خانه / اخبار / بازی بزرگ آمریکا به عنوان ابرقدرت انرژی
نامزدهای انتخاباتی آمریکا سیاست‌های مربوط به بخش انرژی را به عنوان عاملی برای بهتر شدن بازار کار در این کشور مطرح می‌کنند، اما ایالات متحده می‌تواند در صورت لزوم در فراسوی مرزهایش هم اعمال نفوذ کند.

بازی بزرگ آمریکا به عنوان ابرقدرت انرژی

Image copyrightGetty Images

نامزدهای انتخاباتی آمریکا سیاست‌های مربوط به بخش انرژی را به عنوان عاملی برای بهتر شدن بازار کار در این کشور مطرح می‌کنند، اما ایالات متحده می‌تواند در صورت لزوم در فراسوی مرزهایش هم اعمال نفوذ کند.

نام کن بون در زمان دومین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در اینترنت مطرح شد ولی چیزی که کمتر جلب توجه کرده سوالی است که پرسید.

او به ستاره شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد؛ فردی ساده در میان تماشاچیان دومین مناظره انتخاباتی که ژاکت قرمزی پوشیده بود.

اما او به مساله‌ای اشاره کرد – سیاست‌های بخش انرژی – که برای رئیس‌جمهور بعدی و کشور از اهمیت پایداری برخوردار خواهد بود. یکی از عوامل این اهمیت شغل‌هایی است که در گذر زمان در این بخش ایجاد و نابود می‌شوند و معمولا در زمان انتخابات در مرکز توجه قرار می‎‌گیرند.

عامل دیگر استفاده روزافزون آمریکا از نفت و گاز به عنوان ابزاری در سیاست خارجی است که باعث شده بیش از پیش درگیر پروژه‌های ساخت خطوط لوله از روسیه تا اسرائیل تا ترکیه و حتی سوریه شود.

ابرقدرت انرژی

برخورد امنیتی با مساله انرژی، فرای رقابت اقتصادی صرف، چیز جدیدی در واشنگتن نیست. اما این هیلاری کلینتون بود که به شدت جایگاه انرژی را در معادلات دیپلماتیک ارتقا داد.

انتخاب او به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۰۹ مصادف بود با درگیری شدید همتایان اروپایی او با روسیه بر سر دسترسی به منابع انرژی.

مسکو به خاطر اختلافی که با اوکراین بر سر پرداخت پول داشت، صادرات گاز به این کشور را قطع کرده بود که باعث قطع گاز اروپا در وسط زمستان شد.

Image copyrightGetty Images

خانم کلینتون در سال ۲۰۱۱ دفتری در وزارت خارجه ایجاد کرد که مسئول رسیدگی به مسائل بخش انرژی در سطح بین‌المللی بود. از آن زمان به بعد، رونق بازار داخلی آمریکا باعث شده تا این کشور به بزرگترین تولیدکننده گاز در جهان تبدیل شود. این کشور حالا از واردکننده محصولات نفتی به صادرکننده این محصولات تبدیل شده.

آموس هاچستین، فرستاده مخصوص وزارت خارجه در امور بین‌المللی انرژی، می‌گوید “ما امروزه نقش مهمی در مسائل مربوط به انرژی در گوشه و کنار جهان بازی می‌کنیم. وضع کاملا نسبت به هفت سال پیش تغییر کرده.”

“انقلابی که در صنعت نفت و گاز ایالات متحده ایجاد شده، و تا حدی هم به خاطر انقلابی که در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر تجربه کرده‌ایم، باعث شده ما از یک ابرقدرت انرژی به تنها ابرقدرت انرژی در سطح جهانی تبدیل شویم.”

جنگ سرد جدید

کشمکش اصلی در بخش انرژی همچنان با روسیه است، آن هم وقتی که روابط دو کشور در سال‌های بعد از جنگ سرد هیچگاه به این بدی نبوده.

کارشناسان انرژی می‌گویند که الحاق شبه‌جزیره کریمه از طرف روسیه و قطع مجدد صادرات گاز به اوکراین باعث شده روابط بیش از گذشته سرد شود.

Image caption جو بایدن، معاون آقای اوباما، در ماه اوت به سوئد سفر کرد

آقای هاچستین می‌گوید در این جنگ از ادوات نظامی استفاده نمی‌شود و صرفا “درگیری اقتصادی” است.

