تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی

تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی «سلطان النیادی»(Sultan Al Neyadi) فضانورد امارات متحده عربی، دوم مارس به عنوان یکی از فضانوردان ماموریت «کرو-۶» اسپیس ایکس به فضا رفت. در ویدیویی که به تازگی از او منتشر شده است وی در گفتگو با «هزاع علی المنصوری» دیگر فضانورد اماراتی، درباره اهمیت ورزش در فضا توضیح می‌دهد. به گزارش ایسنا و به نقل از خلیج تایمز، سلطان النیادی یکی از دو فضانوردی بود که در سال ۲۰۱۷ از سوی امارات متحده عربی انتخاب شد. النیادی پیش از اینکه فضانورد شود، مدرک دکتری خود را در رشته فناوری اطلاعات اخذ کرده است. سفر النیادی که باید حدود نیم سال طول بکشد، دومین سفر یک فضانورد اماراتی به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. همکار او «هزاع علی المنصوری» در سال ۲۰۱۹ در یک سفر کوتاه با فضاپیمای سایوز روسیه، هشت روز را در فضا گذراند. النیادی سفر مداری خود را از طریق توافق نامه‌ای با شرکت «Axiom Space » مستقر در هیوستون انجام داد. سلطان النیادی در تصویر زیر در فضا از تردمیل استفاده می‌کند. سلطان النیادی، فضانورد امارات متحده عربی با پایبندی به یک برنامه ورزشی، از سلامت خود برای ما..

تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی

تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی

«سلطان النیادی»(Sultan Al Neyadi) فضانورد امارات متحده عربی، دوم مارس به عنوان یکی از فضانوردان ماموریت «کرو-۶» اسپیس ایکس به فضا رفت. در ویدیویی که به تازگی از او منتشر شده است وی در گفتگو با «هزاع علی المنصوری» دیگر فضانورد اماراتی، درباره اهمیت ورزش در فضا توضیح می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از خلیج تایمز، سلطان النیادی یکی از دو فضانوردی بود که در سال ۲۰۱۷ از سوی امارات متحده عربی انتخاب شد. النیادی پیش از اینکه فضانورد شود، مدرک دکتری خود را در رشته فناوری اطلاعات اخذ کرده است. سفر النیادی که باید حدود نیم سال طول بکشد، دومین سفر یک فضانورد اماراتی به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. همکار او «هزاع علی المنصوری» در سال ۲۰۱۹ در یک سفر کوتاه با فضاپیمای سایوز روسیه، هشت روز را در فضا گذراند. النیادی سفر مداری خود را از طریق توافق نامه‌ای با شرکت «Axiom Space » مستقر در هیوستون انجام داد.

سلطان النیادی در تصویر زیر در فضا از تردمیل استفاده می‌کند. سلطان النیادی، فضانورد امارات متحده عربی با پایبندی به یک برنامه ورزشی، از سلامت خود برای ماموریت فضایی شش ماهه خود اطمینان حاصل می‌کند.

تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی

وی گفت: روی زمین، ورزش کردن مهم است. در فضا این امر بسیار حیاتی است. در ایستگاه فضایی بین‌المللی، ما هر روز به مدت ۲.۵ ساعت ورزش می‌کنیم تا از آتروفی عضلانی و از دست دادن استخوان ناشی از ریزگرانش جلوگیری کنیم.

این تصویر نشان می‌دهد که فضانورد اماراتی توصیه «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم»، حاکم دوبی را فراموش نکرده است. چرا که حاکم دوبی به او گفته بود: نکته مهم این است که تمرینات روزانه خود را حفظ کنید تا عضلات شما پس از بازگشت قوی بمانند.

دو تردمیل در ایستگاه فضایی بین‌المللی وجود دارد. یکی از آنها تردمیل روسی(BD-۲) است که در بخش روسی ایستگاه فضایی است و به خدمه اجازه می‌دهد تا با سرعت ۲.۴ تا ۲۰ کیلومتر در ساعت راه بروند و بدوند. و دومی که النیادی از آن استفاده می‌کند، نیز تردمیل کولبرت(Colbert) یا تردمیل مقاومت خارجی با تحمل بار ترکیبی نامیده می‌شود که یک تردمیل نسل دوم ایالات متحده در ایستگاه فضایی است. این دستگاه دارای دستگاه‌های جمع‌آوری داده است که به دانشمندان و پزشکان اجازه می‌دهد تا میزان تاثیر تمرین را در کاهش میزان از دست دادن تراکم استخوان و عضله به دلیل قرار گرفتن در معرض ریزگرانش ارزیابی کنند و به خدمه اجازه می‌دهد تا با سرعت ۴.۸ تا ۲۰ کیلومتر در ساعت راه بروند و بدوند.

تجهیزاتی به نام TVIS یا تردمیل با سیستم تثبیت کننده ارتعاش نیز به فضانوردان اجازه می‌دهد بدون ارتعاش حاصل از آزمایش‌های علمی ریزگرانش در آزمایشگاه‌های مجاور حرکت کنند.

اما ورزش بعدی که این فضانورد قصد دارد انجام دهد، جوجیتسو است. النیادی قبلاً گفته بود که کیمونوی جوجیتسو خود را می‌پوشد و حرکات رزمی خود را در حین گشت و گذار در فضا تمرین می‌کند. حفظ اندام او در بهترین فرم برای انجام ماموریت فضایی‌اش حیاتی است و النیادی که تقریباً یک دهه است به آموزش جوجیتسو می‌پردازد، گفت که این کار او را در طول تمرین‌های پرمشغله‌اش در بهترین فرم نگه داشته است. جوجیتسو یا بلک کاکاتسو یک ورزش رزمی ژاپنی است که بر مبارزه از فاصل نزدیک با یک رقیب مسلح یا غیرمسلح تأکید دارد.

