خانه / اقتصادی / تحریم‌ آمریکا علیه چین به دلیل سرکوب اویغورها

تحریم‌ آمریکا علیه چین به دلیل سرکوب اویغورها

آمریکا در جنگ تجاری با چین با این کشور بر سر میز مذاکره می نشیند، اما همزمان فشار بر چین را در حوزه‌ای دیگر افزایش می‌دهد. آمریکا با تحریم شرکت‌ها و سازمان‌های چینی به سلب آزادی اقلیت‌ اویغور در چین پاسخ داده است.آمریکا به دلیل اقدامات چین علیه اقلیت مسلمان اویغور، نام ۲۸ سازمان و شرکت دولتی چین را در فهرست سیاه وارد کرده است. ویلبر راس، وزیر تجارت و بازرگانی آمریکا در توضیح این اقدام گفته است، ایالات متحده آمریکا “سرکوب خشن اقلیت‌های قومی” را تحمل نمی‌کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفته مقامات آمریکایی، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که این تحریم‌ شامل آنها شده است، در بازداشت‌های گسترده و کنترل‌های متکی بر فن‌آوری‌های پیشرفته سهیم‌اند. به این شرکت‌ها دیگر اجازه خرید محصولات آمریکایی داده نمی‌شود.

از سوی دیگر شرکت‌های آمریکایی مجاز نیستند بدون موافقت دولت از این شرکت‌ها کالا یا قطعه خریداری کنند. در میان این شرکت‌ها نام “هایک ویژن” یکی از تولیدکنندگان سیستم‌های تصاویر مداربسته در حوزه‌های امنیتی و دو شرکتی که در حوزه‌ هوش مصنوعی فعال هستند هم به چشم می‌خورد.

بر پایه گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری در منطقه سین کیانگ (ناحیه خودمختار در باختر چین)، بیش از یک میلیون نفر از اویغورها و همچنین اعضای دیگر اقلیت‌های مسلمان در کمپ‌های آموزشی چین نگهداری می‌شوند؛ اردوگاه‌هایی که در آنها این اقلیت‌ها مجبور به ترک زبان، فرهنگ و دین خود می‌شوند.

دستگاه‌های امنیتی چین از تازه‌ترین دستاوردهای تکنولوژی برای نظارت و کنترل این شهروندان و سلب آزادی از آنها بهره می‌برند.

پکن این اتهام‌ها را همواره رد کرده است و ادعا می‌کند که این کمپ‌ها مراکز آموزشی هستند که با هدف مقابله با افراط‌گرایی اسلامی برپا شده‌اند.

به کانال دویچه وله در تلگرام بپیوندید

تحریم‌های تازه وضع شده از سوی آمریکا علیه چین، بر مذاکرات دو کشور در حوزه مناقشات تجاری سایه افکنده‌ است. در جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن هر دو طرف با وضع و افزایش مالیات‌ و تعرفه‌های گمرکی با یکدیگر به مقابله برخاستند. هنوز خبری از توافق دو جانبه دراین کشمکش تجاری نیست.

لیو هی، معاون نخست وزیر چین روز پنجشنبه (۱۰ اکتبر) برای دور جدیدی از مذاکرات به واشنگتن سفر می‌کند.

همچنین بررسی کنید

جهانگیری: به رغم تحریم‌ها اقتصاد ایران به سمت ثبات می‌رود

معاون اول رئیس جمهوری می‌گوید شرایط سخت تحریم و بنگاه‌های مشکل‌دار وجود دارد اما اوضاع …

وزیر اقتصاد ایران: ۵۵ درصد ارز صادراتی به کشور بازنگشته است

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران اعلام کرد که ۵۵ درصد از ارز حاصل از …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super