واشنگتن دارد به متحدان اروپایی خود کمک می‌کند تا منابع جایگزینی برای انرژی مصرفی خود پیدا کنند و به این ترتیب از روسیه فاصله بگیرند. چنین کاری اصلا ساده نیست چون یک‌سوم گاز مصرفی اروپا از روسیه تامین می‌شود و هفت کشور به شکل تقریبا کامل به آن وابستگی دارند.

استراتژی دولت اوباما شامل تبلیغ برای گاز آمریکا می‌شود. جو بایدن، معاون آقای اوباما، در سفری که در ماه اوت به سوئد و لتونی داشت، با اشتیاق تمام مشغول این کار بود و گفت که آمریکای شمالی “مرکز انرژی قرن در بیست و یکم” خواهد بود.

لبه دیگر این استراتژی لابی‌گری شدید علیه برنامه روسیه برای افزایش ظرفیت خط لوله انتقال گاز در شمال اروپا است. روسیه می‌خواهد با افزایش ظرفیت این خط لوله اوکراین را دور بزند و گاز را از طریق دریای بالتیک مستقیما به آلمان بفرستد.

Image copyrightReuters
Image caption بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، ماه گذشته با رهبران قبرس دیدار کرد

آقای بایدن در استکهلم گفت که افزایش ظرفیت این خط لوله “از بنیاد برای اروپا بد است” و باعث “افزایش وابستگی به روسیه و ایجاد بی‌ثباتی در اوکراین” به خاطر از دست رفتن درآمدهای ترانزیتی این کشور می‌شود.

مقاومت مشابه کشورهای اروپای شرقی و مرکزی مانع دیگری است که بر سر راه این پروژه قرار دارد.

اما روس‌ها به طور مشخص گفته‌اند که دخالت‌های ایالات متحده صرفا سیاسی است و افزایش ظرفیت این خط لوله برای تضمین عبور بی‌وقفه گاز از اوکراین ضروری است و تنها جنبه اقتصادی دارد.

خط لوله “صلح” در خاورمیانه

اما آمریکایی‌ها در شرق مدیترانه در وضعیت تهاجمی قرار دارند و نه دفاعی.

Image caption جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، چند ماه پیش برای مذاکره بر سر انرژی به ترکیه رفت

کشف میدان‌های جدید گازی در منطقه به ایالات متحده اجازه داده تا برای همکاری در بخش انرژی به مصر، ترکیه، قبرس، اردن و اسرائیل فشار بیاورد. اردن و اسرائیل اخیرا برای ساخت یک خط لوله به توافق رسیده‌اند.

آقای هاچستین می‌گوید ایده این است که با ایجاد “وابستگی متقابل فیزیکی” شرایطی فراهم شود که بتوانیم در آینده شاهد همکاری‌های سیاسی باشیم. انرژی “مشوق بزرگی برای تغییر عقاید” خواهد بود.

این اتفاقی بود که بین اسرائیل و ترکیه افتاد، جایی که فرستاده ایالات متحده در ایجاد مجدد روابط حسنه میان دو کشور نقش بازی کرد. یکی از توافق‌های به عمل آمده میان دو کشور ساخت خط لوله‌ای است که گاز را از اسرائیل به ترکیه منتقل خواهد کرد.

قانون‌گذاران آمریکایی مشخصا تاکید کرده‌اند که همکاری در زمینه گاز طبیعی می‌تواند “در موقعیت منطقه‌ای اسرائیل تغییرات بنیادین ایجاد کند”. در یکی از جلسات اخیر کنگره به توانایی انرژی برای پیشبرد صلح در خاور میانه اشاره شده بود و یکی از مشاوران نزدیک به گروه چهار خاور میانه در بخش انرژی به اسرائیل پیشنهاد داده که گاز فلسطینی‌ها را هم در معادلات بگنجاند.

آمریکا در عین حال امیدوار است که گاز در وضعیت قبرس هم گشایش ایجاد کند. رهبران جوامع ترک و یونانی این جزیره علاقه زیادی برای پایان دادن به چند دهه مناقشه تا انتهای سال جاری از خود نشان داده‌اند. دستیابی به چنین توافقی برای بهره‌برداری کامل از این میدان‌های گازی جدید ضروری است.

ولی مساله به ثبات در خاور میانه محدود نمی‌شود. ایجاد یک ساختار منطقه‌ای برای صادرات می‌تواند شرایط را برای فرستادن گاز از شرق مدیترانه به اروپا فراهم کند و جایگاه غالب روسیه را به خطر بیاندازد.

چرا همه راه‌ها به ترکیه ختم می‌شود؟

همه این مسائل در ترکیه به یکدیگر گره می‌خورند.