سلطان النیادی ۴۱ ساله در ویدیوی جدیدی که منتشر شده است به صورت زنده از فضا با سرهنگ هزاع المنصوری که در حال حاضر در هیوستون مستقر است صحبت می‌کند و درباره اهمیت ورزش در فضا می‌گویند. در این ویدیو سرهنگ منصوری همچنین به دلیل اهمیت و تفاوت ورزش در فضا با ورزش روی زمین و همچنین نقشی که گرانش و ریزگرانش در انتخاب ترجیحات ورزشی در فضا دارند، تاکید کرد.

تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی
هزاع المنصوری

در این ویدئو، «سالم الماری» مدیرکل مرکز فضایی محمد بن راشد و «ایزابل ابوالهول» مدیر عامل و متولی بنیاد ادبیات امارات نیز دیده می‌شوند که از همه دعوت می‌کنند تا با این برنامه همراه باشند و آنچه را که در قسمت‌های آینده برنامه گفته خواهد شد را بیان می‌کنند.

تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی

بیش از ۱۷۰ مدرسه برای تماشای قسمت اول با بازدیدکنندگانی از امارات متحده عربی، مصر، هند، بریتانیا و ایالات متحده ثبت نام کردند. برای ۲۰ هفته آینده، دانش آموزان می‌توانند سلطان النیادی را در سفر او در ایستگاه مداری دنبال کنند.

قسمت جدید برنامه «exercise-in-space» هر پنجشنبه ساعت ۸:۳۰ صبح در دسترس خواهد بود و برای تماشای رایگان با زیرنویس برای دانش‌آموزان از هر کجای دنیا در دسترس خواهد بود.

علاوه بر این، آنها این فرصت را خواهند داشت که از نویسندگان، کارشناسان فضایی و سایر فضانوردان مانند «هزاع علی المنصوری»، «نورا المتروشی» و اعضای تیم مرکز فضایی محمد بن راشد نیز بیاموزند. این افراد در مورد چالش‌های کار در فضا و نوآوری‌هایی که به غلبه بر آنها کمک می‌کند، بحث خواهند کرد.

«نورا المتروشی»(Nora Al Matrooshi) نخستین زن جهان عرب که در آینده به فضا خواهد رفت، اخیرا طی یک سخنرانی جوانان را به دنبال کردن رویاهایشان تشویق کرده و گفته هرگز تسلیم نشوید. او از جمله افرادی بود که در برنامه فضایی امارات در سال ۲۰۱۸ رد شد و نتوانست در آن دوره قبول شود اما ناامید نشد و سرانجام عضو تیم فضانوردان اماراتی برای رفتن به فضا شد.خانم المتروشی که سابقه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک را نیز دارد در اوایل سال گذشته میلادی به همراه خلبان بالگرد پلیس دوبی «محمد المولا»(Mohammed Al Mulla) به گروه فضانوردان این کشور ملحق شدند.

المتروشی در این باره گفت: در واقع من برای نخستین گروه از فضانوردان درخواست داده بودم که متاسفانه موفق نشدم. اما در نوبت دوم بخت با من یار بود و این فرصتی شد تا به رویای دوران کودکی‌ام برسم. مطمئنم که می‌دانید تخیلات یک کودک چقدر قدرتمند است و در من نیز این قدرت باعث شد که بخواهم فضانورد شوم. همانطور که بزرگ می‌شدم دنبال کردن آن رویا نیز برایم جدی‌تر می‌شد و به فکر آن بودم که چگونه می‌توانم آن رویا را به واقعیت تبدیل کنم. من در مورد آنچه که باید انجام می‌دادم تحقیق کردم. در آن زمان در امارات هیچ برنامه فضانوردی وجود نداشت اما کودکان تمایل ندارند به محدودیت‌ها توجه کنند چرا که آن‌ها معتقدند همه چیز قابل دستیابی است.

وی ادامه داد: سرانجام در شش دسامبر ۲۰۱۹ اعلام شد که امارات متحده عربی به دنبال جذب گروه دوم از فضانوردان است.

تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی

هر قسمت برنامه «exercise-in-space» بر موضوعات مختلف تمرکز خواهد کرد تا به دانش‌آموزان کمک کند تا درک کنند آموخته‌هایشان در کلاس چگونه می‌تواند بر زندگی و دنیای اطرافشان تأثیر بگذارد.

برای درگیر نگه داشتن دانش‌آموزان و تشویق آن‌ها به کشف موضوع، فعالیت‌ها و منابع اضافی نیز هر هفته در این وب‌سایت برای دانلود در دسترس خواهد بود. کاربرگ این هفته شامل سوالاتی در مورد چالش ریاضی و گرانش است. دانش‌آموزان می‌توانند تلاش‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ #ELFinSpace به اشتراک بگذارند. هدف ELF In Space گنجاندن شگفتی سفر به فضا در برنامه درسی استاندارد مدارس است. با کاوش در علم فضا و برانگیختن تخیل، هدف این برنامه الهام بخشیدن به نسل بعدی فضانوردان است.

تردمیل زدن فضانورد اماراتی در ایستگاه فضایی

انتهای پیام

Radio Eram

FREE
VIEW