تجمع طلاب و «نمایندگان نیروهای مسلح» در اعتراض به ورود زنان به ورزش‌های زورخانه‌ای

تجمع طلاب و «نمایندگان نیروهای مسلح» در اعتراض به ورود زنان به ورزش‌های زورخانه‌ای تصویری از یک زورخانه در تهران تعدادی از مخالفان حضور زنان در ورزش‌های زورخانه‌ای روز یک‌شنبه ۱۸ خرداد در مقابل زورخانه «شهید عراقی» تهران تجمع کردند. خبرگزاری ایسنا نوشته است این افراد «جمعی از پیشکسوتان ورزش‌های زورخانه‌ای و طلاب» بوده‌اند. تجمع‌کنندگان حضور زنان در ورزش‌های زورخانه‌ای را «مذموم و ناپسند» و «لکه ننگ بر کارنامه مسئولان» فدارسیون ورزش‌های زورخانه‌ای توصیف کرده‌اند. در بیانیه این افراد آمده است که اعضای «جامعه طلاب قم» و «نمایندگان نیروهای مسلح» نیز در این تجمع حضور داشته‌اند. پیش از این مجتبی جوهری، رئیس فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا با اشاره به پیگیری زنان برای راه‌اندازی این رشته، گفته بود این افراد: «از نظر شرعی هم فتوای مراجع را برای حضور در این رشته» گرفته‌اند. او در عین حال گفت برخی «معتقدند این ورزش مردانه است و گود زورخانه مکانی مقدس محسوب می‌شود، پس باید مردانه بماند». رایحه مظفریان، یکی از زنانی که در این زمینه فعال است نیز به خبرگزاری..

تجمع طلاب و «نمایندگان نیروهای مسلح» در اعتراض به ورود زنان به ورزش‌های زورخانه‌ای

تصویری از یک زورخانه در تهران
تصویری از یک زورخانه در تهران

تعدادی از مخالفان حضور زنان در ورزش‌های زورخانه‌ای روز یک‌شنبه ۱۸ خرداد در مقابل زورخانه «شهید عراقی» تهران تجمع کردند.

خبرگزاری ایسنا نوشته است این افراد «جمعی از پیشکسوتان ورزش‌های زورخانه‌ای و طلاب» بوده‌اند.

تجمع‌کنندگان حضور زنان در ورزش‌های زورخانه‌ای را «مذموم و ناپسند» و «لکه ننگ بر کارنامه مسئولان» فدارسیون ورزش‌های زورخانه‌ای توصیف کرده‌اند.

در بیانیه این افراد آمده است که اعضای «جامعه طلاب قم» و «نمایندگان نیروهای مسلح» نیز در این تجمع حضور داشته‌اند.

پیش از این مجتبی جوهری، رئیس فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا با اشاره به پیگیری زنان برای راه‌اندازی این رشته، گفته بود این افراد: «از نظر شرعی هم فتوای مراجع را برای حضور در این رشته» گرفته‌اند.

او در عین حال گفت برخی «معتقدند این ورزش مردانه است و گود زورخانه مکانی مقدس محسوب می‌شود، پس باید مردانه بماند».

رایحه مظفریان، یکی از زنانی که در این زمینه فعال است نیز به خبرگزاری برنا گفته است با وجود مخالفت‌ها «تعداد بانوان باستانی‌کار دائما در حال افزایش است».

خانم مظفریان گفته چند بار برای راه‌اندازی این رشته درخواست کرده‌اند ولی به دلیل مخالفت‌ها عملی نشده است.

بحث ورود زنان به زورخانه سابقه‌ای حداقل حدودا ۲۸ ساله دارد. روزنامه اعتماد چاپ تهران در گزارشی که آذر ۸۶ منتشر کرد، نوشت نخستین تقاضای مجوز برای بازگشایی زورخانه زنان در سال ۷۱ توسط سیمین مویدی مطرح شد.

در همان زمان، روزنامه اعتماد از دفتر ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه درباره مجوز شرعی این ورزش سوال کرده است. دفتر ناصر مکارم شیرازی در پاسخ گفته است که اگر به صورت «مختلط» ورزش نکنند، « مشکلی ندارد و اگر خانم ها به تنهایی در زورخانه ورزش کنند، هیچ منع شرعی وجود ندارد.»

Radio Eram

FREE
VIEW