رادیو ارم

حریرچی می‌گوید تا پایان سال یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واکسن کرونا می‌زنند

حریرچی می‌گوید تا پایان سال یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واکسن کرونا می‌زنند

معاون وزیر بهداشت ایران روز یکشنبه سوم اسفند گفت که تا پایان سال جاری حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کشور واکسن کرونا می‌زنند.

ایرج حریرچی همچنین با ابراز رضایت از روند تولید واکسن مشترک ایران و کوبا افزود که احتمالا تا پیش از اردیبهشت، این واکسن به بهره‌برداری می‌رسد و وارد فاز اجرایی خواهد شد.

با این حال، وی آماری در خصوص تعداد کسانی که تاکنون واکسن زده‌اند ارائه نکرد.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی، نیز روز یکشنبه در توئیتی با اشاره به «تهیه و توزیع ۲۰ هزار واکسن روسی برای جمعیت ۸۰ میلیونی ایران» نوشت: «خوب بود نقادان منصف پی‌گیر علل و عوامل اصلی این عقب‌ماندگی در تهیه ‎واکسن کووید بودند».

بر اساس سند ملی واکسیناسیون کشور که ۲۰ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید، واکسیناسیون شهروندان در چهار فاز بر اساس اولویت صورت می‌گیرد.

در فاز نخست واکسیناسیون عمومی کرونا که از ۲۱ بهمن امسال آغاز شده است، کارکنان بهداشت و درمان،‌ همچنین سالمندان، معلولان و جانبازان واکسن دریافت خواهند کرد و در فاز دوم که از بهار ۱۴۰۰ آغاز می‌شود، افرادی بالای ۶۵ سال، شهروندانی که به دلیل شغل‌شان بیشتر با مردم در تماس‌اند، همچنین افراد دارای بیماری زمینه‌ای واکسن می‌زنند.

مقامات وزارت بهداشت ایران پیشتر اعلام کرده بودند که ۶۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی در دو محموله جداگانه شامل ۵۰۰ و ۱۰۰ هزار دوز در روزهای ۱۶ و ۲۵ بهمن وارد کشور شده است.

همچنین اعلام شد که در هفته جاری ۲۵۰ هزار دوز واکسن «سینوفارم» از چین وارد خواهد شد.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران که مرجع اعلام آمار رسمی کرونا در ایران است، تاکنون حدود یک میلیون و ۵۷۵ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و ۵۹ هزار و ۴۸۳ نفر جان باخته‌‌اند.

درستی آمار کرونا در ایران همواره مورد تردید جدی است و مقام‌های سازمان نظام پزشکی ایران پیش از این تعداد قربانیان کرونا در ایران را ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده‌اند.

خروج از نسخه موبایل