خانه / حقوق بشر / تداوم بازداشت و اعتصاب غذای فعالین مدنی و صنفی بازداشت شده در مشهد

تداوم بازداشت و اعتصاب غذای فعالین مدنی و صنفی بازداشت شده در مشهد

خبرگزاری هرانا – ۱۵ تن از فعالین مدنی و صنفی که روز یکشنبه در مقابل محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه، در مشهد بازداشت شده بودند صبح روز جاری از زندان وکیل آباد این شهر به اداره اطلاعات مشهد منتقل شدند. گفته می شود تعدادی از بازداشت شدگان از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۹۸، فعالین مدنی و صنفی بازداشت شده در مقابل محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه، در مشهد به اداره اطلاعات مشهد منتقل شدند.

هویت ۱۱ تن از این شهروندان “جواد لعل محمدی، هاشم خواستار، محمدحسین سپهری، حوریه فرج زاده، محمد نوری زاد، فاطمه سپهری، عبدالرسول مرتضوی، پوران ناظمی، غلامحسین بروجردی، مرتضی قاسمی و هاشم رجایی” توسط هرانا احراز شده است. هویت ۴ بازداشت شده دیگر شامل ۲ زن و ۲ مرد کماکان در حال بررسی است.

کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه مشهد در گفتگو با گزارشگر هرانا گفته است: “آقایان بازداشت شده پیش از این در بند ۶-۱ و زنان بازداشت شده در بند نسوان زندان وکیل آباد مشهد نگهداری می‌شدند و روز جاری همگی به اداره اطلاعات مشهد منتقل شده اند. تمام بازداشت شدگانی که در بند ۶-۱ نگهداری می شدند از روز بازداشت دست به اعتصاب غذا زده اند”.

وی همچنین افزود: “از زمان بازداشت هیچگونه تفهیم اتهامی صورت نگرفته و نکته عجیب تر اینکه معاون دادستان روز جاری و در جریان پیگیری خانواده ها از بازداشت آنان اظهار بی اطلاعی کرده است. تجمع دوستان من صرفا به منظور همراهی با بنده تا مقابل محل برگزاری دادگاه بوده و تجمع غیر قانونی نبوده است که منجر به بازداشت آنان شود”.

صبح روز یکشنبه ۲۰ مردادماه در جریان برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی ۱۵ تن از فعالین صنفی و مدنی که در مقابل دادگاه حاضر شده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

گفتنی است خبرگزاری فارس از رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی نیز با تایید خبر بازداشت این شهروندان روز یکشنبه طی گزارشی نوشته بود که تعدادی از فعالان سیاسی «که از شهرها و نقاط مختلف کشور» به مشهد سفر کرده بودند بازداشت شده‌اند.

این خبرگزاری بازداشت شدگان را به «ایجاد ناامنی» و «ارتباط داشتن با گروه‌های برانداز» متهم کرده است؛ با این حال جزئیات دیگری در مورد هویت و فعالیت آنان گزارش نکرده بود.

کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه ساکن مشهد اواخر فروردین ماه سال جاری توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهر به ۱۳ سال حبس محکوم شده بود. بر اساس این حکم آقای جعفری از بابت اتهام “تشکیل دسته و گروه به قصد براندازی نظام” به ۱۰ سال حبس، از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس و در مجموع به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

 

نوشته تداوم بازداشت و اعتصاب غذای فعالین مدنی و صنفی بازداشت شده در مشهد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

همچنین بررسی کنید

تداوم بازداشت ناصر رجب، شهروند بهایی در زندان رجایی شهر؛ بیماری قلبی و نگرانی ها

خبرگزاری هرانا – با گذشت ۲۲ روز از بازداشت ناصر رجب، شهروند بهایی ساکن کرج …

دو عضو یک خانواده بهایی در شهرستان امیدیه با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – اسماعیل فرزانه و بردیا فرزانه دو شهروند بهایی ساکن شهرستان امیدیه امروز …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super