خانه / اخبار روز / حفظ برجام: تردید‌های تهران نسبت به تلاش‌های اروپا

حفظ برجام: تردید‌های تهران نسبت به تلاش‌های اروپا

درحالی‌که کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای به تهران سفر کرده، دو مقام ارشد امور خارجه ایران درباره تلاش‌های اروپا ابراز تردید کردند.

 

محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران یکشنبه ۳۰ اردیبهشت پس از دیدار با میگل آریاس کانیته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا هشدار داد که برای حفظ «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، تنها حمایت سیاسی اروپا از آن کافی نیست:

«با خروج آمریکا از برجام انتظارات افکار عمومی از اتحادیه اروپا برای حفظ دستاوردهای برجام افزایش یافته و در شرایط کنونی حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست.»

او خواهان برداشتن گام‌های عملی از سوی اروپا برای حفظ برجام،‌ از جمله افزایش سرمایه‌گذاری این اتحادیه در ایران شد.

رهبران اروپایی برای حفظ برجام اعلام آمادگی کرده‌اند. آنها در تلاش برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران هستند و از دولت‌ها می‌خواهند تا برای دورزدن جریمه‌های ناشی از تحریم‌های ایالات متحده مستقیماً به انتقال پول به بانک مرکزی ایران بپردازند.

اما مقام‌های اروپایی تصدیق می‌کنند که توانایی‌شان در مقابله با تحریم‌ها محدود است. همین‌ حالا برخی شرکت‌های اروپایی در حال توقف مبادلات تجاری با ایران هستند. غول نفتی «توتال» از قطع احتمالی همکاری با ایران گفته. دی زد بانک یا بانک تعاونی مرکزی آلمان (DZ Bank)،‌ دومین بانک بزرگ آلمان نیز تمام مبادلات مالی با ایران را معلق کرده است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به همین موضوع پس از دیدار با کانیته گفت:

«تعهد اتحادیه اروپا بر اجرای برجام با اعلام انصراف احتمالی شرکت های بزرگ اروپایی از همکاری با ایران همخوانی و تطابق ندارد.»

پاسخ کمیسیونر انرژی اروپا که شنبه با چهار پیشنهاد احتمالی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران به تهران رفت، تغییر چندانی با قبل نداشت:

«خروج آمریکا از برجام مشکلاتی را برای اروپا به وجود آورده اما پیام اتحادیه اروپا، تداوم همکاری با ایران در حفظ و اجرای برجام است.»

دیپلمات‌های اروپایی پیش‌تر گفته بودند که سفر کانیته بیشتر اهمیتی نمادین دارد و نشانه حمایت از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران است که تحت انتقاد تندروهای داخلی قرار گرفته. شکست برجام می‌تواند سرنوشت دولت روحانی را نیز در معرض خطر قرار دهد.

 

همچنین بررسی کنید

جلاد داعش با گذرنامه جعلی همراه با دوست دخترش در فرودگاه بوداپست بازداشت شد

radioeram See author's posts

تظاهرات جلیقه زردها در فرانسه ممنوع شد

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super