درخواست امام جمعه سنندج برای خودداری از پلمب مغازه‌های بازاریان

درخواست امام جمعه سنندج برای خودداری از پلمب مغازه‌های بازاریان به دنبال درگیری در سنندج میان شماری از بازاریان و نیروهای امنیتی برای پلمب و فک پلمب مغازه‌ها پس از پایان اعتصاب سراسری سه‌روزه، امام جمعه این شهر خواستار خودداری از پلمب مغازه‌ها شد. در حالی‌که امام جمعه سنندج خواستار خودداری حکومت جمهوری اسلامی از پلمب مغازه‌های کسبه در سنندج شده، امام جمعه بجنورد در سخنانی مخالفت‌آمیز، از این اقدام مسئولان حکومتی دفاع کرده است. ماموستا رستمی روز جمعه ۱۸ آذر در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «انتظار داریم مغازه‌های بازاریان پلمب نشود تا بتوانند به کسب و کارشان بپردازند». این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که بر اساس گزارش‌ها مغازه‌هایی که به فراخوان اعتصاب سراسری پیوسته و از فعالیت خودداری می‌کنند، محل کسب آن‌ها از سوی مقام‌های امنیتی پلمب می‌شود. در پی فراخوان سه‌روزه که از سوی بسیاری از کسبه و بازاریان جواب مثبت گرفت، گزارش‌ها حاکی از درگیری برخی از کسبه شهر سنندج، مرکز استان کردستان، با نیروهای حکومتی پس از پلمب شدن مغازه‌هایشان است. بر اساس سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پس از برگزاری اعتصابات..

درخواست امام جمعه سنندج برای خودداری از پلمب مغازه‌های بازاریان بازار سنندج در یکی از روزهای اعتصاب سراسری

به دنبال درگیری در سنندج میان شماری از بازاریان و نیروهای امنیتی برای پلمب و فک پلمب مغازه‌ها پس از پایان اعتصاب سراسری سه‌روزه، امام جمعه این شهر خواستار خودداری از پلمب مغازه‌ها شد.

در حالی‌که امام جمعه سنندج خواستار خودداری حکومت جمهوری اسلامی از پلمب مغازه‌های کسبه در سنندج شده، امام جمعه بجنورد در سخنانی مخالفت‌آمیز، از این اقدام مسئولان حکومتی دفاع کرده است.

ماموستا رستمی روز جمعه ۱۸ آذر در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «انتظار داریم مغازه‌های بازاریان پلمب نشود تا بتوانند به کسب و کارشان بپردازند».

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که بر اساس گزارش‌ها مغازه‌هایی که به فراخوان اعتصاب سراسری پیوسته و از فعالیت خودداری می‌کنند، محل کسب آن‌ها از سوی مقام‌های امنیتی پلمب می‌شود.

در پی فراخوان سه‌روزه که از سوی بسیاری از کسبه و بازاریان جواب مثبت گرفت، گزارش‌ها حاکی از درگیری برخی از کسبه شهر سنندج، مرکز استان کردستان، با نیروهای حکومتی پس از پلمب شدن مغازه‌هایشان است.

بر اساس سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پس از برگزاری اعتصابات سه روزه اخیر و در پی پلمب «ده‌ها مغازه» در سنندج، روز ۱۷ آذر، در خیابان فردوسی این شهر میان کسبه و نیروهای امنیتی درگیری روی داد و «پلمب بسیاری از مغازه‌ها توسط مردم شکسته شد».

نوشته‌های تهدیدآمیز علیه کسبه روی کرکره مغازه‌ها در اصفهان بیشتر در این باره:

«درگیری» کسبه سنندج با نیروهای حکومتی پس از پلمب شدن مغازه‌هایشان

در روزهای گذشته و پس از اعتصاب گسترده بازاریان در اصفهان، تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که روی شمار قابل توجهی از مغازه‌ها عبارت تهدیدآمیز «تحت نظر» نوشته شده بود.

در جریان اعتصاب سه روزه اخیر کسبه در سراسر ایران، تصاویری از پلمب مغازه‌هایی منتشر شد که در این اعتصابات شرکت کرده بودند. تعداد قابل توجهی از این محل‌های کسب توسط ماموران دولت پلمب شد.

با وجود این، امام جمعه موقت بجنورد از پلمب محل کسب بازاریانی که به اعتصاب پیوسته بودند، استقبال کرده است.

به گزارش وب‌سایت عصر ایران، رضا براتی‌زاده تهدید کرده «هر فردی که اقدام به تعطیلی و اعتصاب کند، با قانون طرف است و باز شدن واحد صنفی بعد از اعتصاب به دست خودشان نخواهد بود».

پس از آغاز دور تازه اعتراضات در ایران و انتشار فراخوان‌هایی برای اعتصاب کسبه، جمهوری اسلامی تلاش کرد اعتصابات را ناکام جلوه دهد.

اما پس از هک خبرگزاری فارس از سوی گروه هکری بلک‌ریوارد و انتشار فایل صوتی نشست محرمانه جانشین فرمانده بسیج با برخی مدیران رسانه‌های حکومتی، مشخص شد بر خلاف گزارش‌های رسمی و ادعای حکومتی، روز ۲۴ آبان سال جاری، بازاریان و مغازداران در دست‌کم ۲۲ استان به اعتصابات سراسری پیوستند و «میانگین تعطیلی بازار در این روز حدود ۷۰ تا ۱۰۰ درصد بوده است».

Radio Eram

FREE
VIEW