خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی تکذیبیه خود از تعرض به زیارتگاه یهودیان را حذف کرد

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی تکذیبیه خود از تعرض به زیارتگاه یهودیان را حذف کرد مقبره استر و مردخای در همدان مهم‌ترین زیارتگاه یهودیان در ایران است پس از خبرگزاری رسمی ایرنا، باشگاه خبرنگاران جوان در ایران وابسته به صداوسیما روز شنبه گزارش داد که فردی از طریق بانک مجاور مقبره «اِستِر و مُردخای» در همدان قصد ورود به این مکان مذهبی و «انجام یک سری اقدامات داشته»، ولی موفق «نشده است». این گزارش پس از آن منتشر شد که صبح روز شنبه، ۲۷ اردیبهشت، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، همین گزارش را منتشر و خبر تعرض به زیارتگاه را تکذیب کرد، اما پس از مدتی کوتاه خبر را از خروجی خود حذف کرد. وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان مدعی شده است که «هیچ آسیبی» به این مقبره که مکان مقدس یهودیان در ایران است، وارد نشده است. این وب‌سایت نوشت:‌ «دوربین‌های واقع در محل چهره این فرد را ثبت کرده و اکنون عوامل انتظامی پیگیر دستگیری او هستند». بیشتر در این باره: گزارش درباره «به آتش کشیده شدن» مقبره مقدس یهودیان در همدان؛ آمریکا محکوم کرد روز جمعه ۲۶ اردیبهشت جاناتان گرینبلات، رئیس «اتحادیه ضد افترا» مستقر در آم..

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی تکذیبیه خود از تعرض به زیارتگاه یهودیان را حذف کرد

مقبره استر و مردخای در همدان مهم‌ترین زیارتگاه یهودیان در ایران است
مقبره استر و مردخای در همدان مهم‌ترین زیارتگاه یهودیان در ایران است

پس از خبرگزاری رسمی ایرنا، باشگاه خبرنگاران جوان در ایران وابسته به صداوسیما روز شنبه گزارش داد که فردی از طریق بانک مجاور مقبره «اِستِر و مُردخای» در همدان قصد ورود به این مکان مذهبی و «انجام یک سری اقدامات داشته»، ولی موفق «نشده است».

این گزارش پس از آن منتشر شد که صبح روز شنبه، ۲۷ اردیبهشت، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، همین گزارش را منتشر و خبر تعرض به زیارتگاه را تکذیب کرد، اما پس از مدتی کوتاه خبر را از خروجی خود حذف کرد.

وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان مدعی شده است که «هیچ آسیبی» به این مقبره که مکان مقدس یهودیان در ایران است، وارد نشده است.

این وب‌سایت نوشت:‌ «دوربین‌های واقع در محل چهره این فرد را ثبت کرده و اکنون عوامل انتظامی پیگیر دستگیری او هستند».

مقبره استر و مردخای در همدان که یکی از مهم‌ترین زیارتگاه یهودیان در ایران است بیشتر در این باره:

گزارش درباره «به آتش کشیده شدن» مقبره مقدس یهودیان در همدان؛ آمریکا محکوم کرد

روز جمعه ۲۶ اردیبهشت جاناتان گرینبلات، رئیس «اتحادیه ضد افترا» مستقر در آمریکا از انتشار گزارش‌های «نگران‌کننده» در خصوص به آتش کشیدن شبانه مقبره خبر داد.

وب‌سایت صدای آمریکا نیز به نقل از یک شاهد عینی در این باره نوشت: «چندین ماشین آتش‌نشانی به سمت این مقبره رفتند و اجازه حضور مردم عادی در این مکان داده نمی‌شود.»

واکنش دولت آمریکا: قبلا هم تهدید شده بود

ایلان کار استکاتس، نماینده ویژه دولت آمریکا در رصد و مقابله با یهودستیزی هم با تاکید بر این که ایران اصلی‌ترین حامی یهودستیزی است، این حمله را محکوم کرده است.

به گفته این مقام دولت آمریکا، سه ماه پیش نیز تهدیداتی علیه این مقبره مطرح شده و خواستار توقف چنین اقداماتی شده است.

آقای استکاتس جزئیات بیشتری از این تهدید ارائه نکرده ولی در بیانیه مشترک سازمان‌های یهودی آمریکا که در محکومیت حمله روز گذشته صادر شده،‌ آمده است که گروهی از بسیجیان سه ماه پیش تهدید به حمله به این مقبره و مصادره آن کرده بودند.

آذر سال ۸۹ نیز دانشجویان بسیجی دانشگاه بوعلی همدان با تجمع در مقابل مقبره اِستِر و مُردخای یهودی تهدید کردند که در صورت تخریب مسجدالاقصی به دست اسرائیل، این مکان مقدس ِ یهودیان در همدان را ویران خواهند کرد.

مقبره «استر و مردخای» محل دفن همسر یهودی خشایار شاه است.

استر دختر جوان یهودی بود که پنج قرن قبل از میلاد مسیح به همسری خشایارشاه درآمد و او را متقاعد ساخت تا اجازه دهد که یهودیان آزادانه در ایران‌زمین مسکن و ماوا گزینند.

واکنش مجامع یهودی: یادآور اقدام نازی‌ها بود

فدراسیون یهودیان ایرانی-آمریکایی نیویورک و لس‌آنجلس نیز در بیانیه‌ای از این گزارش‌ها ابراز تاسف کرده و خواستار تعقیب و مجازات عاملان این اقدام شده است.

در بیانیه این فدارسیون،‌ از آتش زدن این مقبره به عنوان «اقدام عامدانه و جنایتکارانه» یاد شده و عاملان حمله به آن «اوباش بزدل» خوانده شده‌اند.

مرکز سایمون ویزنتال که در حوزه حقوق بشر فعالیت دارد نیز با انتشار یک بیانیه، این اقدام را «ياد‌آور نازی‌ها» توصیف کرده و گفته است در شرایطی که «حکومت ملایان» به طور مرتب از «کینه‌توزی علیه یهودیان» و «انکار هولوکاست» حمایت می‌کند، وقوع چنین حوادثی موجب شگفتی نیست.

Radio Eram

FREE
VIEW