ترور نفر دوم القاعده در تهران؛ آمریکا «مکان و هویت او را به کیدون داده بود»

ترور نفر دوم القاعده در تهران؛ آمریکا «مکان و هویت او را به کیدون داده بود» خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه ۲۴ آبان ضمن تایید خبر روزنامه نیویورک تایمز درباره ترور ابومحمد المصری، نفر دوم القاعده، در تهران توسط ماموران اسرائیلی در مردادماه سال جاری، نوشته است، آمریکا اطلاعات درباره مکان و هویت مرد شماره دو القاعده را به ماموران موساد داده بود. روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز گذشته به نقل از مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده نوشته بود، مرد شماره دو القاعده و بیوه پسر بن لادن سه ماه پیش در خیابان پاسداران تهران توسط ماموران اسرائیلی به سفارش آمریکا ترور شده‌اند. این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه این گزارش را تکذیب کرد. بیشتر در این باره: نیویورک تایمز: ترور مرد شماره دو القاعده توسط ماموران اسرائیلی در تهران؛ ایران تکذیب کرد چهار مقام فعلی و سابق اطلاعاتی آمریکایی هم به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند، آمریکا و اسرائیل در ردیابی و کشتن یک رهبر ارشد القاعده در تهران با یکدیگر همکاری کردند. دو مقام اطلاعاتی آمریکا به این خبرگزاری گفته‌اند، ایالات متحده اطلاعات درباره ..

ترور نفر دوم القاعده در تهران؛ آمریکا «مکان و هویت او را به کیدون داده بود»

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه ۲۴ آبان ضمن تایید خبر روزنامه نیویورک تایمز درباره ترور ابومحمد المصری، نفر دوم القاعده، در تهران توسط ماموران اسرائیلی در مردادماه سال جاری، نوشته است، آمریکا اطلاعات درباره مکان و هویت مرد شماره دو القاعده را به ماموران موساد داده بود.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز گذشته به نقل از مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده نوشته بود، مرد شماره دو القاعده و بیوه پسر بن لادن سه ماه پیش در خیابان پاسداران تهران توسط ماموران اسرائیلی به سفارش آمریکا ترور شده‌اند. این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه این گزارش را تکذیب کرد.

عبدالله احمد عبدالله معروف به ابو محمد المصری بیشتر در این باره:

نیویورک تایمز: ترور مرد شماره دو القاعده توسط ماموران اسرائیلی در تهران؛ ایران تکذیب کرد

چهار مقام فعلی و سابق اطلاعاتی آمریکایی هم به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند، آمریکا و اسرائیل در ردیابی و کشتن یک رهبر ارشد القاعده در تهران با یکدیگر همکاری کردند.

دو مقام اطلاعاتی آمریکا به این خبرگزاری گفته‌اند، ایالات متحده اطلاعات درباره محل زندگی ابومحمد المصری و نام مستعار او را در اختیار اسرائیلی‌ها قرار دادند و ماموران اسرائیلی کار ترور را انجام دادند.

دو مقام اطلاعاتی آمریکا نیز کشته شدن ابومحمد المصری را تأیید کردند اما جزئیات خاصی درباره نحوه کشته شدن او ارائه نکردند.

آسوشیتدپرس می گوید یکی از این مقام‌های اطلاعاتی که اطلاعات مستقیمی از این عملیات داشته و یک مامور سابق سی آی ای که در این خصوص اطلاعات داشته گفته اند ابومحمد المصری توسط کیدون، واحد ویژه سازمان اطلاعات اسرائیل، موساد کشته شده است.

طبق این گزارش، «کیدون» – به معنای «سرنیزه» در زبان عبری— نام یگانی در سازمان موساد است که در طول سالیان شیوه‌های منحصر به فردی را برای عملیات نفوذ به کشورهای متخاصم و کشتن مخالفان اسرائیل بدون برجا گذاشتن هیچ گونه ردی طرح‌ریزی و اجرا کرده‌است.

عبدالله احمد عبدالله معروف به ابو محمد المصری بیشتر در این باره:

عملیات ترور رهبر آینده القاعده

این مقام های اطلاعاتی تاکید کرده‌اند که مریم دختر ابو محمد المصری هم جز اهداف این عملیات بود. یک مقام اطلاعاتی آمریکایی گفته است که مریم در طراحی عملیات‌های القاعده نقش داشته است.

مریم المصری بیوه پسر بن لادن بود. حمزه بن لادن، پسر و جانشین اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده، مردادماه سال گذشته در جریان عملیات ضدتروریسم آمریکا در مرز پاکستان و افغانستان کشته شد.

تاکنون نهادهای اطلاعاتی آمریکا و همچنین دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که بر کار موساد نظارت دارد حاضر نشده‌اند به طور رسمی در این زمینه موضوع گیری کنند.

آسوشیتدپرس نوشته است، با توجه به وضع جسمی بد ایمن‌ الظواهری، رهبر کنونی القاعده، ابو محمد المصری در بین کاندیداهای آینده رهبری این گروه از شانس خوبی برخوردار بود.