ثبت نام ده‌ها هزار ایرانی برای سفر حج علی‌رغم ادامه شیوع کرونا در جهان

ثبت نام ده‌ها هزار ایرانی برای سفر حج علی‌رغم ادامه شیوع کرونا در جهان وزیر حج عربستان سعودی گفته است دولت آمادگی کامل برای پذیرش حجاج را دارد، اما اولویت با سلامت است علی‌رغم اعلام قبلی عربستان سعودی که از مسلمانان جهان خواسته بود تا روشن شدن وضعیت کرونا از برنامه‌ریزی برای مراسم حج خودداری کنند، رئیس سازمان حج و زیارت ایران از ثبت‌نام متقاضیان و تکمیل شدن حدود ۹۰ درصد از ظرفیت کاروان‌های حج تمتع خبر داد. در نشست هفته پیش شورای برنامه‌ریزی «بعثه رهبری» و سازمان حج و زیارت که به ریاست نماینده علی خامنه‌ای در امور حج برگزار شد، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، گفت علی‌رغم این‌ که سعودی‌ها تاکنون موضع رسمی خود را در مورد حج امسال اعلام نکرده‌اند، مراحل ثبت‌نام و انتخاب کاروان‌ها در ایران انجام شده است. به‌ گفته آقای رشیدیان، تاکنون ۸۸ درصد ظرفیت کاروان‌های حج تکمیل شده و کلاس‌های آموزشی آنان نیز به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا به‌ صورت آنلاین در حال برگزاری است. وزیر حج عربستان سعودی روز سیزدهم فروردین‌ماه، در حالی که «آمار رسمی» ابتلا به کرونا در این کشور ۱۵۰۰ نفر اعلام شده بود، از..

ثبت نام ده‌ها هزار ایرانی برای سفر حج علی‌رغم ادامه شیوع کرونا در جهان

وزیر حج عربستان سعودی گفته است دولت آمادگی کامل برای پذیرش حجاج را دارد، اما اولویت با سلامت است
وزیر حج عربستان سعودی گفته است دولت آمادگی کامل برای پذیرش حجاج را دارد، اما اولویت با سلامت است

علی‌رغم اعلام قبلی عربستان سعودی که از مسلمانان جهان خواسته بود تا روشن شدن وضعیت کرونا از برنامه‌ریزی برای مراسم حج خودداری کنند، رئیس سازمان حج و زیارت ایران از ثبت‌نام متقاضیان و تکمیل شدن حدود ۹۰ درصد از ظرفیت کاروان‌های حج تمتع خبر داد.

در نشست هفته پیش شورای برنامه‌ریزی «بعثه رهبری» و سازمان حج و زیارت که به ریاست نماینده علی خامنه‌ای در امور حج برگزار شد، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، گفت علی‌رغم این‌ که سعودی‌ها تاکنون موضع رسمی خود را در مورد حج امسال اعلام نکرده‌اند، مراحل ثبت‌نام و انتخاب کاروان‌ها در ایران انجام شده است.

به‌ گفته آقای رشیدیان، تاکنون ۸۸ درصد ظرفیت کاروان‌های حج تکمیل شده و کلاس‌های آموزشی آنان نیز به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا به‌ صورت آنلاین در حال برگزاری است.

وزیر حج عربستان سعودی روز سیزدهم فروردین‌ماه، در حالی که «آمار رسمی» ابتلا به کرونا در این کشور ۱۵۰۰ نفر اعلام شده بود، از مسلمان در سراسر جهان خواست تا روشن شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا، از برنامه‌ریزی برای سفر به این کشور و شرکت در مراسم حج خودداری کنند.

آمار ابتلا به کرونا در عربستان سعودی بر اساس آمار رسمی که معمولاً کمتر از آمار واقعی اعلام می‌شود، تا دیروز از ۶۵ هزار نفر گذشته و برگزار شدن یا نشدن مراسم حج تمتع در اوایل تیرماه امسال همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

با این حال رئیس سازمان حج و زیارت ایران با اظهار امیدواری به برگزاری مراسم حج «با رعایت پروتکل‌های بهداشتی»، آن را به «توانمندی‌های عربستان» منوط کرد.

این مقام جمهوری اسلامی توضیحی نداد که تا حدود یک ماه دیگر که زمان سالانه شروع مراسم حج است، قرار است چه اتفاق خاصی در روند جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در عربستان و دیگر کشورها بیفتد تا سفر حجاج ایمن باشد.

در ایام حج، سالانه حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سراسر دنیا به مدت دو هفته به عربستان سعودی سفر می‌کنند. از ایران نیز سالانه حدود ۸۷ هزار نفر در این مراسم شرکت می‌کنند که اغلب در سنین بالا و در نتیجه در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ قرار دارند.

در مقایسه با روند ثبت‌نام در سال‌های گذشته، گفته می‌شود تکمیل نشدن صددرصدی ظرفیت کاراون‌ها تا امروز احتمالاً به این معناست که برخی افرادی که حتی نوبت اعزام‌شان به مراسم حج رسیده، به دلیل شیوع ویروس کرونا از ثبت‌نام منصرف شده‌اند.

هزینه ثبت‌نام برای سفر حج در سال جاری از ۳۲ تا ۴۱ میلیون تومان اعلام شده است.

منابع: ایرنا، شفقنا، رادیوفردا/ ر. ش./ ف. دو.
Radio Eram

FREE
VIEW