جریان این درگیری‌ها ده‌ها غیرنظامی نیز کشته شدند. مقام‌های امنیتی پروان از کشته شدن هشت تن در مسجد یک مدرسهٔ دینی در این ولایت خبر می‌دهند. الوزی احمدی، فرمانده مرکز هماهنگی نیروهای امنیتی پروان، به بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که افراد مسلح ناشناس شامگاه سه‌شنبه با حمله به مسجدی در روستای خلازایی پروان هشت نفر را کشته و شش تن دیگر را زخمی کردند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در حساب توئیتر خود نوشته است که نیروهای امنیت ملی ۹ غیرنظامی را در این مسجد کشته‌اند. مقام‌های افغان این ادعای طالبان را تأیید نکرده‌اند. در همین حال،‌ شامگاه سه‌شنبه در شهرستان خواجه بهاءالدین ولایت تخار نیز ۹ نیروی «خیزش مردمی» کشته شده‌اند. عبدالخلیل اسیر، سخنگوی پلیس تخار، به بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که این حمله در روستای ملک تاتار توسط طالبان صورت گرفته و ..

درگیری‌ و حمله به چند مسجد در افغانستان ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت

شامگاه سه‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت، مناطق مختلف افغانستان شاهد حمله مسلحانه افراد ناشناس به مساجد و حمله هوایی ارتش افغانستان به نیروهای طالبان بود که در جریان این درگیری‌ها ده‌ها غیرنظامی نیز کشته شدند.

مقام‌های امنیتی پروان از کشته شدن هشت تن در مسجد یک مدرسهٔ دینی در این ولایت خبر می‌دهند.

الوزی احمدی، فرمانده مرکز هماهنگی نیروهای امنیتی پروان، به بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که افراد مسلح ناشناس شامگاه سه‌شنبه با حمله به مسجدی در روستای خلازایی پروان هشت نفر را کشته و شش تن دیگر را زخمی کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در حساب توئیتر خود نوشته است که نیروهای امنیت ملی ۹ غیرنظامی را در این مسجد کشته‌اند. مقام‌های افغان این ادعای طالبان را تأیید نکرده‌اند.

در همین حال،‌ شامگاه سه‌شنبه در شهرستان خواجه بهاءالدین ولایت تخار نیز ۹ نیروی «خیزش مردمی» کشته شده‌اند.

عبدالخلیل اسیر، سخنگوی پلیس تخار، به بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که این حمله در روستای ملک تاتار توسط طالبان صورت گرفته و در نتیجه آن شش نفر نیز زخمی شده‌اند.

«خیزش مردمی» واحدهایی هستند که از سوی شهروندان در ولایت‌های مختلف افغانستان برای مقابله با گروه طالبان تشکیل شده‌اند.

همزمان، عصر سه‌شنبه، بر اثر حمله مهاجمان به یک مسجد در ولایت خوست، در شرق افغانستان، سه نفر کشته شدند.

طالب منگل، سخنگوی والی خوست، به بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که این حمله در جریان برگزاری نماز صورت گرفت.

به گفتهٔ او، این مسجد در روستای کورچک در شهرستان صبری و یعقوبی قرار دارد و بر اثر این حمله یک کودک نیز مجروح شده‌است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

از سوی دیگر، در همان روز، وزارت دفاع ملی افغانستان از کشته شدن بیش از ۲۰ جنگجوی گروه طالبان در ولایت کُندُز خبر داد.

فؤاد امان، معاون سخنگوی این وزارتخانه به بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که این جنگجویان دیروز سه‌شنبه در حملهٔ هوایی در شهرستان چهاردرهٔ کندز کشته شدند.

گروه طالبان کشته شدن افرادش در این منطقه را رد کرده است.

شهر کندز دیروز همچنین شاهد یک انفجار بود که در آن دو تن از جمله یک مأمور پلیس کشته و ۱۸ غیرنظامی زخمی شدند.

این انفجار چند ساعت پیش از ورود اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی به کندز صورت گرفت.

آقای خالد برای بررسی اوضاع امنیتی به آن محل رفته بود.

همزمان با بحث‌های گسترده درباره صلح در افغانستان، سازمان ملل نسبت به اوج‌گیری تلفات انسانی در جریان تنش‌های نظامی در این کشور هشدار داده است.

این سازمان گروه طالبان را مسئول ۲۰۸ مورد تلفات غیرنظامی در ماه آوریل دانسته است. در درگیری‌های این ماه، ۱۷۲ غیرنظامی نیز از سوی ارتش افغانستان کشته شدند.

سازمان ملل همچنین با اشاره به نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی برای حفاظت از غیرنظامیان در برابر آسیب‌های ناشی از جنگ، بر ضرورت تمرکز مجدد بر آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی، تاکید کرده است.

Radio Eram

FREE
VIEW