«برنامه» وزارت خارجه آمریکا برای فروش پهپادهای پیشرفته به امارات

«برنامه» وزارت خارجه آمریکا برای فروش پهپادهای پیشرفته به امارات مقام‌های مطلع آمریکایی روز پنجشنبه ۱۵ آبان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، وزارت خارجه ایالات متحده به طور غیر رسمی به کنگره این کشور اطلاع داده است که در نظر دارد ۱۸ فروند پهپاد مسلح «ام کیو- ۹ بی» به ارزش دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به امارات متحده عربی بفروشد. در حالی این گزارش مطرح شده که به دنبال عادی سازی روابط امارات با اسرائیل با میانجیگری دونالد ترامپ، اوایل مهرماه اعلام شد با موافقت آمریکا و چراغ سبز اسرائیل، امارات متحده عربی احتمالا تا پیش از پایان سال ۲۰۲۰ به عنوان نخستین کشور حاشیه خلیج فارس، صاحب جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ خواهد شد. بیشتر در این باره: احتمال توافق آمریکا با امارات برای فروش جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ تا دو ماه آینده رویترز می‌گوید، امارات متحده عربی مدت‌هاست که علاقه‌مند به خرید پهپاد از ایالات متحده است و این کشور حاشیه خلیج فارس در اول صف مشتریان این نوع سلاح پس از تغییر سیاست آمریکا در خصوص صادرات تسلیحات خواهد بود. در همین زمینه، دولت آمریکا در نخستین مورد در این در خصوص، کنگره را درباره یک..

«برنامه» وزارت خارجه آمریکا برای فروش پهپادهای پیشرفته به امارات

مقام‌های مطلع آمریکایی روز پنجشنبه ۱۵ آبان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، وزارت خارجه ایالات متحده به طور غیر رسمی به کنگره این کشور اطلاع داده است که در نظر دارد ۱۸ فروند پهپاد مسلح «ام کیو- ۹ بی» به ارزش دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به امارات متحده عربی بفروشد.

در حالی این گزارش مطرح شده که به دنبال عادی سازی روابط امارات با اسرائیل با میانجیگری دونالد ترامپ، اوایل مهرماه اعلام شد با موافقت آمریکا و چراغ سبز اسرائیل، امارات متحده عربی احتمالا تا پیش از پایان سال ۲۰۲۰ به عنوان نخستین کشور حاشیه خلیج فارس، صاحب جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ خواهد شد.

جنگنده پیشرفته اف-۳۵ بیشتر در این باره:

احتمال توافق آمریکا با امارات برای فروش جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ تا دو ماه آینده

رویترز می‌گوید، امارات متحده عربی مدت‌هاست که علاقه‌مند به خرید پهپاد از ایالات متحده است و این کشور حاشیه خلیج فارس در اول صف مشتریان این نوع سلاح پس از تغییر سیاست آمریکا در خصوص صادرات تسلیحات خواهد بود. در همین زمینه، دولت آمریکا در نخستین مورد در این در خصوص، کنگره را درباره یک قرارداد ۶۰۰ میلیون دلاری فروش چهار پهپاد «ام کیو ۹ بی سی گاردین» به تایوان مطلع کرده است.

مطلع کردن کنگره از قصد فروش این پهپادها به امارات توسط وزارت امور خارجه آمریکا بخشی از فرایند فروش تسلیحات است.

رویترز می‌گوید، کمیته‌های روابط خارجی سنا و مجلس نمایندگان می‌توانند در جریان بررسی درخواست غیر رسمی مخالفت خود را ابراز کرده و در جریان بررسی رسمی مانع فروش این تسلیحات به امارات بشوند. پیش از این اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از نقش امارات در جنگ یمن انتقاد کرده بودند.

یک مقام مطلع در این زمینه به رویترز گفته است، وزارت امور خارجه ایالات متحده می‌تواند ابتدا اعضای کنگره و دستیاران آنها را در مورد فروش احتمالی مطلع کند و سپس به طور رسمی فروش را به کنگره اطلاع دهد .

طبق این گزارش، پهپادهای «ام کیو- ۹ بی» همچنین به رادار دریایی مجهز خواهند بود و می‌توانند در سال ۲۰۲۴ تحویل داده شوند.

Radio Eram

FREE
VIEW