بانک مرکزی ایران شرایط ورود کالا به کشور را سخت‌تر کرد

بانک مرکزی ایران شرایط ورود کالا به کشور را سخت‌تر کرد بانک مرکزی برای واردات کالا به ایران شرایط جدیدی را تعیین کرده است که بر اساس آن باید منبع تامین ارز برای واردات مشخص باشد. این مقررات که شرایط ورود کالا به کشور را سخت‌تر می‌کند با هدف بازگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشور و کاهش خروج ارز از ایران ابلاغ شده است. بر اساس اطلاعیه جدید بانک مرکزی، صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را از چند طریق به کشور بازگردانند که از جمله عرضه آن در سامانه نیما و یا واردن کردن به صورت اسکناس دلار است. پیش از این نیز باید صادرکننده‌های کالا درآمدهای ارزی خود را در خارج از کشور به سامانه نیما که تقریبا شبیه بنگاه حواله پول است، تحویل می‌دادند تا واردکننده‌ها از همین منبع بتوانند از خارج کالا خریداری کنند. با این حال پیش از این اعلام شده بود که بسیاری از صادرکننده‌ها، از تحویل درآمدهای صادراتی به این سامانه سر باز می‌زنند. صادرکنندگان همچنین از محل ارز حاصل از صادرات خود می‌توانند اقدام به واردات کالا کنند. بر اساس این اطلاعیه افرادی نیز که مدعی هستند ارزی در خارج از کشور دارند می‌توانند آن را در ا..

بانک مرکزی ایران شرایط ورود کالا به کشور را سخت‌تر کرد

بانک مرکزی برای واردات کالا به ایران شرایط جدیدی را تعیین کرده است که بر اساس آن باید منبع تامین ارز برای واردات مشخص باشد.

این مقررات که شرایط ورود کالا به کشور را سخت‌تر می‌کند با هدف بازگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشور و کاهش خروج ارز از ایران ابلاغ شده است.

بر اساس اطلاعیه جدید بانک مرکزی، صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را از چند طریق به کشور بازگردانند که از جمله عرضه آن در سامانه نیما و یا واردن کردن به صورت اسکناس دلار است.

پیش از این نیز باید صادرکننده‌های کالا درآمدهای ارزی خود را در خارج از کشور به سامانه نیما که تقریبا شبیه بنگاه حواله پول است، تحویل می‌دادند تا واردکننده‌ها از همین منبع بتوانند از خارج کالا خریداری کنند.

با این حال پیش از این اعلام شده بود که بسیاری از صادرکننده‌ها، از تحویل درآمدهای صادراتی به این سامانه سر باز می‌زنند.

صادرکنندگان همچنین از محل ارز حاصل از صادرات خود می‌توانند اقدام به واردات کالا کنند.

بر اساس این اطلاعیه افرادی نیز که مدعی هستند ارزی در خارج از کشور دارند می‌توانند آن را در اختیار واردکنندگان قرار دهند.

بانک مرکزی پیش از این نیز اعلام کرده بود که از ورود منابع ارزی بدین طریق نیز استقبال می‌کند، اما «مشروط به آنکه جریان ورود و مصرف ارز و منشأ آن کاملاً شفاف باشد».

خبرگزاری تسنیم و برخی رسانه‌های ایران اطلاعیه تازه بانک مرکزی را به معنای ممنوعیت واردات به ایران بدون تامین ارز آن دانسته‌اند. این بانک در اطلاعیه دیگری اعلام کرد که برای برخی کالاها ارز نیمایی «قابل تخصیص نخواهد بود».

در همین حال حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفته است که با هماهنگی و نظارت بانک مرکزی، واردات مواد اولیه کارخانجات تولیدی بدون تامین ارز امکان‌پذیر خواهد بود.

آقای مدرس خیابانی توضیح نداده که ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه صنایع از چه منبعی تامین خواهد شد.

وزیر اقتصاد و دیگر مقامات دولت پیش از این گفته‌اند که نیمی از ارز حاصل از صادرات به کشور بازنمی‌گردد.

در همین حال حسن روحانی روز شنبه ۲۷ اردیبهشت در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا گفته بود که ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد.

رئیس‌جمهور ایران تاکید کرده بود: «اگر چشم ما به نفت باشد به مشکل می‌خوریم، اما اگر چشم ما به صادرکننده وطن‌دوست باشد مشکل نداریم».

در اطلاعیه بانک مرکزی ایران اعلام نشده که واردات کالاهای اساسی از جمله مواد غذایی با چه ارزی انجام خواهد شد. واردات این کالاها در حال حاضر با ارز دولتی انجام می‌شود.

در همین حال در سال‌های گذشته پرونده‌های متعددی درباره دریافت ارز دولتی و وارد نشدن کالا در ازای آن در قوه قضائیه ایران گشوده شده است.

Radio Eram

FREE
VIEW