خانه / اقتصادی / بزرگ‌ترین قرارداد تولید خودرو در ایران با رنو به امضاء رسید

بزرگ‌ترین قرارداد تولید خودرو در ایران با رنو به امضاء رسید

روابط عمومی شرکت خودروسازی رنو در فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که قرارداد سرمایه‌گذاری مشترکی را با شرکت‌های ایدرو و پرتو نگین ناصح در ایران امضاء کرده است. در این سرمایه‌گذاری مشترک رنو از اکثریت سهم برخوردار است و مدیریت آن را «جوینت ونچر» در دور اول رنو به عهده دارد. این قراداد بزرگ‌ترین قرارداد تولید خودرو در جمهوری اسلامی است.

بر اساس این قرارداد شرکت رنو ۶۰ درصد، نگین خودرو ۲۰ درصد و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز ۲۰ درصد دیگر از سهام یک شرکت جدید را در اختیار خواهند داشت. قرار است این خودروها در کارخانه‌ای در شهر ساوه تولید شوند.

این قرارداد در چهارچوب توافق اصولی است که سپتامبر سال ۲۰۱۶ میان وزارت صنایع ایران و شرکت رنو در پاریس امضا شد.

بر اساس بزرگ‌ترین قرارداد تولید خودرو در جمهوری اسلامی که دوشنبه ۱۶ مرداد به امضا رسیده،  تأسیس یک مرکز مهندسی و خرید برای کمک به توانمندسازی قطعه‌سازان داخلی پیش‌بینی شده. بر اساس این قرارداد، محصولات جدید رنو در کارخانه «بن‌رو» تولید می‌شود. با تولید سیمبل جدید و داستر جدید در این کارخانه، ۱۵۰ هزار دستگاه به ظرفیت تولید رنو در ایران اضافه شده و با توجه به ظرفیت فعلی، به ۳۵۰ هزار دستگاه در سال می‌رسد. مطابق این قرارداد در کنار شبکه نگین خودرو، رنو شبکه مستقل فروش و خدمات پس از فروش را هم اداره خواهد کرد.

خودروی رنوی سیمبل و مدل‌های داچیا از جمله خودروهایی هستند که شرکت رنو در ایران تولید خواهد کرد. همچنین به گفته مقامات وزارت صنایع قرار است ۳۰ درصد از تولیدات این مجموعه به سایر کشورها صادر شود. رنو در حال حاضر با همکاری ساپیا ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار خودرو را در ایران دارد و قرارداد جدید موقعیت این گروه فرانسوی را در کشور بیش از پیش تقویت می کند.

با اینکه شرکت رنو در زمان تحریم‌ها فعالیت خود را در ایران کاهش داد اما به صورت کامل فعالیتش را متوقف نکرد. با این وجود پس از پایان تحریم‌ها شرکت‌های خودروسازی فرانسوی تلاش می کنند سهم مهمی از بازار خودروی ایران را در اختیار بگیرند.

پیش از این نیز گروه خودروسازی فرانسوی پژو-سیتروئن، رقیب رنو، با شرکت ایران خودرو قرارداد به امضا رساند. بر اساس این قرارداد خودروهای پژو ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ در ایران تولید خواهد شد.

همچنین بررسی کنید

گزارشگر بعدی ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران کیست؟

رییس شورا‌ی حقوق بشر سازمان ملل، جاوید رحمان، استاد حقوق دانشگاه برونول لندن و فعال …

خروج پژو از ایران: موج جدید بیکاری خودروسازان در راه است

لغو قراردادهای سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های خارجی با ایران شدت بیشتری گرفته است. پس از لغو …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super