خانه / اقتصادی / با ۱۲ میلیارد دلار فروش، علی بابا رکورد “روز مجردها” را شکست

با ۱۲ میلیارد دلار فروش، علی بابا رکورد “روز مجردها” را شکست

کلمه رمز برای رسیدن به گنج برای علی‌بابا ۱۱ نوامبر بود که این کنسرن اینترنتی در سال ۲۰۱۱ کشفش کرد؛ روزی که در چین به روز مجردها معروف است. در این روز علی‌بابا، غول اینترنتی، با تخفیف‌های ویژه به میدان می‌آید.علی‌بابا، رقیب چینی آمازون، توانست در نخستین ساعات آغاز بزرگترین رویداد تجارت الکترونیک، رکورد فروش جدیدی را به نام خود ثبت کند.

این فروشگاه اینترنتی اعلام کرده است که در نخستین ساعت آغاز “روز مجردها” (Singles‘ Day) تقریبا ۱۲ میلیارد دلار (۸۴ میلیارد یوان) فروش داشته که این رقم ۲۲ درصد بیشتر از سال گذشته است.

پس از گذشت ۴ دقیقه، این رقم به ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار (۱۰۰ میلیارد یوان) رسید. طبق اطلاعات منتشرشده از سوی این شرکت غول‌پیکر چینی، امسال در رویداد تجارت الکترونیک این کنسرن، بیش از ۲۰۰ هزار برند شرکت کرده‌اند و شمار خریداران آنلاین حدود ۵۰۰ میلیون نفر است که ۱۰۰ میلیون بیشتر از نوامبر سال گذشته است.

به کانال دویچه وله در تلگرام بپیوندید

در چین روز ۱۱ نوامبر (روز یازدهم از ماه یازدهم سال) را روز مجردها می‌دانند. در این روز مجردها با برگزاری پارتی‌ها و مراسم گوناگون دور هم جمع می‌شوند.

این روز و جشن‌های مرتبط با آن به قدری در چین رواج پیدا کرده که بخش تجاری هم متوجه آن شده و فروشگاه اینترنتی علی‌بابا، از سال ۲۰۰۹، این روز را به فستیوال خرید تبدیل کرده است.

از تاریخ ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۱، روزی با ۶ عدد یک در تاریخ که مجردها در چین در آن روز جشن‌های بزرگی برپا کردند، این روز مترادف شده با بزرگترین صحنه حراج و تخفیف سال.

روز مجردها در چین، در اقتصاد این کشور، نقش مهمی دارد. در حال حاضر اقتصاد چین رشد کندی را در ۳۰ ساله اخیر تجربه می‌کند. به همین علت تقاضای داخلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. بسیاری از خریداران چینی اما برنامه‌های خرید خود را تا رسیدن “روز مجردها” و استفاده از تخفیف‌های ویژه این روز، به تعویق می‌اندازند. آنها ظرف ۲۴ ساعت می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را با تخفیف‌های ویژه خریداری کنند؛ چیزی شبیه “جمعه سیاه” و حراج بزرگ در آمریکا.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

در روز حراج بزرگ چین، معمولا تلویزیون هم به میدان می‌آید و با پوشش برنامه‌هایی چون کنسرت‌های خواننده‌های مشهور ، جلوه ویژه‌ای به این روز در چین می‌بخشد.

امسال تیلور سوئیفت، خواننده آمریکایی مهمان نخست جشن علی‌بابا بود که تلویزیون هم آن را پوشش می‌داد.

هرچند که علی بابا در بازار چین حرف نخست را می‌زند اما رقیب این کنسرن، JD.com هم بیکار ننشسته و بیش از پیش در میدان رقابت، جلوی علی‌بابا قد علم می‌کند. از دیگر رقبای علی‌بابا می‌توان به Pinduoduo اشاره کرد که رفته رفته محبوبیت‌شان در میان خریداران به خصوص در شهرهای کمتر مرفه چین، بیشتر می‌شود.

همچنین بررسی کنید

سفیر آمریکا در برلین: تحریم خط لوله گازی نورد استریم ۲ به نفع اروپاست

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین گفته است تحریم خط لوله گازی نورد استریم ۲ به …

گازپروم روسیه حدود سه میلیارد دلار به اوکراین می‌پردازد

گازپروم روسیه به شرکت انرژی اوکراین دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار می‌پردازد. این بخشی …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super