خروج پیش از موعد «شمار زیادی» از نیروهای آمریکایی از افغانستان

خروج پیش از موعد «شمار زیادی» از نیروهای آمریکایی از افغانستان مقام‌های آمریکایی و ناتو به خبرگزاری رویترز می‌گویند که ایالات متحده شمار نیروهای نظامی خود در افغانستان را بسیار زودتر از آن چه در توافق اواخر ماه فوریه با گروه طالبان در نظر گرفته شده بود کاهش داده است. این مقامات می‌گویند که این تصمیم از جمله به خاطر نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا گرفته شده است. یکی از بندهای اصلی توافق‌نامه ۲۹ فوریه بین ایالات متحده و طالبان این بود که آمریکا تا اواسط ماه ژوئیه، دو ماه دیگر، تعداد نظامیان خود در افغانستان را از ۱۳ هزار نفر به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش دهد و تا ماه مه ۲۰۱۲ این تعداد را به صفر برساند. دو مقام آمریکایی که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود به رویترز می‌گویند کاهش نیروهای آمریکا به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر بسیار زودتر از موعد انجام شده و شمار این نیروها در روزهای آینده به این رقم نزدیک می‌شود. دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه بار دیگر بر درخواست خود مبنی بر تخلیه کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان تأکید کرده، اما گفت که هنوز تاریخ مشخصی برای این کار در نظر گرفته نشده است. دون..

خروج پیش از موعد «شمار زیادی» از نیروهای آمریکایی از افغانستان

مقام‌های آمریکایی و ناتو به خبرگزاری رویترز می‌گویند که ایالات متحده شمار نیروهای نظامی خود در افغانستان را بسیار زودتر از آن چه در توافق اواخر ماه فوریه با گروه طالبان در نظر گرفته شده بود کاهش داده است.

این مقامات می‌گویند که این تصمیم از جمله به خاطر نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا گرفته شده است.

یکی از بندهای اصلی توافق‌نامه ۲۹ فوریه بین ایالات متحده و طالبان این بود که آمریکا تا اواسط ماه ژوئیه، دو ماه دیگر، تعداد نظامیان خود در افغانستان را از ۱۳ هزار نفر به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش دهد و تا ماه مه ۲۰۱۲ این تعداد را به صفر برساند.

دو مقام آمریکایی که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود به رویترز می‌گویند کاهش نیروهای آمریکا به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر بسیار زودتر از موعد انجام شده و شمار این نیروها در روزهای آینده به این رقم نزدیک می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه بار دیگر بر درخواست خود مبنی بر تخلیه کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان تأکید کرده، اما گفت که هنوز تاریخ مشخصی برای این کار در نظر گرفته نشده است.

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی پیشین خود قول خروج کامل ارتشیان آمریکا از افغانستان را داده بود و در روزهای اخیر گمانه‌زنی‌هایی در مورد عمل به این وعده، تا پیش از آغاز کارزار انتخاباتی بعدی، در رسانه‌ها منتشر شده است.

رئیس‌ جمهوری آمریکا روز دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت، در رشته‌ توئیتی نوشت که ادامه حضور نیروهای ایالات متحده در افغانستان به سود طالبان است و این گروه «ثروت به دست می‌آورد».

گروه طالبان تاکنون تنها با آمریکا وارد مذاکره و توافق شده و از زمان توافق صلح در ۲۹ فوریه نه تنها حملات خود را کاهش نداده، بلکه به آن شدت نیز بخشیده است.

Radio Eram

FREE
VIEW