ترامپ بار دیگر قاسم سلیمانی را «تروریست شماره یک» جهان توصیف کرد

ترامپ بار دیگر قاسم سلیمانی را «تروریست شماره یک» جهان توصیف کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در جریان یک سخنرانی برای دانش‌آموختگان ارتش، ضمن ستودن اقداماتی که در دوره زمامداری او در واکنش به «تهدید» ایالات متحده صورت گرفته، قاسم سلیمانی را «تروریست شماره یک جهان» توصیف کرد. آقای ترامپ در این سخنرانی در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشکده نظامی وست‌پوینت در نیویورک، گفته «در سال‌های گذشته رزمندگان آمریکا به همه نشان دادند که هزینه تهدید مردم آمریکا چیست». او سپس افزوده «در دوران دولت ترامپ خلافت وحشیانه داعش صد در صد از بین رفت، رهبر وحشی آن بغدادی کشته شد، تمام شد. و تروریست شماره یک جهان، قاسم سلیمانی هم مرده است». این نخستین بار نیست که رئیس‌جمهوری آمریکا، فرمانده کشته‌شده نیروی قدس سپاه را «بزرگ‌ترین تروریست جهان» توصیف می‌کند. او بهمن سال پیش در مراسم رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» برای پایان دادن به اختلافات اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، با اشاره به کشته شدن سلیمانی، گفته بود «این بزرگ‌ترین تروریست دنیا را از بین بردیم». قاسم سلیمانی ۱۳ دی ماه سال ۱۳۹۸ در حمله پهپادهای آمریک..

ترامپ بار دیگر قاسم سلیمانی را «تروریست شماره یک» جهان توصیف کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در جریان یک سخنرانی برای دانش‌آموختگان ارتش، ضمن ستودن اقداماتی که در دوره زمامداری او در واکنش به «تهدید» ایالات متحده صورت گرفته، قاسم سلیمانی را «تروریست شماره یک جهان» توصیف کرد.

آقای ترامپ در این سخنرانی در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشکده نظامی وست‌پوینت در نیویورک، گفته «در سال‌های گذشته رزمندگان آمریکا به همه نشان دادند که هزینه تهدید مردم آمریکا چیست».

او سپس افزوده «در دوران دولت ترامپ خلافت وحشیانه داعش صد در صد از بین رفت، رهبر وحشی آن بغدادی کشته شد، تمام شد. و تروریست شماره یک جهان، قاسم سلیمانی هم مرده است».

این نخستین بار نیست که رئیس‌جمهوری آمریکا، فرمانده کشته‌شده نیروی قدس سپاه را «بزرگ‌ترین تروریست جهان» توصیف می‌کند.

او بهمن سال پیش در مراسم رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» برای پایان دادن به اختلافات اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، با اشاره به کشته شدن سلیمانی، گفته بود «این بزرگ‌ترین تروریست دنیا را از بین بردیم».

قاسم سلیمانی ۱۳ دی ماه سال ۱۳۹۸ در حمله پهپادهای آمریکا به دستور دونالد ترامپ در عراق کشته شد. مقامات ایالات متحده می‌گویند که او در کشتن آمریکایی‌ها دست داشت و طرح‌هایی نیز برای حمله به سفارتخانه‌های این کشور در نقاط مختلف داشت.

آقای ترامپ در موارد مختلف از تصمیم خود برای کشتن قاسم سلیمانی دفاع کرده است از جمله در همان دی ماه سال پیش که گفته بود سلیمانی «عاشق بمب کنار جاده‌ای» بود و دلیل این‌که «بسیاری از زنان و مردان پا و دست ندارند به خاطر کارهای سلیمانی‌ست».

نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا، پس از عملیات مرگبار در عراق، بیانیه‌ای صادر کرده و گفته بود سند ارائه‌شده از سوی دولت در مورد این عملیات «پرسش‌هایی مبرم و جدی در مورد زمان‌بندی، شیوه و توجیه ضرورت تصمیم دولت برای ورود به خصومت با ایران را مطرح می‌کند».

چند روز پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، سپاه پاسداران در عملیاتی که «انتقام سخت» می‌نامید اقدام به حمله موشکی به دو پایگاه مورد استفاده آمریکا در عراق کرد. واشینگتن گفت کسی در این عملیات کشته نشده است.

اما در همان روز، ۱۸ دی ماه، پدافند هوایی سپاه پاسداران، هواپیمای مسافربری تهران کی‌یف را هدف قرار داد و سرنگون کرد که جان ۱۷۶ سرنشین، عمدتا ایرانی، را گرفت.

Radio Eram

FREE
VIEW