حوثی‌های یمن دو آمریکایی را آزاد کردند

حوثی‌های یمن دو آمریکایی را آزاد کردند مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در صنعا (عکس از آرشیو) مایک پومپئو٬ وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر مقام‌های این کشور چهارشنبه ۲۳ مهرماه از آزادی دو آمریکایی توسط شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن خبر دادند. گزارش‌ها حاکی است که دو آمریکایی زندانی به همراه جسد یک آمریکایی دیگر در مقابل انتقال ۲۵۰ حوثی به صنعا مبادله شده اند. رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که از آزادی ساندرا لولی و مایکل گیدادا توسط حوثی های یمن استقبال کرده است. رابرت اوبرایان در این بیانیه به خانواده بلال فاتین که بقای جسدش به عمان منتقل شده٬ تسلیت گفته است. مایک پومپئو نیز در توییتی از آزادی این دو آمریکایی استقبال کرده است. خبرگزاری رسمی عمان خبر داده است که دو آمریکا زندانی توسط یک هواپیمای یمنی از صنعا به عمان منتقل شدند. این خبرگزاری اضافه کرده است، ۲۵۰ «برادر یمنی» که در عمان تحت معالجه و مداوا بودند نیز به صنعا منتقل شده‌اند. رابرت اوبرایان در بیانیه خود اشاره ای به مبادله یمنی ها نکرده، اما از رهبری کشورهای عما..

حوثی‌های یمن دو آمریکایی را آزاد کردند

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در صنعا (عکس از آرشیو)
مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در صنعا (عکس از آرشیو)

مایک پومپئو٬ وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر مقام‌های این کشور چهارشنبه ۲۳ مهرماه از آزادی دو آمریکایی توسط شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن خبر دادند.

گزارش‌ها حاکی است که دو آمریکایی زندانی به همراه جسد یک آمریکایی دیگر در مقابل انتقال ۲۵۰ حوثی به صنعا مبادله شده اند.

رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که از آزادی ساندرا لولی و مایکل گیدادا توسط حوثی های یمن استقبال کرده است.

رابرت اوبرایان در این بیانیه به خانواده بلال فاتین که بقای جسدش به عمان منتقل شده٬ تسلیت گفته است.

مایک پومپئو نیز در توییتی از آزادی این دو آمریکایی استقبال کرده است.

خبرگزاری رسمی عمان خبر داده است که دو آمریکا زندانی توسط یک هواپیمای یمنی از صنعا به عمان منتقل شدند. این خبرگزاری اضافه کرده است، ۲۵۰ «برادر یمنی» که در عمان تحت معالجه و مداوا بودند نیز به صنعا منتقل شده‌اند.

رابرت اوبرایان در بیانیه خود اشاره ای به مبادله یمنی ها نکرده، اما از رهبری کشورهای عمان و عربستان سعودی برای همکاری آنها در آزادی این دو آمریکایی تشکر کرده است.

کییران رمزی یک مقام آمریکایی نیز در این باره گفته است: ساندرا لولی و مایکل گیدادا به زودی به آمریکا منتقل خواهند شد.

وی اضافه کرده است: متاسفانه یک آمریکا در دوران اسارت غیرقانونی جان خود را از دست داد.

کاش پاتال، یک مقام کاخ سفید هم به وال استریت ژورنال گفته است، ساندرا لولی از حدود سه سال در اسارت حوثی‌ها بود و مایکل گیدادا حدود یک سال پیش گرفتار شده بود.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ در پی تصرف مناطق گسترده‌ای از خاک این کشور از جمله صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی آغاز شد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از بهار ۲۰۱۵ با هدف مقابله با حوثی‌ها و بازگرداندن قدرت به دولت یمن وارد این جنگ شد. با این همه حوثی‌ها هنوز اکثر شهرهای بزرگ کشور را در کنترل خود دارند.

آسوشیتدپرس می‌گوید، جنگ در یمن بدترین بحران انسانی در جهان است که باعث گرسنگی میلیون‌ها نفر شده است. براساس آمار گردآوری شده بیش ۱۱۲ هزار نفر از جمله جنگجویان و غیرنظامی در این این جنگ شش ساله کشته شده‌اند.

به گفته وال استریت جورنال ، مقامات سعودی تمایل چندانی به حمایت از این معامله نداشته‌اند، زیرا براساس این توافق ده‌ها نظامی حوثی آموزش نظامی دیده به جبهه‌های نبرد باز می‌گردندند.

محمد عبدالسلام، یک سخنگوی حوثی ها تایید کرده است که ۲۴۰ نیروی این گروه با دو هواپیمای عمانی به صنعا منتقل شده‌اند.

طبق این گزارش شماری از این حوثی دو سال پیش در جریان مذاکرات صلح در سوئد برای درمان به مسقط رفته بودند.