خانه / اخبار روز / بیت‌کوین چیست و چرا دولت برخورد با استخراج‌کنندگان آن را آغاز کرده است؟

بیت‌کوین چیست و چرا دولت برخورد با استخراج‌کنندگان آن را آغاز کرده است؟

رضا اردکانیان، وزیر نیرو جمهوری اسلامی ۲۹ خرداد / ۱۹ ژوئن از «برخورد جدی دولت با استفاده کنندگان برق یارانه‌ای برای بیت کوین» خبر داد. در همین حال بخشنامه جدید شرکت توزیع برق نیز به دنبال قطع موقت برق مشترکانی است که بدون مجوز اقدام به «استخراج» ارز دیجیتال می‌کنند. این یادداشت به آغاز برخورد دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی با استخراج‌کنندگان بیت‌کوین و سپس به معرفی این ارز دیجیتال و شیوه‌ی استخراج آن خواهد پرداخت.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو جمهوری اسلامی

رضا اردکانیان، وزیر نیرو جمهوری اسلامی روز گذشته در اصفهان به خبرنگاران گفت که «وزارت نیرو در برخورد با کسانی که با برق با یارانه دولتی برای بیت کوین استفاده می‌کنند جدی است.» به گفته او از دید وزارت نیرو «چنین کاری با قاچاق سوخت برابر است چرا که برای هر واحد بیت کوین ۷۲ کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌شود و این معادل قاچاق گازهای مصرف‌شده برای تولید انرژی است.»

خبرگزاری فارس هم امروز ۳۰ خرداد با انتشار بخشنامه جدید شرکت توزیع برق از قطع موقت برق مشترکانی که بدون مجوز اقدام به «استخراج» ارز دیجیتال می‌کنند، خبر داد.

محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل توانیر این بخشنامه را ابلاغ کرده است.

بخشنامه جدید شرکت توزیع برق

در ۱۹ خرداد ماه همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفته بود که وزارتخانه مطبوعش به دنبال محاسبه تعرفه برق استخراج‌کنندگان بیت‌کوین با تعرفه نرخ صادراتی است.

همایون حائری با بیان اینکه وزارت نیرو پیشنهادی به دولت ارائه داده که افرادی که قصد وارد کردن دستگاه‌های دسته دوم به کشور برای استخراج بیت‌کوین را دارند شناسایی شود، گفته بود: تعرفه برق این مشترکان با نرخ‌های مناسبی مثل نرخ برق صادراتی محاسبه شود.

او از رسیدن مصرف برق استخراج‌کنندگان بیت‌کوین به دو هزار مگاوات در آینده نزدیک خبر داده بود.

حائری با تأکید براینکه به هر حال برق در ایران بسیار ارزان است و سرمایه‌گذاران بیت‌کوین ایران را بهترین مکان برای فعالیت خود می‌دانند، اضافه کرده بود: اگر کنترل و نظارت برای این مصرف‌کنندگان نباشد مصرف برق این سرمایه‌گذاران که اتفاقاً در برخی گاوداری‌ها، مساجد و یا مدارس فعالیت می‌کنند به ۲۵۰۰ مگاوات خواهد رسید.

این در حالی است که پیش از این گزارش هایی از استخراج ارز دیجیتال توسط ارگان‌های حکومتی هم به فضای خبری راه پیدا کرده بود. برای نمونه فاطمه ذوالقدر، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس، از «سوء استفاده از انرژی ارزان در استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین در دو استودیوی سازمان صدا و سیما» خبر داده بود. باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا سیما با انتشار فیلمی ناقصی از این سوله‌های مورد اشاره، این ادعاها را تکذیب کرد.

بیت کوین چیست؟

واحد پولی مجازی که بیت کوین (Bitcoin) با نماد اختصاری (BTC) نام‌گذاری شده است کمک بزرگی به پاگرفتن و رشد کسب و کارهای نوپا در عصر حاضر کرده است.

بیت کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال موجود در دنیاست. ارز دیجیتال، یک نوع پول یا ارز است با این تفاوت که به صورت مجازی و غیرفیزیکی برای مبادلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از این ارزها با توجه به استراتژی‌های رمزنگاری، انجام تراکنش‌ها و مبادلات مختلف را بسیار ایمن می‌کند. ارزهای رمزدار در حقیقت نوعی داده هستند که تقریبا تحت هیچ شرایطی امکان تغییر، دستکاری و برداشتن آن از سوی افراد دیگر وجود ندارد.

بیت کوین در واقع نسخه کاملا دیجیتال از روش‌های پرداخت سنتی مانند کارت‌های اعتباری یا سیستم پی‌پال است که مرکزیت خاصی ندارد و تا کنون سیستم بروکراتیک پیچیده‌ و یا قوانین مشخص محدود کننده بر آن وضع نشده است.

تراکنش‌های سریع، کارمزد بسیار پایین و یا بدون کارمزد، امنیت بالا، کنترل متمرکز و عدم محدودیت ارسال و دریافت وجه از ویژگی‌های مهم بیت کوین به شمار می‌رود.

