تلخکامی‌های فوتسال زنان ایران پس از قهرمانی در آسیا

تلخکامی‌های فوتسال زنان ایران پس از قهرمانی در آسیا ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ تیم ملی فوتسال با زدن پنج گل به ژاپن، روی سکوی شماره یک آسیا ایستاد. ایران در آن مسابقات که به میزبانی تایلند برگزار شد، پیش از ژاپن مقابل ترکمنستان، ازبکستان و چین پیروز شد. در نیمه‌نهایی هم ویتنام را از پیش رو برداشت. فرشته کریمی ستاره ایران برای دومین دوره پیاپی عنوان ارزشمندترین بازیکن آسیا را به دست آورد. سارا شیربیگی و فاطمه اعتدادی در صدر جدول گلزنان قرار گرفتند. تندیس خانم گل به شیربیگی اهدا شد که دو بار هت‌تریک کرده بود. فرزانه توسلی بهترین دروازه‌بان مسابقات بود. ایران همچنین به عنوان تیم اخلاق این رقابت‌ها دست یافت و نسیمه غلامی کاپیتان ایران جایزه بازی جوانمردانه را دریافت کرد. بازتاب گسترده تصاحب جام قهرمانی در صداوسیما و سیل پیام‌های تبریک و تحسین مسئولین تا چند روز ادامه داشت: از حسن روحانی رئیس‌جمهور تا علی لاریجانی رئیس مجلس و بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی در لندن. از مقامات ورزشی نیز سلطانی‌فر وزیر ورزش، صالحی امیری رئیس کمیته المپیک، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال و فریبا محمدیان معاونت زنا..

تلخکامی‌های فوتسال زنان ایران پس از قهرمانی در آسیا

۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ تیم ملی فوتسال با زدن پنج گل به ژاپن، روی سکوی شماره یک آسیا ایستاد.

ایران در آن مسابقات که به میزبانی تایلند برگزار شد، پیش از ژاپن مقابل ترکمنستان، ازبکستان و چین پیروز شد. در نیمه‌نهایی هم ویتنام را از پیش رو برداشت.

فرشته کریمی ستاره ایران برای دومین دوره پیاپی عنوان ارزشمندترین بازیکن آسیا را به دست آورد.

سارا شیربیگی و فاطمه اعتدادی در صدر جدول گلزنان قرار گرفتند. تندیس خانم گل به شیربیگی اهدا شد که دو بار هت‌تریک کرده بود.

فرزانه توسلی بهترین دروازه‌بان مسابقات بود. ایران همچنین به عنوان تیم اخلاق این رقابت‌ها دست یافت و نسیمه غلامی کاپیتان ایران جایزه بازی جوانمردانه را دریافت کرد.

بازتاب گسترده تصاحب جام قهرمانی در صداوسیما و سیل پیام‌های تبریک و تحسین مسئولین تا چند روز ادامه داشت: از حسن روحانی رئیس‌جمهور تا علی لاریجانی رئیس مجلس و بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی در لندن.

از مقامات ورزشی نیز سلطانی‌فر وزیر ورزش، صالحی امیری رئیس کمیته المپیک، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال و فریبا محمدیان معاونت زنان وزارت ورزش، همگی پیام‌های تبریک و شادباش منتشر کردند.

آن تیم با کسب عنوان قهرمانی آسیا توانست سهمیه تیم دختران فوتسال را در المپیک جوانان کسب کند. اما کمیته المپیک در اقدامی جنجالی که انتقادات گسترده‌ای را در پی داشت، سهمیه را به تیم پسران داد.

این تنها تبعیض علیه زنان قهرمان آسیا نبود. آنها با گذشت دو سال هنوز پاداش خود را دریافت نکرده‌اند. مبلغ ۲۲ میلیون تومان که وعده‌اش را علی کفاشیان در محل رقابت‌ها به اعضای تیم ملی داد.

فرشته مظفر سرمربی تیم فوتسال زنان در سالگرد قهرمانی تیمش می‌گوید: «متاسفم به جای اینکه شاد باشیم و خاطرات قهرمانی را مرور کنیم، ناگزیریم دربارهٔ عدم دریافت پاداش‌ها صحبت کنیم».

او که حالا هدایت تیم ملی فوتسال زنان کویت را بر عهده دارد، در مصاحبه با رادیو ورزش تأکید کرد: «آن روزها پاداش ۲۲ میلیونی برای خریدن یک اتومبیل پراید کافی بود. اما امروز حتی اگر پرداخت شود چطور؟ امیدوارم مسئولین یادشان بیاید که چقدر از این قهرمانی هیجانزده بودند».

این در حالی است که تیم فوتسال زنان ایران باید مهیای دفاع از عنوان قهرمانی آسیا شود و طبیعتاً تیمی که هنوز پاداش دوره قبلی را دریافت نکرده، کار سختی برای حفظ انگیزه‌هایش خواهد داشت.

نسیمه غلامی کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان در این باره می‌گوید: «هنوز یک میلیون تومانش را هم نداده‌اند. پارسال شماره کارت گرفتند که نیمی از پاداش را واریز کنند اما این اتفاق رخ نداد. در حالی که خیلی از بازیکنان‌مان نان‌آور خانه‌شان هستند».

تلخکامی تیم ملی فوتسال زنان که عنوان نخست آسیا را به دست آورد، به محرومیت از المپیک جوانان و لغو پاداش‌ها محدود نشد.

پارسال وقتی فرزانه توسلی، آرزو صدقیانی‌زاده و نسترن مقیمی دربارهٔ خلف وعده فدراسیون فوتبال مصاحبه کردند، محمدرضا ساکت مدیر سازمان تیم‌های ملی دستور داد از دعوت‌شان به اردوی تیم ملی خودداری شود.

Radio Eram

FREE
VIEW