خانه / اقتصادی / تاثیرات آشکار و پنهان تحولات عراق بر بازارهای جهانی نفت

تاثیرات آشکار و پنهان تحولات عراق بر بازارهای جهانی نفت

بهای نفت بار دیگر کاهش یافته است. پیامدهای سیاسی کناره‌گیری نخست‌وزیر عراق همچنان ناروشن است. بحران عراق حکایت از بحران فراگیر سیاسی در منطقه دارد. بحرانی که منجر به سقوط دولت در سودان، الجزایر و لبنان شده بود.تاثیر استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق بر بهای نفت خام چیست؟ آیا تجدید انتخابات در عراق یا برگزاری همه‌پرسی می‌تواند زمینه‌های آرامش را در آن کشور فراهم آورد؟ آیا جمهوری اسلامی ایران به کاهش نفوذ خود در عراق تن خواهد داد؟

اعلام استعفای نخست‌وزیر دولت عراق، چهارمین زمین‌لرزه سیاسی در منطقه به شمار می‌آید. پیش از آن، دولت‌های سودان، الجزایر و لبنان نیز ناگزیر تن به سقوط داده بودند.

پاتی دام، گزارشگر فرستنده “سی‌ان‌بی‌سی” در شمار نخستین تحلیلگرانی است که به پیامدهای اقتصادی استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق بر بازارهای جهانی نفت پرداخته است.

بهای نفت خام روز جمعه هشتم آذر (۲۹ نوامبر) بار دیگر کاهش یافت. بهای هر بشکه نفت برنت به ۶۲ دلار و ۵۰ سنت رسید. بهای نفت تگزاس انترمدیت نیز بیش از چهار درصد کاهش یافته و به ۵۵ دلار و ۶۱ سنت رسید.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تحلیلگران اقتصادی کناره‌گیری دولت عراق را در کاهش بهای نفت موثر دیده‌اند. این در حالی است که به باور گزارشگر فرستنده یادشده، دلیلی برای خوش‌بینی نسبت به آینده عراق وجود ندارد.

نفوذ جمهوری اسلامی ایران

به سخن دیگر، هنوز روشن نیست که انتخابات عراق چه زمانی برگزار شود. افزون بر این نتایج و پیامدهای این تحول سیاسی همچنان در پرده ابهام قرار دارد. علت‌های ناظر بر ناروشن بودن اوضاع آینده عراق را از جمله باید در واکنش جمهوری اسلامی ایران نسبت به توازن قوا در عراق جست‌وجو کرد.

جمهوری اسلامی ایران ظرف سالیان گذشته موفق به افزایش نفوذ خود در عراق شده است. این در حالی است که بسیاری از معترضان عراقی خواستار کناره‌گیری عادل عبدالمهدی، اصلاح قانون اساسی عراق، اصلاح قانون انتخابات این کشور و پایان دادن به مداخلات ایران در اوضاع کشور خود شده بودند.

بیشترین میزان مخالفت با نفوذ ایران در عراق را می‌توان در مناطق شیعه‌نشین این کشور مشاهده کرد. حمله به کنسولگری‌های ایران در کربلا، بصره و نجف از جمله جلوه‌های آشکار مخالفت مردم عراق با نفوذ و دخالت‌های ایران در این کشور است. از جانب دیگر، ایران نیز حاضر نیست از نفوذ و نقش خود در عراق بکاهد.

پاتی دام در ادامه گزارش خود به نقل از حلیمه کرافت، رئیس استراتژی فرآورده‌های جهانی در موسسه “آر‌بی‌سی” از احتمال آنکه اوضاع سیاسی عراق پس از کناره‌گیری عبدالمهدی رو به وخامت بیشتر بنهد، سخن گفته است. به سخن دیگر، سقوط دولت عبدالمهدی پایان بحران سیاسی نیست، بلکه فصل دیگری از همان بحران به شمار می‌آید.

نوسانات بازارهای جهانی نفت خام

صرف‌نظر از موج جدید اعتراضات در عراق و همچنین در ایران، عوامل دیگری نیز در نوسانات شدید بهای نفت خام در آینده موثر خواهند بود.

جنگ تجاری بین آمریکا و چین نیز نه تنها تخفیف نیافته است، بلکه با توجه به رویکرد جدید آمریکا در قبال بحران سیاسی هنگ‌کنگ، احتمال می‌رود که رویارویی و کشاکش اقتصادی دو قدرت بزرگ جهان تشدید شود.

برگزاری جلسه هفته آینده اوپک نیز با مشارکت روسیه و همراهی آن کشور در تنظیم میزان تولید و عرضه نفت خام به باور گزارشگر فرستنده یاد شده نمی‌تواند آرامش را به بازار نفت بازگرداند.

پاتی دام در ادامه گزارش خود به اخباری استناد می‌کند که بر اساس آن‌ها، عربستان سعودی تمایلی به کاهش بیشتر میزان تولید و عرضه نفت خام خود ندارد.

همچنین بررسی کنید

نشست اوپک برای “جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت”

اجلاس سازمان اوپک با مشارکت ۱۰ کشور برگزار شد. اوپک چه اهدافی را دنبال می‌کند …

عرضه سهام آرامکوی سعودی؛ بزرگترین رویداد تاریخ بورس

غول نفتی سعودی “آرامکو” با عرضه سهام اولیه خود سرمایه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد و …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super