سقف مستمری بهزیستی به خانوارهای نیازمند یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است

سقف مستمری بهزیستی به خانوارهای نیازمند یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است به‌گفته یک مقام سازمان بهزیستی، خانواده‌های نیازمند تحت پوشش این سازمان ماهانه فقط بین ۴۲۰ هزار تا یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بر اساس تعداد خانوار مستمری دریافت می‌کنند. نرجس اسعدی، مدیر کل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی، روز دوشنبه هفتم شهریور به خبرگزاری ایلنا گفت که حداقل و حداکثر مستمری خانواده‌های نیازمند تحت پوشش این دفتر بر اساس بُعد خانوار از یک تا پنج نفر و بیشتر در نظر گرفته شده است. این میزان مستمری در حالی از سوی سازمان بهزیستی به خانواده‌های نیازمند پرداخت می‌شود که رئیس کمیته امداد، مرداد پارسال اعلام کرده بود که خط فقر در سال ۱۳۹۹ به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای کشور در مرداد ۱۴۰۱ به ۵۲.۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور امسال به‌طورمیانگین بیش از ۵۲ درصد نسبت به مرداد پارسال برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. مقامات دولت سیزدهم از زمان آغاز کار یعنی مرداد پارسال تاکنون از اعلام نرخ خط فقر د..

سقف مستمری بهزیستی به خانوارهای نیازمند یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است

به‌گفته یک مقام سازمان بهزیستی، خانواده‌های نیازمند تحت پوشش این سازمان ماهانه فقط بین ۴۲۰ هزار تا یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بر اساس تعداد خانوار مستمری دریافت می‌کنند.

نرجس اسعدی، مدیر کل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی، روز دوشنبه هفتم شهریور به خبرگزاری ایلنا گفت که حداقل و حداکثر مستمری خانواده‌های نیازمند تحت پوشش این دفتر بر اساس بُعد خانوار از یک تا پنج نفر و بیشتر در نظر گرفته شده است.

این میزان مستمری در حالی از سوی سازمان بهزیستی به خانواده‌های نیازمند پرداخت می‌شود که رئیس کمیته امداد، مرداد پارسال اعلام کرده بود که خط فقر در سال ۱۳۹۹ به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای کشور در مرداد ۱۴۰۱ به ۵۲.۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور امسال به‌طورمیانگین بیش از ۵۲ درصد نسبت به مرداد پارسال برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

مقامات دولت سیزدهم از زمان آغاز کار یعنی مرداد پارسال تاکنون از اعلام نرخ خط فقر در کشور خودداری کرده‌اند و تنها معاون وزیر رفاه اواخر ماه دی ۱۴۰۰ حداقل درآمد یک خانواده چهار نفره را برای اینکه به زیر خط فقر نرود، حدود چهار و نیم میلیون تومان اعلام کرده بود.

هادی موسوی‌نیک، مدير دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون نیز اردیبهشت امسال هزينه متوسط خانوارهای مستاجر نزديک به خط فقر را ماهانه ۲ ميليون و ۴۵۴ هزار تومان اعلام کرد.

این آمارها حتی با واکنش تند رسانه‌های نزدیک به حکومت مواجه شده است.

حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی شهرداری تهران، نیز اردیبهشت امسال اعلام کرده بود که ۴۲ درصد از مردم کشور و ۸۰ درصد مردم تهران زیر «خط فقر مسکن» هستند.

آقای صارمی در تعریف این شاخص گفته بود که هر گاه یک خانوار بیش از ۳۰ درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص دهد، زیر خطر فقر مسکن قرار دارد.

Radio Eram

FREE
VIEW