نماد سایت رادیو ارم

ترانه علیدوستی، بازیگر سینمای ایران، بازداشت شد

ترانه علیدوستی، بازیگر سینمای ایران، بازداشت شد

نزدیکان ترانه علیدوستی، بازیگر شناخته‌َده سینمای ایران، روز شنبه ۲۶ آذر از بازداشت او توسط نیروهای امنیتی خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی بعد از ظهر شنبه پس از تفتیش خانه خانم علیدوستی، او را بازداشت کردند، اما هنوز مشخص نیست کدام نهاد امنیتی و به چه اتهامی او را بازداشت کرده‌ است.

بازداشت این بازیگر سینما پس از آن صورت گرفت که محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی ایران، سینماگران معترض را صراحتا به «برخورد قضایی» تهدید کرد و گفت تا وقتی او در این منصب است اجازه نخواهد داد فیلمی بدون حجاب اجباری مجوز اکران بگیرد و سینمای ایران به دوران قبل از انقلاب ۵۷ باز گردد.

ترانه علیدوستی به دنبال اعتراضات مردمی اخیر در کشور با انتشار عکسی از خود بدون حجاب اجباری در حالی که نوشته‌ای با شعار «زن، زندگی، آزادی» (ژن، ژیان، ئازادی) در دست داشت از این جنبش اعتراضی حمایت کرد.

او در تازه‌ترین اعتراض خود به اقدامات حکومت علیه معترضان، در واکنش به اجرای حکم اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «حالا بنشینید و منتظر عواقب این خونخواری باشید.»

خانم علیدوستی افزوده بود: «هر سازمان بین‌المللی که شاهد این خونریزی است و اقدامی نمی‌کند، مایه ننگ بشریت است.»

او همچنین پیش از آن در یادداشتی در واکنش به ممنوع‌الخروج شدن برخی چهره‌های شناخته‌شده و هنرمندان، تاکید کرده بود: «در ایران می‌مانم. دست از کار می‌کشم، کنار خانواده‌های کشته شدگان می‌ایستم، برای خانه‌ام، می‌جنگم و برای ایستادن پای حقم هر هزینه‌ای که باشد، می‌دهم.»

در پی اوج‌گیری اعتراضات سراسری در ایران که پس از اعلام خبر جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت پلیس موسوم به «امنیت اخلاقی» آغاز شد، شمار قابل توجهی از چهره‌های سرشناس از جمله بازیگران و سینماگران مطرح با انتشار تصاویری از خود بدون حجاب اجباری با معترضان همراهی کردند.

پیش از ترانه علیدوستی، شماری از بازیگران زن شناخته‌شده سینما و تلویزیون مانند هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی نیز بازداشت و بعدتر با قرار وثیقه آزاد شدند.

خروج از نسخه موبایل