خانه / بالا / خیز نظام برای جذب سرمایه «اقلیتهای مذهبی» در ایران

خیز نظام برای جذب سرمایه «اقلیتهای مذهبی» در ایران

رئیس شورای شهر یزد از مسئولان این استان به خاطر آن‎چه فضای نخبه‎کشی و سرمایه‌‌‎گریزی خواند انتقاد کرده و گفته نباید وقتی حرف از سرمایه‌گذاری می‎زنیم همیشه دنبال مسلمان شیعه دو آتشه برای سرمایه‌گذاری باشیم.

غلامعلی سفید، رئیس شورای اسلامی شهر یزد

«محبت نیوز»- غلامعلی سفید رئیس شورای شهر یزد با انتقاد از فضای فراهم شده در استان گفته یزد استانی نخبه کش و سرمایه گریز شده است.
خبرگزاری ایلنا، ۱۸ خرداد ۱۳۹۸، گزارش داد رئیس شورای شهر یزد در مراسم معارفه شهردار این شهر گفته «فضای عمومی استان برای سرمایه گذاری و دعوت از سرمایه‎گذار و تشویق به این مهم فراهم نیست» و می‎افزاید، «نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده و کجای کار مشکل دارد که روشنفکران و فضای مجازی ما همه کمک می‎کنند که سرمایه‎گذار از یزد فرار کند.»
وی با بیان اینکه یزد در حال حاضر استانی نخبه کش است گفته «متاسفانه فضایی ایجاد کردیم که سرمایه گذار رغبت نمی‎کند در یزد سرمایه‎گذاری کند و طی این دو سال گذشته مشقت‌های زیادی را در این موضوع داشتیم.»
رئیس شورای شهر یزد با اشاره به بی‎پولی دولت برای سرمایه‎گذاری گفته «وقتی حرف از سرمایه‌گذاری می‎زنیم نباید انتظار داشته باشیم همیشه مسلمان شیعه دو آتشه برای سرمایه‌گذاری بیاید بلکه ممکن است زرتشتیانی از هند و یا اشخاصی از دیگر کشورها برای سرمایه گذاری بیایند.»
جمهوری اسلامی با سیاست‌های مخرّب منطقه‎ای و بین‎المللی خود سبب شد تا آمریکا مجدد تحریم‎های شدید اقتصادی را به اجرا گذارد و در نتیجه منجر به خروج شرکت‎های خارجی و فرار سرمایه‎گذار شد. طبیعی است وقتی امنیت سرمایه تامین نباشد هیچ سرمایه‌گذار داخلی و خارجی حاضر نیست برای فعالیت در اقتصاد بحران‎زده ایران ریسک کند.
از طرفی سرمایه‌گذارهای داخلی نیز ترجیح می‎دهند پول خود را به کشورهای امن دنیا منتقل کنند.

این‌که رئیس شورای شهر یزد مدعی شده قرار نیست سرمایه‎گذار همیشه مسلمان دوآتشه باشد به این معناست که آن‌ها به مال و اموال غیرمسلمانان ایرانی چشم دوختند. استان‎های مرکزی ایران از قدیم محل سکونت زرتشتی‎ها، یهودیان و حتی مسیحیانی بوده که از نظر اقتصادی و علمی سطح قابل قبولی داشتند اما تحت فشارهای قومی و تبعیض‌های سیستماتیک ترجیح دادند از ایران خارج شوند.
طرح این ادعا که باید سرمایه زرتشتی‎هایی (پارسیان هند) را که بسیاری از آن‎ها در هند ساکن شده‌اند به ایران آورد خیالی خام است چراکه  نخستین موج مهاجرت زرتشیان به هند از سالهای ابتدای ورود اسلام به ایران آغاز شد و تا سالها ادامه یافت دومین موج، همزمان با استقرار حکومت شیعه صفویه و رسمیت یافتن مذهب شیعه در ایران بود که شمار زیادی از زرتشتیان که نمی خواستند دین خود را تغییر دهند به مناطق دور افتاده و کشورهای دیگر کوچ کردند و در حقیقت مسبب اصلی تبعید خود خواسته زرتشتیان از ایران همین فشارهای دینی بی امان، اذیت و آزارهایی بود که آنان را مجبور به ترک وطن کرد و همچنان نیز این فشارها در جمهوری اسلامی بر اقلیت های مذهبی در ایران حکمفرماست.

نباید فراموش کرد که سپنتا نیکنام عضو شورای شهر از هموطنان زرتشتی بود که دو سال با فشار شورای نگهبان و نهادهای امنیتی اجازه حضور در شورای شهر یزد را پیدا نکرد.
در نظامی که ولی فقیه زمام امور آن را دست دارد چندان عجیب نیست وقتی حکومت در شرایط بحرانی قرارگرفت برای پرکردن جیب خود دست به هر ترفندی بزند از جمله چراغ سبز نشان دادن به اقلیت‎های دینی.
اظهارات رئیس شورای شهر یزد درحالیست که پیش از او یوناتن بت کلیا نماینده مسیحیان آشوری در مجلس نیز برای عقب‎ نماندن از قافله تملق، خمینی را «بزرگمردی» دانست که «تاکنون تاریخ ایران به خود ندیده است» و گفت، «بزرگ منشی امام راحل منجر شد که تمام اقوام و ادیان در کشور با امنیت و آرامش زندگی کنند.»

همچنین بررسی کنید

حمایت وزارت دادگستری آمریکا از گشایش یک مسجد در میشیگان

یک گروه از مسلمان در شکایتی مقام های ایالت میشیگان را متهم کردند که به …

نمایش مجسمه نجات‌یافته کلیسای نوتردام

پنج ماه پس از حادثه آتش‌سوزی کلیسای نوتردام، مجسمه خروس مسی که پیش‌تر بر روی …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super