خانه / اخبار روز / بحث بر سر آینده برجام در دیدار مقام‌های ایرانی با موگرینی

بحث بر سر آینده برجام در دیدار مقام‌های ایرانی با موگرینی

بحث بر سر آینده برجام در دیدار مقام‌های ایرانی با موگرینی

رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران دیدار کردند و به مذاکره بر سر آینده توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ پرداختند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران شنبه، ۱۴ مرداد در آستانه برگزاری مراسم تحلیف خود با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

به گفته رسانه‌های ایرانی، این دیدار بر سر آینده توافق هسته‌ای ایران، اجرای آن و نیز افزایش همکاری‌های اقتصادی با اتحادیه اروپا بوده است. جزئیات این دیدار هنوز منتشر نشده است.

موگرینی اروپا برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری ایران وارد تهران شده‌.

دیدار او با مقام‌های ایرانی بر سر آینده «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) پس از تصویب تحریم‌های جدید ایران در آمریکا و بیانیه مشترک این کشور با آلمان، فرانسه و بریتانیا علیه پرتاب موشک ماهواره‌بر «سیمرغ» صورت می‌گیرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چند روز پیش طرح جامع تحریم روسیه، ایران و کره شمالی  را که در سنا و کنگره آمریکا با اکثریت مطلق آرا به تصویب رسیده بود امضاء کرد.

انتقاد ظریف از بیانیه مشترک قدرت‌های اروپایی و آمریکا علیه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شنبه، ۱۴ مرداد گفت که «دولت جدید آمریکا به دنبال آن است تا نگذارد جمهوری اسلامی ایران از منافع برجام استفاده کند و اروپا لازم است در این زمینه هوشیار باشد.»

ظریف از بیانیه مشترک کشورهای اروپای با آمریکا علیه برنامه موشکی ایران انتقاد کرد و آن را «حرکت در مسیر اشتباه» خواند.

فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایالات متحده در بیانیه‌ای مشترک، شنبه، ۲۹ ژوئیه در واکنش به پرتاب موشک ماهواره‌بر «سیمرغ» نوشتند که «ما این اقدام را محکوم می‌کنیم» و آن را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانستند.

ایران برنامه موشکی‌اش را ناقض این قطعنامه نمی‌داند.

تهران پنج‌شنبه از پرتاب موشک سیمرغ به مناسب افتتاح پایگاه فضایی «امام خمینی» خبر داد. ماهواره‌بر سیمرغ می‌تواند ماهواره‌هایی تا وزن ۲۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار دهد.

تأکید موگرینی بر حمایت اروپا از برجام

موگرینی در این جلسه بر حمایت اتحادیه اروپا از برجام و افزایش همکاری‌های اقتصادی این اتحادیه با ایران تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موگرینی در این جلسه گفت که « جامعه بین‌الملل منافع مشترک با ایران در خصوص اجرای برجام دارد. اتحادیه اروپا قاطعانه از برجام حمایت می‌کند و این موضع مشترک تمامی کشورهای اروپایی است. مواضع اتحادیه اروپا در این زمینه روشن است و ما تلاش داریم تا آمریکا را هم در برجام کنار خود داشته باشیم.»

او که پس از انتقادهای ظریف سخن می‌گفت، ادامه داد: «همه ما نیازمند اقدامات خردمندانه و متناسب هستیم.»

 

همچنین بررسی کنید

دام‌چاله‌ی تبدیل شدن به زائده‌ی سیاست خارجی دولت‌های بیگانه

کاظم کردوانی به‌درازای تاریخ معاصرمان با پدیده‌ی پیچیده و حساس و خطرناکی به‌نام رابطه با …

دولت ائتلافی ایتالیا با استعفای نخست‌وزیر سقوط کرد

به‌دنبال استعفای جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، دولت ائتلافی این کشور سقوط کرد. جوزپه کونته …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super