داروی آنفلوآنزا که به درمان کرونا نیز کمک می‌کند

داروی آنفلوآنزا که به درمان کرونا نیز کمک می‌کند ایسنا/خراسان رضوی تعداد موارد ابتلا به کروناویروس جدید هرروز رکورد جدیدی را ثبت می‌کند و روزانه هزاران نفر از بین می‌روند. اما خبر خوب این است که منحنی مرگ‌ومیر ویروس کرونا به‌اندازه موج شدید موارد ابتلا نیست. در حال حاضر، پزشکان پس از تهیه پروتکل‌های درمانی مختلف شامل برخی از داروهای موثر، جان افراد بیشتری را نجات می‌دهند. به گزارش نیوز، داروی رمدیسیور ( Remdesivir ) و دگزامتازون دو مورد از شناخته‌شده‌ترین روش‌های درمانی کووید-۱۹ هستند، اگرچه هیچ‌کدام از این دو دارو نمی‌توانند جان همه انسان‌ها را نجات دهند اما رمدیسیور می‌تواند در برخی از بیماران بهبودی را تسریع کند. دگزامتازون می‌تواند پاسخ ایمنی بالقوه کشنده را در موارد شدید کاهش دهد و داروهای رقیق‌کننده خون نیز می‌توانند عارضه لخته شدن را که تقریبا روی همه اعضاء بدن تاثیر می‌گذارد، کاهش دهند و انتقال پلاسمای خون می‌تواند باعث نجات جان برخی از افراد در شرایط خاص شود. اما هیچ‌یک از این داروها معجزه‌آسا نیستند. هنوز هیچ درمان کاملی برای کووید-۱۹وجود ندارد که بتواند به‌طور قابل‌توجهی ..

داروی آنفلوآنزا که به درمان کرونا نیز کمک می‌کند

داروی آنفلوآنزا که به درمان کرونا نیز کمک می‌کند

ایسنا/خراسان رضوی تعداد موارد ابتلا به کروناویروس جدید هرروز رکورد جدیدی را ثبت می‌کند و روزانه هزاران نفر از بین می‌روند. اما خبر خوب این است که منحنی مرگ‌ومیر ویروس کرونا به‌اندازه موج شدید موارد ابتلا نیست. در حال حاضر، پزشکان پس از تهیه پروتکل‌های درمانی مختلف شامل برخی از داروهای موثر، جان افراد بیشتری را نجات می‌دهند.

به گزارش نیوز، داروی رمدیسیور ( Remdesivir ) و دگزامتازون دو مورد از شناخته‌شده‌ترین روش‌های درمانی کووید-۱۹ هستند، اگرچه هیچ‌کدام از این دو دارو نمی‌توانند جان همه انسان‌ها را نجات دهند اما رمدیسیور می‌تواند در برخی از بیماران بهبودی را تسریع کند. دگزامتازون می‌تواند پاسخ ایمنی بالقوه کشنده را در موارد شدید کاهش دهد و داروهای رقیق‌کننده خون نیز می‌توانند عارضه لخته شدن را که تقریبا روی همه اعضاء بدن تاثیر می‌گذارد، کاهش دهند و انتقال پلاسمای خون می‌تواند باعث نجات جان برخی از افراد در شرایط خاص شود. اما هیچ‌یک از این داروها معجزه‌آسا نیستند.

هنوز هیچ درمان کاملی برای کووید-۱۹وجود ندارد که بتواند به‌طور قابل‌توجهی خطر انتقال را کاهش دهد و هیچ دارویی بدون نسخه وجود ندارد که به بیماران اجازه دهد بیماری را در خانه درمان کنند. پزشکان چندین روش درمانی جدید را آزمایش می‌کنند و اکنون گروهی از دانشمندان آلمان و انگلیس داروی دیگری پیداکرده‌اند که می‌تواند به‌طور موثرتری از تکثیر سارس-کووید-۲ ( SARS-Cov-۲ ) در بدن جلوگیری کند.

ویروس کرونا پس از دسترسی به بدن، سلول‌ها را آلوده می‌کند. این عامل بیماری‌زا به گیرنده ACE۲ متصل می‌شود تا به غشای سلول نفوذ کند. پس از ورود به داخل سلول آن را تصرف کرده و هزاران نسخه از خود را ایجاد می‌کند. سلول میزبان در این فرآیند از بین می‌رود و نسخه‌های جدید سارس-کوو-۲ به سلول‌های دیگر حمله می‌کنند. در این روند، سیستم ایمنی بدن اقداماتی را برای از بین بردن عامل بیماری‌زا و خلاص شدن از بافت آلوده انجام می‌دهد.

با افزایش بار ویروسی در داخل بدن، بیماران می‌توانند علائمی ازجمله موارد شدید را تجربه کنند و ناقل بیماری هستند. سیستم ایمنی بدن می‌تواند دفاعی باقدرت متفاوت ایجاد کند.برخی از افراد ویروس را سریع‌تر از بین می‌برند و با فروکش شدن علائم، وضعیت آنان بهتر می‌شود اما برخی طی چند روز بدتر می‌شوند و در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند.

گروهی از محققان آلمانی و انگلیسی آزمایش‌های را با آئروسل آپروتینین، یک مهارکننده پروتئاز انجام دادند که می‌تواند از ورود ویروس به سلول جلوگیری کند. فعالیت ضدویروسی دارو به کاهش بار ویروس سارس کوو-۲ و بهبودی بیمار کمک می‌کند. دانشمندان می‌گویند: اگر این دارو در اوایل عفونت کووید-۱۹تجویز شود، بهترین نتیجه را خواهد داشت اما استفاده از آن ممکن است در بیماری کووید-۱۹ در مراحل آخر بیماری محدود شود.در این مرحله باید تشدید پاسخ ایمنی را متوقف کرد.

محققان اظهار کردند: "پتانسیل اصلی داروهای ضدویروسی ممکن است درمان زودهنگام بیماران کووید-۱۹ برای سرکوب تکثیر ویروس و از این طریق جلوگیری از پیشرفت کووید-۱۹ به بیماری شدید و تهدیدکننده زندگی باشد.درمان با آپروتینین ازنظر بالینی در روسیه تایید و گزارش‌شده است که در بیماران مبتلا به آنفلوآنزا بسیار خوب تحمل می‌شود، ممکن است دارای پتانسیل خاصی برای درمان ضدویروسی در مراحل اولیه بیماری کووید-۱۹ باشد. به‌طور قابل‌توجهی، آپروتینین علاوه بر این ممکن است با مهار ماتریکس متالوپروتئینازهای به‌نوبه خود طوفان سیتوکین که درنهایت منجر به بیماری شدید و سیستمیک کووید-۱۹ شود، از مراحل اولیه آسیب ریه جلوگیری کند."

محققان نتیجه گرفتند که آئروسل آپروتینین ممکن است یک اراهبرد امیدوارکننده برای سرکوب اولیه تکثیر ویروس و آسیب ریه زودهنگام و جلوگیری از پیشرفت کووید-۱۹ به یک بیماری شدید و سیستمیک باشد. اما این دارو ممکن است به آزمایش‌های بالینی اضافی نیاز داشته باشد که اثر آن را برای کووید-۱۹ در مقایسه با مراقبت‌های استاندارد ثابت کند قبل از اینکه بتواند به‌طور گسترده در درمان عفونت‌های ویروس کرونا استفاده شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Cells منتشرشده است.

انتهای پیام