تجمع در برابر بانک مرکزی در اعتراض به «اختلاس و ناکارآمدی» در سامانه ارز نیمایی

تجمع در برابر بانک مرکزی در اعتراض به «اختلاس و ناکارآمدی» در سامانه ارز نیمایی ظهر یکشنبه ۲۵ خرداد گروهی از معترضان در برابر بانک مرکزی ایران تجمع کردند؛ معترضان می‌گویند «ناکارآمدی و اختلاس» در سامانه ارز نیمایی موجب مال‌باختگی آنها شده است. بنابر تصاویر و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان خواستار استعفای عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، و همچنین جمع شدن سامانه ارز نیمایی شدند. گزارش‌هایی نیز از استقرار نیروهای امنیتی در اطراف بانک مرکزی که در محلات مرکزی تهران قرار دارد منتشر شده است. برخی از شعارهای این تجمع «همتی استعفا، استعفا»، «کارخونه‌ها را بستند،‌دست ماها را بستند» و «کارگر زخمتکش، مونده توی کشمکش» بود. بازار ارز در ایران از فروردین ۹۷ دست‌کم سه نرخی است: ارز رسمی معروف به دلار ۱۴۰۰ تومانی، ارز نیمایی که در حال حاضر هر دلار حدود ۱۵ هزار تومان است، و ارز بازار آزاد که بهای هر دلار در آن از مرز ۱۸ هزار تونان گذشته است. «نظام یکپارچه معاملات ارزی»، یا به طور خلاصه «نیما»، به گفته بانک مرکزی برای ایجاد فضای امن خرید و فروش بین واردکنندگان و صرافی‌های مجاز ایج..

تجمع در برابر بانک مرکزی در اعتراض به «اختلاس و ناکارآمدی» در سامانه ارز نیمایی

ظهر یکشنبه ۲۵ خرداد گروهی از معترضان در برابر بانک مرکزی ایران تجمع کردند؛ معترضان می‌گویند «ناکارآمدی و اختلاس» در سامانه ارز نیمایی موجب مال‌باختگی آنها شده است.

بنابر تصاویر و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان خواستار استعفای عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، و همچنین جمع شدن سامانه ارز نیمایی شدند.

گزارش‌هایی نیز از استقرار نیروهای امنیتی در اطراف بانک مرکزی که در محلات مرکزی تهران قرار دارد منتشر شده است.

برخی از شعارهای این تجمع «همتی استعفا، استعفا»، «کارخونه‌ها را بستند،‌دست ماها را بستند» و «کارگر زخمتکش، مونده توی کشمکش» بود.

بازار ارز در ایران از فروردین ۹۷ دست‌کم سه نرخی است: ارز رسمی معروف به دلار ۱۴۰۰ تومانی، ارز نیمایی که در حال حاضر هر دلار حدود ۱۵ هزار تومان است، و ارز بازار آزاد که بهای هر دلار در آن از مرز ۱۸ هزار تونان گذشته است.

«نظام یکپارچه معاملات ارزی»، یا به طور خلاصه «نیما»، به گفته بانک مرکزی برای ایجاد فضای امن خرید و فروش بین واردکنندگان و صرافی‌های مجاز ایجاد شد.

چند ماه پیش خبرهایی درباره اختلاس در این سامانه منتشر شد و معترضان روز یکشنبه نیز می‌گفتند ماه‌هاست پول ریالی را واریز کرده‌اند اما ارزی دریافت نکرده‌اند.

با این حال خبرگزاری تسنیم و شماری از وبسایت‌های اصولگرایان تجمع روز یکشنبه را «مشکوک» خوانده و از عملکرد عبدالناصر همتی دفاع کرده‌اند.

ساعتی پس از تجمع نیز بانک مرکزی فهرست جدید دریافت‌کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما را منتشر کرد.

مشکلات معیشتی و همچنین انتشار گزارش‌های متعدد درباره تبعیض و فساد گسترده در دو سال اخیر اعتراض‌های گوناگونی را در شهرهای مختلف ایران رقم زده است.

این اعتراضات که طیف‌های مختلفی، از جمله کشاورزان، بازاریان و دیگر اصناف شهری، در آنها حضور داشته‌اند اغلب با سرکوب مواجه شده است.

اعتراضات دی‌ماه ۹۶ ابتدا با شعار «نه به گرانی» آغاز شد و جرقه اعتراضات آبان ۹۸ نیز سه‌برابر شدن نرخ بنزین بود. هر دو اعتراض به طور خونباری سرکوب شدند.

جمهوری اسلامی حاضر به ارائه هیچ گزارش رسمی درباره آمار این دو اعتراض نشده است؛ به گفته منابع مختلف، در اعتراضات ۹۶ بیش از ۵۰ تن کشته و حدود هشت‌هزار تن بازداشت شدند و به گزارش رویترز، اعتراضات ۹۸ نیز دست‌کم ۱۵۰۰ کشته برجای گذاشت. اما مقامات ایران این آمار را رد می‌کنند.

به تازگی عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، به طور تلویحی گفته است بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ کشته شدند و ۸۰ درصد آنها با سلاح های سازمانی جان خود را از دست دادند.

مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، هم گفته است که در جریان این اعتراضات حدود ۲۳۰ نفر کشته شدند.

Radio Eram

FREE
VIEW