خانه / بالا / بیش از نیمی از جمعیت آلمان عضو کلیساهای کاتولیک و پروتستان هستند

بیش از نیمی از جمعیت آلمان عضو کلیساهای کاتولیک و پروتستان هستند

با وجود آنکه کلیساهای پروتستان و کاتولیک آلمان در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۴۳۶ هزار عضو خود را از دست دادند، هنوز هم نیمی از جمعیت آلمان عضو کلیساها هستند.

«محبت نیوز»- شمار زیادی از مسیحیانی که در دو کلیسای بزرگ آلمان، کاتولیک و پروتستان، عضو بودند در سال ۲۰۱۸ به عضویت خود در این دو نهاد مذهبی پایان دادند.

به نقل از دویچه وله، کلیسای کاتولیک در این سال نزدیک به ۲۱۶ هزار و کلیسای پروتستان حدود ۲۲۰ هزار تن از اعضای خود را از دست دادند.

طبق آمار منتشر شده توسط کنفرانس اسقف‌های کاتولیک و کلیسای پروتستان در آلمان، با وجود خروج فزاینده مسیحیان از کلیساهای آلمان هنوز هم بیش از نیمی از جمعیت این کشور عضو کلیساهای کاتولیک و پروتستان هستند.

بر اساس آمار یاد شده، نزدیک به ۲۱ میلیون نفر از شهروندان آلمان عضو کلیسای پروتستان هستند. کلیسای کاتولیک در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۳ میلیون عضو داشته است.

دلایل خروج از کلیسا

از جمله دلایلی که کارشناسان برای خروج مسیحیان آلمان از کلیسا در سال گذشته عنوان می‌کنند افشای موارد سوء استفاده‌های جنسی توسط کشیش‌ها و دیگر کارمندان کلیسای کاتولیک بوده است.

در پاییز سال ۲۰۱۸ خود کلیسای کاتولیک ماموریت تحقیق درباره موارد سوء استفاده جنسی را به کمیسیونی محول کرد. نتایج تحقیق این کمیسیون ابعاد وسیع سوء استفاده جنسی در کلیسای کاتولیک در آلمان در دهه‌های اخیر را نشان می‌داد.

توماس شولر، کارشناس قوانین کلیسایی، تاکید می‌کند که خروج از کلیسا از سویی بیانگر آن است که مسیحیان رابطه‌شان را با کلیسا از دست داده و از آن بیگانه شده‌اند و از سوی دیگر نشان می‌دهد که کلیسا در بحران اعتمادسازی به سر می‌برد.

شولر می‌گوید که نکته مهم دیگر تصویری است که کلیسا از خود ارائه می‌دهد و به ویژه آنچه درباره سکسوالیته می‌گوید همخوان با نیازهای زمانه نیست. همچنین تصویر ارائه شده از زنان توسط کلیسا و موضع کلیسا در برابر هم‌جنس‌گرایی و ازدواج مجدد افراد طلاق‌گرفته عقب‌تر از زمانه است.

خروج فزاینده مسیحیان از کلیساهای آلمان روندی است که از چندین سال پیش آغاز شده است. در سال‌های گذشته نیز دلایل شخصی، مانند از دست دادن اعتقاد به نهاد کلیسا، مالیاتی که کلیسا از اعضایش می‌گیرد و افشای موارد فساد مالی مسئولان کلیساها از جمله علل خروج مسیحیان آلمانی از کلیسا بوده است.

توماس برگیش، مسئول دفتر کلیسای پروتستان در آلمان، در سال ۲۰۱۴ در رابطه با کاهش شمار اعضای این کلیسا گفته بود که “این روند از سال ۲۰۰۵ آغاز شده است”.

آمار کلیساهای آلمان در ضمن نشان می‌دهد که بر شمار زوج‌هایی که در کلیساهای این کشور ازدواج می‌کنند افزوده شده است.

همچنین بررسی کنید

کارکرد مساجد در جمهوری اسلامی؛ پادگان سپاه در محلات تا ستاد انتخاباتی!

مساجد به تدریج به جای آنکه محلی برای عبادت باشد تبدیل به پایگاه‌های مقاومت بسیج …

تجاوز جنسی روحانی یک روستا به دختر ۱۱ ساله در کرمانشاه

در روزهای اخیر انتشار خبر آزار جنسی یک دختر ۱۱ ساله توسط یک معمم در …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super