بلینکن: ایران برنامه هسته‌ای خود را خطرناک‌تر کرده است

بلینکن: ایران برنامه هسته‌ای خود را خطرناک‌تر کرده است آنتونی بلینکن آنتونی بلینکن٬ وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ماه بار دیگر تاکید کرده است ایران در مسیر اشتباهی در حرکت است و برنامه هسته‌ای خود را خطرناک‌تر کرده است. در همین حال، وندی شرمن، نامزد قائم مقامی وزارت امور خارجه آمریکا،‌ هم در سنای این کشور گفته است، شرایط ژئوپلیتیک منطقه در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۱۶ تغییر کرده است و به توافقی محکم‌تر از برجام با ایران نیاز است. «ایران در مسیر اشتباهی در حرکت است» آنتونی بلینکن در مصاحبه با جودی وودی روف، از شبکه خبری پی‌بی‌اس به تشریح نخستین سخنرانی جامع خود درباره سیاست‌های خارجی دولت جو بایدن پرداخت. وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی از این مصاحبه به پرسشی در خصوص رویکرد دولت جو بایدن در قبال ایران گفت، زمانی که ما از توافق هسته‌ای موسوم به برجام که برنامه هسته‌ای ایران را در جعبه قرار داده (و محصور کرده) بود، خارج شدیم، ایران نیز از آن جعبه خارج شد. آنتونی بلینکن در ادامه گفته است که ایران بر خلاف دورانی که برجام را رعایت می‌کرد، حالا در موقعیتی قرار دارد که به تولید مواد..

بلینکن: ایران برنامه هسته‌ای خود را خطرناک‌تر کرده است

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

آنتونی بلینکن٬ وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ماه بار دیگر تاکید کرده است ایران در مسیر اشتباهی در حرکت است و برنامه هسته‌ای خود را خطرناک‌تر کرده است.

در همین حال، وندی شرمن، نامزد قائم مقامی وزارت امور خارجه آمریکا،‌ هم در سنای این کشور گفته است، شرایط ژئوپلیتیک منطقه در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۱۶ تغییر کرده است و به توافقی محکم‌تر از برجام با ایران نیاز است.

«ایران در مسیر اشتباهی در حرکت است»

آنتونی بلینکن در مصاحبه با جودی وودی روف، از شبکه خبری پی‌بی‌اس به تشریح نخستین سخنرانی جامع خود درباره سیاست‌های خارجی دولت جو بایدن پرداخت.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی از این مصاحبه به پرسشی در خصوص رویکرد دولت جو بایدن در قبال ایران گفت، زمانی که ما از توافق هسته‌ای موسوم به برجام که برنامه هسته‌ای ایران را در جعبه قرار داده (و محصور کرده) بود، خارج شدیم، ایران نیز از آن جعبه خارج شد.

آنتونی بلینکن در ادامه گفته است که ایران بر خلاف دورانی که برجام را رعایت می‌کرد، حالا در موقعیتی قرار دارد که به تولید مواد شکافت‌پذیر لازم برای ساخت سلاح اتمی (که به آن «زمان گریز» گفته می‌شود) خیلی نزدیک شده است این (زمان گریز اتمی) در زمان برجام یک سال بود، اکنون تنها چند ماه با آن فاصله دارد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش تحریم را بررسی می‌کنید، گفت، ما کاملاً صریح بوده‌ایم که اگر ایران تعهدات خود را در چارچوب توافق هسته‌ای اجرا کند و اگر چنین شود، ما هم همان کار را انجام خواهیم داد.

آنتونی بلینکن در ادامه بار دیگر تصریح کرده است که کاهش برخی از تحریم‌ها در مقابل اقدامات ایران خواهد بود، اما تا رسیدن به چنین نقطه فاصله بسیاری وجود دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: متاسفانه٬ ایران در مسیر اشتباهی در حرکت است. همچنان به برداشتن گا‌م‌هایی جهت برداشتن محدودیت‌ها مختلف توافق (هسته‌ای برجام) ادامه می‌دهد و در حال خطرناک‌تر کردن برنامه هسته‌ای خود است، نه این که آن را کم‌تر خطرناک کند.

دولت جو بایدن از بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده و به پیشنهاد اخیر اتحادیه اروپا برای حضور در نشستی با نمایندگان ایران اعلام آمادگی کرده بود. اما ایران رسما اعلام کرد که در این اجلاس شرکت نمی‌کند، مگر این‌که ابتدا آمریکا تضمین دهد که بعد از اجلاس، بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو می‌کند.

در همین حال ایران طی هفته‌های اخیر عدول از برجام را تشدید کرده است و با اجرای قانون مصوب مجلس اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد. اما ایران بعدا با آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافقی برای ادامه نظارت این نهاد بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی دست یافت.

«برجام و تغییر شرایط ژئوپلیتیکی»

در همین حال، وندی شرمن، نامزد قائم مقامی وزارت امور خارجه آمریکا،‌ روز چهارشنبه در جلسه بررسی تایید صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی مجلس سنا حاضر شد و به پرسش‌های سناتورها پاسخ داد.

وندی شرمن در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما معاون سیاسی وزیر خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد آمریکا در جریان دستیابی به توافق هسته‌ای برجام در سال ۲۰۱۵ بود.

خانم شرمن در این نشست تایید صلاحیت خود درباره رویکرد در قبال توافق هسته‌ای با ایران گفت، از سال ۲۰۱۶ که این توافق به اجرا گذاشته شد، جهان تغییر کرده است. واقعیت ها در عرصه میدانی تغییر کرده است، شرایط ژئوپلیتیک منطقه تغییر کرده است و مسیر به جلو نیز می‌بایست به همین ترتیب تغییر کند.

وندی شرمن با اشاره به این که نمی‌داند که سیاست نهایی دولت در قبال ایران چیست، گفت، جو بایدن مصمم است که اجازه ندهد ایران سلاح هسته‌ای بدست آورد.

او تاکید کرد: همانطور که ما به خوبی می‌دانیم ایران با رعایت توافق هسته‌ای فاصله زیادی دارد.

وندی شرمن همچنین گفت، فهم من این است که دولت جو بایدن در تلاش است که ایران را به پایبندی کامل به توافق برجام بازگرداند. سپس ما هم به پایبندی به توافق باز خواهیم گشت.

خانم شرمن تصریح کرد٬ پس از آن به سایر نگرانی درباره ایران پرداخته خواهد شد.

آمریکا اردیبهشت ۹۷ در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد، اما جو بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا می‌گوید آماده بازگشت به برجام است، به شرط این‌که جمهوری اسلامی ابتدا به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد؛ موضوعی که ایران رد کرده و گفته که ابتدا باید تحریم‌ها لغو شود.

با استفاده از «پی بی اس»، رویترز و رادیو فردا؛
Radio Eram

FREE
VIEW