دادستانی روسيه خواستار صدور حکم حبس طولانی برای يک آمريکايی متهم به جاسوسی شد

دادستانی روسيه خواستار صدور حکم حبس طولانی برای يک آمريکايی متهم به جاسوسی شد پل ویلان در نشست دادگاه مسکو در اکتبر ۲۰۱۹ دادستانی روسیه از یک دادگاه این کشور خواست که پل ویلان، یک تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا، را به اتهام جاسوسی محکوم کند. آقای ویلان و دولت آمریکا این اتهام را قاطعانه رد کرده‌اند. در صورت اثبات این اتهام او ممکن است به ۱۸ سال زندان محکوم شود. ولادیمیر ژربنکوف، وکیل این تفنگدار سابق آمریکایی، روز دوشنبه پنجم خرداد گفت دادگاه شهر مسکو قرار است روز ۱۵ ژوئیه حکم خود را صادر کند. او افزود: «صادقانه بگویم همه ما شوکه شده‌ایم». به گفته این وکیل، موکلش با تقاضای دادستانی «موقرانه» برخورد کرده و در مجموع پانزده شاهد در این دادرسی شهادت داده‌اند. او افزود: «دادستانی چهار شاهد را احضار کرد که همه کارمندان نهادهای امنیتی روسیه هستند و ما نیز ۱۱ شاهد را دعوت کرديم که همه آنها افرادی هستند که آقای ویلان هنگام اقامت در روسیه با آنها در تماس بوده است. تمامی این افراد شهادت دادند که آقای ویلان هیچ کس را "جذب نکرده" و هیچ‌گاه در پی جمع‌آوری اطلاعات محرمانه نبوده است». بازداشت ..

دادستانی روسيه خواستار صدور حکم حبس طولانی برای يک آمريکايی متهم به جاسوسی شد

پل ویلان در نشست دادگاه مسکو در اکتبر ۲۰۱۹
پل ویلان در نشست دادگاه مسکو در اکتبر ۲۰۱۹

دادستانی روسیه از یک دادگاه این کشور خواست که پل ویلان، یک تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا، را به اتهام جاسوسی محکوم کند.

آقای ویلان و دولت آمریکا این اتهام را قاطعانه رد کرده‌اند. در صورت اثبات این اتهام او ممکن است به ۱۸ سال زندان محکوم شود.

ولادیمیر ژربنکوف، وکیل این تفنگدار سابق آمریکایی، روز دوشنبه پنجم خرداد گفت دادگاه شهر مسکو قرار است روز ۱۵ ژوئیه حکم خود را صادر کند.

او افزود: «صادقانه بگویم همه ما شوکه شده‌ایم».

به گفته این وکیل، موکلش با تقاضای دادستانی «موقرانه» برخورد کرده و در مجموع پانزده شاهد در این دادرسی شهادت داده‌اند.

او افزود: «دادستانی چهار شاهد را احضار کرد که همه کارمندان نهادهای امنیتی روسیه هستند و ما نیز ۱۱ شاهد را دعوت کرديم که همه آنها افرادی هستند که آقای ویلان هنگام اقامت در روسیه با آنها در تماس بوده است. تمامی این افراد شهادت دادند که آقای ویلان هیچ کس را "جذب نکرده" و هیچ‌گاه در پی جمع‌آوری اطلاعات محرمانه نبوده است».

بازداشت و محاکمه پل ویلان باعث تیرگی مناسبات مسکو و واشینگتن شده است.

او که علاوه بر شهروندی آمریکا تابعیت بریتانیایی، ایرلندی و کانادایی نیز دارد در پایان این محاکمه بار دیگر بر بی‌گناهی خود تاکید کرد.

پل ویلان دسامبر ۲۰۱۸ در مسکو بازداشت شد و با وجود شیوع ویروس کرونا محاکمه او از مارس امسال آغاز شد.

دادستانی روسیه مدعی است یک حافظه کامپیوتری را که حاوی اطلاعات محرمانه بوده در میان وسایل شخصی او پیدا کرده است.

آقای ویلان می‌گوید این حافظه کامپیوتری را که فکر می‌کرده حاوی عکس‌های مربوط به یک سفر تعطیلاتی است از یکی از آشنایان دریافت کرده است و متهم کردن او به جاسوسی، انگیزه سیاسی دارد. او در عین حال ماموران زندان را به بدرفتاری متهم کرده است.

به دلیل محرمانه بودن شواهد مطرح شده در دادگاه و در عین حال شیوع ویروس کرونا، محاکمه او به صورت غیرعلنی برگزار شد.

پل ویلان هنگام بازداشت مدیر بخش امنیتی یک کارخانه آمریکایی تولید قطعات اتومبیل بود. او و خانواده‌اش تاکید می‌کنند که برای شرکت در یک مراسم عروسی به مسکو رفته است.

دولت آمریکا از مسکو خواسته است آقای ویلان را آزاد کند و از دولت روسیه به دلیل «برخورد شرم‌آورانه» با او انتقاد کرده است.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد-رادیو آزادی/ش.ر/ک.ر
Radio Eram

FREE
VIEW