حکم چهار سال زندان مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، به اجرا درآمد

حکم چهار سال زندان مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، به اجرا درآمد گزارش‌ها از ایران حاکی است که حکم چهار سال زندان مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، در پرونده موسوم به «دادخواهان سلامت»، به مرحله اجرا درآمد. فاطمه نیلی، خواهر این وکیل زندانی، روز شنبه سوم دی‌ماه با انتشار توئیتی اعلام کرد: «مطلع شدیم از تاریخ ۲۰ آذرماه، حکم پرونده دادخواهان سلامت برای مصطفی به اجرا درآمده و همزمان در همان روز، برای پرونده جدید، ۶۰۰ میلیون قرار وثیقه صادر شده است.» آقای نیلی ۱۶ آبان‌ماه به همراه یک وکیل دیگر برای انجام امور حقوقی مربوط حوادث سیستان و بلوچستان عازم این استان بود، که در فرودگاه مهرآباد بازداشت شد. بستگان آقای نیلی اوایل آذرماه به‌رغم گذشت نزدیک به سه هفته از بازداشت او، همچنان از وضعیت و محل نگه‌داری این وکیل دادگستری ابراز «بی‌اطلاعی» کرده بودند. اکنون خواهر مصطفی نیلی می‌گوید دو هفته بعد از اجرا شدن حکم چهار سال زندان برادرش در پرونده «دادخواهان سلامت»، از این موضوع آگاه شده است. پرونده «دادخواهان سلامت» مربوط به گروهی از وکلا و فعالان مدنی است که قصد شکایت از مقامات جمهوری اسلامی به‌ویژه علی خ..

حکم چهار سال زندان مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، به اجرا درآمد مصطفی نیلی

گزارش‌ها از ایران حاکی است که حکم چهار سال زندان مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، در پرونده موسوم به «دادخواهان سلامت»، به مرحله اجرا درآمد.

فاطمه نیلی، خواهر این وکیل زندانی، روز شنبه سوم دی‌ماه با انتشار توئیتی اعلام کرد: «مطلع شدیم از تاریخ ۲۰ آذرماه، حکم پرونده دادخواهان سلامت برای مصطفی به اجرا درآمده و همزمان در همان روز، برای پرونده جدید، ۶۰۰ میلیون قرار وثیقه صادر شده است.»

آقای نیلی ۱۶ آبان‌ماه به همراه یک وکیل دیگر برای انجام امور حقوقی مربوط حوادث سیستان و بلوچستان عازم این استان بود، که در فرودگاه مهرآباد بازداشت شد.

بستگان آقای نیلی اوایل آذرماه به‌رغم گذشت نزدیک به سه هفته از بازداشت او، همچنان از وضعیت و محل نگه‌داری این وکیل دادگستری ابراز «بی‌اطلاعی» کرده بودند.

اکنون خواهر مصطفی نیلی می‌گوید دو هفته بعد از اجرا شدن حکم چهار سال زندان برادرش در پرونده «دادخواهان سلامت»، از این موضوع آگاه شده است.

پرونده «دادخواهان سلامت» مربوط به گروهی از وکلا و فعالان مدنی است که قصد شکایت از مقامات جمهوری اسلامی به‌ویژه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به‌دلیل سوءمدیریت در مقابله با شیوع کرونا در ایران را داشتند؛ اما نیروهای امنیتی پیش از ثبت این شکایت همگی آن‌ها را بازداشت کردند و آقای نیلی بعد از چهار ماه و چهار روز بازداشت، نهایتا آذرماه پارسال به‌طور موقت آزاد شد.

در پرونده یاد شده، آقای نیلی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم از بابت اتهام‌های انتسابی چون «تشکیل گروه معاند نظام به هدف برهم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به چهار سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت‌های رسانه‌ای و همچنین دو سال محرومیت از اشتغال به حرفه وکالت، محکوم شده است.

مصطفی نیلی، از جمله وکلای مدافع حقوق بشر در ایران است که تاکنون چندین بار بازداشت شده است. او وکالت بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی شناخته‌شده و همچنین شماری از معترضان را بر عهده داشته است.

با استفاده از توییتر و گزارش‌های پیشین رادیو فردا؛ د.خ/ آ.ت.
Radio Eram

FREE
VIEW