این پول مجازی در سیستم‌های خریدوفروش‌ اینترنتی بسیار کاربرد دارد. پدیده‌ای نوین با ‌سرعت رشد بالا که همچنان هیچ دولتی آن را به رسمیت نشناخته است. شاید دلیل این امر به هدف اصلی از ایجاد بیت‌کوین بازگردد: «نقل‌وانتقال مالی بدون وجود هرگونه واسطه اعم از بانک‌ها یا دولت و ایجاد قدرت گردش مالی توسط مردم»

مهم‌ترین ویژگی ارزهای دیجیتال و پول‌های مجازی مانند بیت کوین را می‌توان امنیت بالای تراکنش‌های انجام‌شده در آنها عنوان کرد. در هنگام تراکنش این ارزها، واسطه‌ها به طور کامل حذف می‌شود. نقشی که در پول‌های سنتی رایج دنیا بانک‌ها برعهده دارند. به این ترتیب یک پرداخت ایمن به همراه ذخیره‌ی پول بدون کمک از سازمان یا نهاد واسطه‌ای و با دریافت کارمزدهای بسیار پایین و در برخی موارد نزدیک به صفر خواهید داشت.

علاوه بر این حفظ هویت مبادله‌کنندگان ارزهای دیجیتال، ذخیره شدن و نگهداری پول یا ارز نزد خودتان نه بانک‌های عامل را می‌توان امتیاز بزرگ ارزهای دیجیتال به حساب آورد. ارزهای دیجیتال به راحتی قابل خرید و فروش هستند و می‌توان آن ها را در صورت نیاز به پول های رایج و واحدهای پولی مختلف در سراسر دنیا تبدیل کرد. سرعت بالای تراکنش ها و حجم آن‍ها در ارزهای دیجیتال به خوبی مشاهده می‌شود.

بیت‌کوین برای اولین بار به عنوان یک نرم افزار متن باز توسط یک یا گروهی از برنامه نویسان پیاده سازی شد. شایعات زیادی درخصوص هویت واقعی گروه یا خالق بیت کوین وجود دارد اما بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال ساخت آن را به ساتوشی ناکاموتوی ژاپنی نسبت می‌دهند.

بیت کوین به‌طور گسترده از سال ۲۰۰۹ در یک فهرست ایمیل رمز نگاری شده توسط سا تاشی ناکاموتو در نظرآزمایی‌ها منتشر شد که اسم این فرد افشا کننده هویت واقعی او نیست. او طی این بیانیه بیان داشت: «من یک سیستم پرداخت الکتریکی متن‌باز (Open Source) ایجاد کرده‌ام که بیت‌کوین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل‌کننده‌ی غیرمتمرکز، بدون هیچ سرور مرکزی یا تکیه‌بر نهاده‌ای‌های اعتباری.»  ناکاموتو در سال ۲۰۱۰ بیت کوین را در اختیار چند فرد دیگر قرار داد. انتشار بیت‌کوین در یک نسخه باز باعث شد توسعه‌دهندگان بسیاری روی آن کار کنند.

نام گاوین اندرسون به عنوان توسعه دهنده ی اصلی بیت کوین مطرح شده است.

در شبکه بیت‌کوین یک سیستم قرعه‌کشی نقش تزریق پول را بازی می‌کند. این مکانیزم شبیه لاتاری است و توسط نرم‌افزار کنترل می‌شود. کسانی که به دنبال این سکه‌ها هستند، بارها و بارها در این لاتاری شرکت می‌کنند و سریع‌ترین کامپیوتر بیشترین پول را خواهد برد و سایرین هم به نسبت سرعت خود سهمی خواهند داشت.

هر بیت‌کوین به‌جای این‌که توسط بانک مرکزی ایجاد شود، توسط عده‌ای معدنچی (miner) ایجاد می‌شود که در یک شبکه غیرمتمرکز بر سر یافتن جواب یک مسئله یا در حقیقت یک (Hash) پیچیده باهم رقابت می‌کنند. به سریع‌ترین استخراج کننده یک جایزه که بر مبنای بیت کوین تعلق می‌گیرد.

نرم‌افزاری که بیت کوین تولید می‌کند طوری طراحی شده که تولید این پول را به‌مرور زمان کندتر می‌کند و با افزایش تعداد مشتری نمی‌توان بر سرعت تولید این واحد پول تأثیر گذاشت. یک لب تاپ معمولی برای ساختن یک سکه حدودا به ۵ سال محاسبه احتیاج دارد.

جالب است بدانید این روند تشویقی جایزه‌ها از ابتدای به وجود آمدن  به این صورت است که، هر ۴ سال یک‌بار مبلغ  نصف می‌شود و این مکانیز باعث می شود تا سال ۲۱۴۰ حجم بیت‌کوین‌ها را معادل ۲۱ میلیون بیت‌کوین ثابت نگه ‌می‌دارد.

همین سیاست عرضه بیت کوین حکایت از آن دارد که گسترش‌دهندگان بیت کوین  به کنترل حجم نقدینگی اعتقاد دارند و با انتشار مروری آن مانع از تورم بیت کوین در بازارهای آینده می‌شوند.

ناکاموتو در مقاله‌ای که سال ۲۰۱۱ منتشر کرد، گفت که مشکل اصلی بانک‌های مرکزی سنتی با بیت‌کوین این است که از کاهش ارزش پول و گسترش آن در میان مردم می‌ترسند و ازاین‌رو بارها و بارها دچار ورشکستگی شده‌اند.


در همین زمینه:

«بیت‌‌کوین» و دردسرهای زیست‌محیطی

 

امکان استفاده ایران از ارزهای دیجیتال برای انتقال بین‌المللی پول بدون سوئیفت

همچنین بررسی کنید

بازی‌ مبهم «اعتدالگرایان» در عرصه سیاست

فرزاد صیفی‌کاران دولت کنونی در ایران حاصل تعریفی خاص از جریانات اجتماعی-سیاسی است که به …

دولت فرانسه ۵۰۰ مجوز صدور تسلیحات به ترکیه را تعلیق کرد

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super