خانه / بین الملل / افغانستان / حمایت رئیس‌جمهوری افغانستان از اعتراض پشتون‌ها در پاکستان

حمایت رئیس‌جمهوری افغانستان از اعتراض پشتون‌ها در پاکستان

پس از آنکه هزاران‌تن از اقلیت پشتون در پاکستان در اعتراض به کشته‌شدن یک مدل و فعال مدنی در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند، اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان از این اعتراضات دفاع کرد.

غنی در یک پست فیس‌بوکی نوشت: «از حرکت‌های مدنی گسترده و صلح‌آمیز در پاکستان که بر ضد افراطیت و تروریزم شکل گرفته است، حمایت می‌کنیم.»

او اعتراض‌ها را«حرکت‌های مدنی‌ـ‌تاریخی» توصیف کرد که «هدف اصلی آن صف‌بندی علیه افراطیت است.» او از جامعه جهانی خواست تا از جنبش اعتراضی پشتون‌ها حمایت کنند.

اعتراضات پشتون‌های پاکستان حدود ۱۰ روز پیش از استان وزیرستان شمالی با هشتگ «PashtunLongMarch#»آغاز شد و پس از گسترش‌یافتن، به پایتخت رسید.

این اعتراضات پس از کشته‌شدن نقیب‌الله محسود، از فعالان مدنی اهل وزیرستان شمالی در کراچی آغاز شد. محسود پس از کشته‌شدن به ارتباط با طالبان متهم شده بود اما مدرکی در این زمینه ارائه نشد. او که ۲۶ سال داشت، در شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک مدل محبوب شناخته می‌شد. در واقع مغازه‌داری بود که آرزوی مدل‌شدن داشت.

پشتون‌ها غالباً در غرب پاکستان، به خصوص در استان‌های وزیرستان شمالی و وزیرستان جنوبی سکونت دارند. آنها ۱۵ درصد جمعیت کل پاکستان را تشکیل می‌دهند اما سال‌ها تحت تبعیض نظام‌مند قرار داشته اند.

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» می‌نویسد که پشتون‌ها در شمال غربی پاکستان «از دیرباز هدف عملیات نظامی، آوارگی و جابه‌جایی اجباری، کلیشه‌پردازی‌های قومیتی و ربوده‌شدن به دست نیروهای امنیتی» قرار داشته‌اند.

پشتون‌ها در افغانستان بین ۴۲ تا ۶۰ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند و بزرگترین جمعیت قومی این کشور هستند.

اشرف غنی نیز یک پشتون است.

روابط افغانستان و پاکستان به دلیل آنچه کابل حمایت اسلام‌آباد از جهادی‌های تندرو گروه طالبان می‌خواند، چندان نزدیک نیست.

 

همچنین بررسی کنید

پلوسی خواستار تعویق سخنرانی سالانه دونالد ترامپ در کنگره شد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه در نامه‌ای از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری …

ترامپ سفرهای خارجی نانسی پلوسی را به تعویق انداخت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد به …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super