خانه / بالا / خبر اعدام یک نوجوان دیگر در ایران تایید شد

خبر اعدام یک نوجوان دیگر در ایران تایید شد

قوه قضاییه جمهوری اسلامی شهریور ماه سال گذشته جوانی به نام ابوالفضل نادری را به اتهام قتل در زندان مرکزی اراک اعدام کرده است.

«محبت نیوز»- بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، روز ۱۱ شهریور سال ۱۳۹۷، جوانی به نام ابولفضل نادری که در ۱۶ سالگی بازداشت شده بود، در زندان مرکزی اراک به دار آویخته شد. او که خرداد ماه سال ۱۳۹۱ بازداشت شده بود، در ۲۳ سالگی اعدام شد.

به نقل از رادیو زمانه، نادری بارها ارتکاب قتل را انکار کرده و گفته بود زیر شکنجه مجبور به اعتراف به قتل شده است.

با این حساب تعداد نوجوانان اعدام شده در ایران در سال ۲۰۱۸ به هفت نفر افزایش یافت.

سازمان عفو بین الملل پیش از این درباره بازداشت ابوالفضل نادری گزارش کرده بود که او پس از آنکه خودکشی دوستش را به پلیس اطلاع داده، به عنوان مظنون به قتل بازداشت شده است.

پلیس فرضیه خودکشی را رد کرده و معتقد بود دوست ابوالفضل نادری به قتل رسیده است.

در نهایت شعبه یک دادگاه جنایی استان مرکزی در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۹۲ ابوالفضل نادری را به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام)، به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی» به ۸۰ ضربه شلاق و به اتهام «لواط» به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم کرد و اظهارات مکرر این نوجوان مبنی بر شکنجه شدنش در طول ۱۴ روز بازداشت در اداره آگاهی نادیده گرفته شد.

اتهام «لواط» به دلیل خونریزی مقعدی جسد و احتمال دخول به ابوالفضل نادری وارد شده بود اما او در دادگاه تجدید نظر از این اتهام تبرئه شد.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران این نوجوان اعدام شده در زمان برگزاری دادگاه به دلیل مشکلات مالی از حق داشتن وکیل انتخابی برخوردار نبوده و دادگاه از اعزام او به پزشکی قانونی برای تشخیص رشد عقلی مطابق ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید، خودداری کرده بود.

در سال ۲۰۱۸ اما تنها کشوری که افراد را به دلیل انجام جرم احتمالی در سن زیر ۱۸ سال، پس از ۱۸ ساله شدن اعدام کرده است ایران بوده است.

جمهوری اسلامی ایران اما در حالی عنوان تنها کشور اعدام‌کننده افراد به دلیل انجام جرم در کمتر از ۱۸ سالگی را به دست آورده است که ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی، مصوب سال ۱۳۹۲ به قضات این اختیار را می‌دهد تا برای کودکانی که ماهیت جرم یا حرمت آن را ندانند و درک نکنند، حکم اعدام صادر نکنند.

پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران هم از امضا کنندگان آن است اما به صراحت می‌گوید اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان نباید اعمال شود.

همچنین بررسی کنید

کلیسا، کنیسه و مسجد زیر یک سقف در برلین

در برلین پایتخت آلمان مکانی در حال احداث است که مسجد، کلیسا و کنیسه را …

تصویر برداری از صومعه ۸۰۰ ساله در زیر رود فرات

صومعه ۸۰۰ ساله در زیر آب رود فرات در استان آدی‌یامان ترکیه توسط غواصان به …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super