ترامپ: بحرین و اسرائیل برای صلح توافق کردند

ترامپ: بحرین و اسرائیل برای صلح توافق کردند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد که به دنبال امارات متحده عربی، بحرین نیز با اسرائیل صلح می‌کند. وی روز جمعه ۲۱ شهریور در توییتی نوشت: «یک روز موفقیت‌آمیز تاریخی دیگر! دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و بحرین برای قرارداد صلح موافقت کردند؛ دومین کشور عربی که طی ۳۰ روز گذشته با اسرائیل وارد صلح شده است.» ماه گذشته امارات متحده عربی با اسرائیل برای صلح به توافق رسید و پس از مصر و اردن، سومین کشور عربی شد که با بازنگری در سیاست‌های خود روابط خود با اسرائیل را عادی کرده بود. آقای ترامپ همچنین با انتشار توئیت دیگری بیانیه مشترک آمریکا، اسرائیل و بحرین را درباره عادی‌سازی روابط دو کشور منتشر کرد که می‌گوید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و حمد بن عیسی آل خلیفه ،پادشاه بحرین روز جمعه گفت‌وگو کرده و برای صلح توافق کرده‌اند. این بیانیه می‌گوید طرفین به تلاش‌های خود برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطین بصورت عادلانه، گسترده و ماندگار ادامه خواهند داد. بیانیه یادشده تاکید کرده که باز شدن درهای گفت‌وگو و توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و بحرین ..

ترامپ: بحرین و اسرائیل برای صلح توافق کردند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد که به دنبال امارات متحده عربی، بحرین نیز با اسرائیل صلح می‌کند.

وی روز جمعه ۲۱ شهریور در توییتی نوشت: «یک روز موفقیت‌آمیز تاریخی دیگر! دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و بحرین برای قرارداد صلح موافقت کردند؛ دومین کشور عربی که طی ۳۰ روز گذشته با اسرائیل وارد صلح شده است.»

ماه گذشته امارات متحده عربی با اسرائیل برای صلح به توافق رسید و پس از مصر و اردن، سومین کشور عربی شد که با بازنگری در سیاست‌های خود روابط خود با اسرائیل را عادی کرده بود.

آقای ترامپ همچنین با انتشار توئیت دیگری بیانیه مشترک آمریکا، اسرائیل و بحرین را درباره عادی‌سازی روابط دو کشور منتشر کرد که می‌گوید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و حمد بن عیسی آل خلیفه ،پادشاه بحرین روز جمعه گفت‌وگو کرده و برای صلح توافق کرده‌اند.

این بیانیه می‌گوید طرفین به تلاش‌های خود برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطین بصورت عادلانه، گسترده و ماندگار ادامه خواهند داد.

بیانیه یادشده تاکید کرده که باز شدن درهای گفت‌وگو و توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و بحرین بر روند دگرگونی خاورمیانه تاثیر مثبت خواهد گذاشت و ثبات، امنیت و کامیابی منطقه را نیز افزایش خواهد داد.

بر اساس گزارش‌ها، قرار است سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین روز دوشنبه به واشنگتن سفر کند. بیانیه مشترک سه کشور نیز می‌گوید که مقامات بحرین در آیین امضای سند عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات در روز سه‌شنبه هفته آینده شرکت خواهند کرد.

آقای ترامپ پنج‌شنبه ۲۰ شهریور گفته بود، «کشورهای دیگر هم به توافق صلح امارات و اسرائیل خواهند پیوست». او اما آن زمان اشاره‌ای به نام کشور خاصی نکرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، بیشتر در این باره:

ترامپ: کشورهای دیگری نیز به توافق صلح امارات و اسرائیل خواهند پیوست

قبل از آن در جریان سفر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به بحرین، این کشور تاکید کرده بود تا زمانی که کشور فلسطینی تشکیل نشود، آماده عادی‌سازی روابط با اسرائیل نیست. با این حال بحرین هفته گذشته به پروازهای اسرائیل-‌امارات اجازه داد از آسمان این کشور پرواز کنند. قبلا عربستان نیز اقدام مشابهی انجام داده بود.

ترامپ همچنین پیش‌بینی کرده است عربستان سعودی نیز در نهایت به این توافق خواهد پیوست.

عادی‌سازی مناسبات اسرائیل و امارات متحده عربی، اولین مورد از برقراری مناسبات دیپلماتیک بین یک کشور عربی و اسرائیلی طی بیش از ۲۰ سال گذشته است و این تحول با حمایت دونالد ترامپ محقق شده است.

دونالد ترامپ در کنفرانس خبری روز پنجشنبه تاکید کرده بود: «طول نخواهد کشید که شما خواهید شنید که کشورهای دیگر نیز وارد این (توافق) خواهند شد و شما می‌توانید در خاورمیانه صلح داشته باشید.»