تاثیر کروناویروس بر عادات نوجوانان

تاثیر کروناویروس بر عادات نوجوانان ایسنا/خراسان رضوی نتایج بررسی در مورد تاثیر بیماری همه‌گیر کنونی بر روی نوجوانان ایالات ‌متحده نشان می‌دهد که بیماری کووید- ۱۹ برای نوجوانان، چالش‌برانگیز است، زیرا همه‌گیری شرایطی ایجاد کرده که متناسب با نیازهای رشد آنان نیست. به نقل از سایکولوژی نیوز، در حال حاضر، همه می‌دانند که بیماری کووید- ۱۹ چگونه زندگی در کشورهای مختلف ازجمله ایالات‌متحده را تحت تاثیر قرار داده و تا حدودی موجب تغییر شکل زندگی شده است. اغلب خبرها شامل آمار این بیماری، واکنش دولت‌ها، نتایج اقتصادی و نوسانات در بازارهای مالی است. شاید کمتر این خبرها را شنیده باشید که بسیاری از نوجوانان با شرایطی مانند تعطیلی مدارس، یادگیری از راه دور، محدودیت ترک خانه و عدم توانایی دیدار حضوری با دوستان مواجه شدند. نوجوانان، نسبت به پذیرش اجتماعی از طرف دوستان، حساسیت بیشتری دارند و در روزهای خانه‌نشینی، ارتباط با دوستان را محدود کرده‌اند. برخی از جوانان که خواهان استقلال بیشتر بودند، در این دوران به خانواده وابسته شدند و در این مورد نیز مشکلاتی ایجاد شده است. محققان با بررسی بر روی بیش از ۴..

تاثیر کروناویروس بر عادات نوجوانان

تاثیر کروناویروس بر عادات نوجوانان

ایسنا/خراسان رضوی نتایج بررسی در مورد تاثیر بیماری همه‌گیر کنونی بر روی نوجوانان ایالات ‌متحده نشان می‌دهد که بیماری کووید- ۱۹ برای نوجوانان، چالش‌برانگیز است، زیرا همه‌گیری شرایطی ایجاد کرده که متناسب با نیازهای رشد آنان نیست.

به نقل از سایکولوژی نیوز، در حال حاضر، همه می‌دانند که بیماری کووید- ۱۹ چگونه زندگی در کشورهای مختلف ازجمله ایالات‌متحده را تحت تاثیر قرار داده و تا حدودی موجب تغییر شکل زندگی شده است.

اغلب خبرها شامل آمار این بیماری، واکنش دولت‌ها، نتایج اقتصادی و نوسانات در بازارهای مالی است. شاید کمتر این خبرها را شنیده باشید که بسیاری از نوجوانان با شرایطی مانند تعطیلی مدارس، یادگیری از راه دور، محدودیت ترک خانه و عدم توانایی دیدار حضوری با دوستان مواجه شدند.

نوجوانان، نسبت به پذیرش اجتماعی از طرف دوستان، حساسیت بیشتری دارند و در روزهای خانه‌نشینی، ارتباط با دوستان را محدود کرده‌اند. برخی از جوانان که خواهان استقلال بیشتر بودند، در این دوران به خانواده وابسته شدند و در این مورد نیز مشکلاتی ایجاد شده است.

محققان با بررسی بر روی بیش از ۴۰۰ نوجوان ۱۴ تا ۱۷ ساله به نتایجی دست یافتند.

در این تحقیق، از آنان پرسیده شد که بیماری کووید- ۱۹ ازنظر اجتماعی و عاطفی چه تاثیری بر روی آنان داشته است؟ یافته‌ها خیلی تکان‌دهنده نبود، اما زمینه مفیدی برای کار با نوجوانان را فراهم می‌کند.

حس دوری از دوستان

ویژگی مهم نوجوانی، افزایش نیاز به ارتباط اجتماعی است. بنابراین، تعجبی ندارد که چالش مهم در بین نوجوانان، از دست دادن اوقات با دوستانشان باشد.

باوجود استفاده از وسایل الکترونیکی ارتباطی، هنوز بسیاری از افراد، این احساس رادارند که از دوستانشان فاصله گرفته‌اند و ازنظر عاطفی جداشده‌اند. برخی نگران هستند که دوستان خود را از دست بدهند.

برخی از نظرات نوجوان شامل عدم توانایی دیدن و گفت وگوی حضوری با دوستان بود که دوستی‌ها را تحت‌فشار قرار می‌دهد و یا اینکه، قبل از بیماری کووید- ۱۹ دوستانم در آرامش به من کمک می‌کردند و در زمان خانه‌نشینی چنین نیست.

ارتباط تصویری ممکن است خوب باشد، اما حضور فیزیکی با دیگران می‌تواند در پیوند و پایداری دوستی‌ها موثر باشد.

اضطراب و بی‌قراری

فعالیت‌هایی مانند سرگرمی‌ها و برنامه‌های فوق‌برنامه به نوجوانان در کشف علایق، استعدادها و درنهایت احساس هویت کمک می‌کند. نوجوانان سرخوردگی عدم توانایی بیرون رفتن از خانه برای شرکت در فعالیت‌هایی که برایشان مهم هستند را نیز ذکر کردند. برای مثال، نوجوانی گفت که عدم توانایی حضور در تمرینات ورزش بسکتبال موجب عصبانیت، غمگینی و افسردگی من شده است.

ترس از همه‌گیری

بسیاری از نوجوانان نگران بیماری همه‌گیر بودند. آنان از مبتلا شدن عزیزان مسن و آسیب‌پذیرشان می‌ترسیدند. همچنین نگران این هستند که انتقال‌دهنده بیماری به خانواده‌های خود شوند.

از دست دادن ناگهانی روال و ساختار زندگی باعث شده برخی از نوجوانان احساس کنند که در یک مخمصه هستند و احساس بی‌حالی، ناراحتی داشته باشند.

البته این دوران، علاوه بر نکات منفی با موارد مثبتی نیز همراه شده است؛ با توجه به دشواری‌های ایجادشده، نوجوانان فرصت‌های مثبت مختلف اگر چه اندک ناشی از همه‌گیری را شناسایی کردند.

بسیاری از نوجوانان مزایای گذراندن اوقات با خانواده را بیان کردند. برای مثال، احساس نزدیکی بیشتر با والدین، خواهر و برادر برایشان بسیار مفید بوده است.

همچنین کاهش سرعت در زندگی روزمره باعث شده تا وقت بیشتری برای خودسازی و تامل داشته باشند.

این موارد به انعطاف‌پذیری طبیعی نوجوانان اشاره دارد و نشان می‌دهد که باوجود چالش‌های این زمان، امکانات مثبتی برای توسعه وجود دارد، برای مثال، گذراندن وقت بیشتر با والدین می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد، البته درصورتی‌که به مرزها و استقلال نیز توجه شود.

با توجه به اینکه، ممکن است این بیماری همه‌گیر برای مدتی با ما باشد، باید برای ایجاد روش‌ها و محیط‌های ایمن‌تر تلاش کنیم و این موارد را به روش‌هایی انجام دهیم که نیازهای منحصربه‌فرد جوانان و نوجوانان را در نظر بگیرد.

انتهای پیام