خانه / اخبار روز / توافق نیروهای سوریه دموکراتیک با دولت سوریه برای حفظ شهرهای شمالی

توافق نیروهای سوریه دموکراتیک با دولت سوریه برای حفظ شهرهای شمالی

نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) و دولت بشار الاسد توافق کردند که نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان طرفدار دولت برای جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه وارد شهرهای کوبانی و منبج در شمال شرقی سوریه شوند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، توافق میان نیروهای سوریه دموکراتیک و دولت سوریه یکشنبه ۱۳ اکتبر/ ۲۱ مهر نهایی شد.

فرمانده عصمت شیخ حسن، از مقام‌های نظامی کوبانی گفت که ارتش روسیه و دولت سوریه تا یکشنبه شب وارد کوبانی و منبج می‌شوند تا به حفظ امنیت این شهرها علیه تهاجم ترکیه کمک کنند.

عصمت شیخ حسن که وزیر دفاع دستگاه اداری منطقه خودمختار شمال و شرق سوریه (روژاوا) است، گفت: «ما هر کاری توانستیم کردیم، از غرب و اتحادیه عرب درخواست کردیم اما هیچ کس برای کمک به ما نیامد. پس هیچ کس جز خودمان را برای دفاع (از کوبانی) نداریم. جوانان کرد باید بیایند و از خانه‌هایشان دفاع کنند و مردم نباید خانه‌هایشان را ترک کنند ــ این سرزمین ما است. به نظر می‌رسد این سرنوشت کردهاست که هر بار وارد این فرایند شوند.»

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرده که طبق توافق انجام شده، ارتش سوریه طی ۴۸ ساعت بعد از انجام توافق وارد شهرهای کوبانی و منبج خواهد شد.

یک سیاستمدار کرد سوریه نیز روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز اطلاع داد که نیروهای سوریه دموکراتیک و دولت سوریه در یک پایگاه هوایی روسیه در لاذقیه مشغول مذاکره بوده‌اند. این مقام اظهار امیدواری کرده بود که برای جلوگیری از حمله ترکیه توافقی میان دو طرف حاصل شود.

مصطفی بالی، رئیس دفتر رسانه‌ای نیروهای سوریه دموکراتیک در پاسخ به سوال رویترز درباره این اظهارات گفت: «ما از همان ابتدای حمله نیز تایید کردیم که همه گزینه‌ها برای نجات مردم‌مان از نسل‌کشی بررسی می‌کنیم.»

درگیری بین نیروهای تحت حمایت ترکیه و نیروهای سوریه دموکراتیک ( ق س د) به رهبری کردها یکشنبه در حوالی رأس‌العین (سری‌کانی) و تل ابیض ادامه یافت. رأس‌العین و تل ابیض دو شهر مرزی سوریه هستند که ترکیه در اولین گام عملیات زمینی «چشمه صلح»، قصد تصرف آنها را دارد.

آنکارا ادعا کرده که شهر رأس العین را به کنترل خود درآورده است. ارتش ترکیه یکشنبه نیز اعلام کرد که مرکز شهر تل ابیض را تصرف کرده است. نیروهای سوریه دموکراتیک این ادعاها را رد کرده‌اند.

همزمان مایک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده گفت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور دستور خروج هزار سرباز آمریکایی از شمال سوریه را صادر کرده است.

او دلیل این اقدام را احتمال گیر افتادن ارتش آمریکا میان دو نیروی متخاصم دانست. برنامه زمانی خروج نیروهای آمریکایی هنوز مشخص نیست، اما اسپر گفته است که این اقدام به شیوه‌ای امن و همراه با تلاش برای تنش‌زدایی انجام خواهد شد.

آنکارا که از چهارشنبه ۹ اکتبر حمله به شمال سوریه را با همکاری شبه‌نظامیان سوری تحت حمایتش ــ موسوم به «ارتش ملی سوریه» ــ آغاز کرده است، می‌خواهد با پیشروی در عمق ۳۲ کیلومتری خاک سوریه یک «منطقه امن» بسازد و با ایجاد این منطقه حائل یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (پ ی د) را از مرزهای خود دور نگه دارد.

عقب‌نشینی ایالات متحده از مرز شمالی سوریه، چراغ سبزی به ترکیه بود تا حمله به مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها آغاز کند.


در همین زمینه:

چندین غیرنظامی، از جمله یک روزنامه‌نگار در حمله هوایی ترکیه در شمال سوریه کشته شدند

همچنین بررسی کنید

سازمان اورژانس ایران: به دلیل آلودگی هوا در استان‌های اصفهان، البرز، تهران، قزوین، قم ۲۱۶۰ نفر به اورژانس مراجعه کردند

radioeram See author's posts

مورالس رئیس جمهوری مستعفی بولیوی به مکزیک پناهنده شد

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super