Image copyrightGetty Images
Image caption امضای قرارداد یک خط لوله جدید میان روسیه و ترکیه در ۱۰ اکتبر

مواضع رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، همیشه برای حل مناقشه قبرس مهم بوده. ولی او حالا به نوعی محتاج خاتمه یافتن این مناقشه است چون خط لوله توافقی با اسرائیل قرار است از آب‌های قبرس عبور کند.

آقای بایدن در سفری که اخیرا به آنکارا داشت از همین زاویه پای میز مذاکره نشست و نشان داد که ترکیه تنها گزینه قبرس و اسرائیل برای صدور گاز نیست.

یکی از مقاماتی که از جزئیات این جلسه آگاه بود به بی‌بی‌سی گفت که در این جلسه نام مصر به عنوان گزینه دیگر مطرح شده بود و آمریکایی‌ها گفته بودند که “وقت زیادی برای حل بحران قبرس وجود ندارد”.

با وجود نگرانی‌‌های جامعه جهانی بابت نتایج کودتای اخیر ترکیه، این کشور همچنان حلقه رابط مهمی میان آسیا و اروپا در مسائل مربوط به انرژی است.

ترکیه از یک طرف مجرایی بالقوه برای صادرات گاز از شرق مدیترانه است و از طرف دیگر یکی از راه‌های ارتباطی برای رساندن گاز دریای خزر به ایتالیا محسوب می‌شود. اروپا و ایالات متحده از انتقال گاز از این مسیر به عنوان جایگزینی برای روسیه حمایت می‌کنند.

آنکارا علاقه زیادی به استفاده از این فرصت‌ها دارد چون می‌خواهد وابستگی خود به گاز روسیه را کاهش دهد. ترکیه در حال حاضر بیش از نیمی از گاز مصرفی خود را از روسیه وارد می‌کند.

اما موضع نامشخص غرب در قبال کودتای اخیر ترکیه و عصبانیت آقای اردوغان از این بابت باعث شده تا او بخواهد دست خود را باز بگذارد.

اختلافاتی که بابت سرنگونی یک هواپیمای جنگی روسیه توسط ترکیه در نزدیکی مرز سوریه بین دو کشور ایجاد شده بود حالا رفع و رجوع شده.

و کمتر از دو ماه بعد از دیدار آقای بایدن از آنکارا، آقای اردوغان قراردادی برای ساخت یک خط لوله جدید با روسیه امضا کرد که به روسیه اجازه می‌دهد از طریق ترکیه به بازارهای اروپا وصل شود.

ادوارد سی چو، تحلیلگر مسائل انرژی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، معقتد است که هدف روسیه از امضای قرارداد برای احداث خطوط لوله جدید می‌تواند واقعا ساخت آن‌ها باشد ولی نمی‌‌توان استفاده از آن‌ها برای چانه‌زنی و ارسال پیام‌های سیاسی را منتفی دانست.

او می‌گوید روس‌ها “خیلی وقت است که شطرنج بازی می‌کنند و دوست دارند آرایش مهره‌ها را به اقتضای شرایط تغییر دهند”.

در هر صورت، روسیه در حالی دارد روابط گازی خود با ترکیه را مستحکمتر می‌کند که تصمیم گرفته با تمام توان از حکومت سوریه دفاع کند. به نظر بعضی از تحلیلگران، انگیزه اصلی آقای پوتین برای دخالت نظامی در سوریه در اختیار گرفتن برگ‌های برنده در رقابت میان منافع مختلف گازی در این کشور است.

انرژی و صندوق رای

با این اوصاف، رئیس‌جمهور جدید آمریکا با صفحه شطرنج پیچیده‌ای طرف خواهد شد.

Image copyrightGetty Images

به نظر می‌رسد که هر دو نامزد می‌خواهند در قبال مسائل بین‌المللی مربوط به انرژی سیاست‌های تهاجمی اتخاذ کنند.

چیزی که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند برخوردشان با محیط‌زیست و بازار کار است، نه مسائل دیپلماتیک. دونالد ترامپ می‌خواهد با حذف محدودیت‌ها مجددا معادن زغال‌سنگ و مشاغل مربوط به آن‌ها را احیا کند، در حالی که تمرکز خانم کلینتون بر انرژی‌های جایگزین است.

ولی برنده نهایی، هر که باشد، تنها از طریق یک بازی بلندمدت و استراتژیک می‌تواند معادلات جهانی انرژی را تغییر دهد.

همچنین بررسی کنید

دیوان عدالت بین المللی دادگاه لاهه روز چهارشنبه رای خود درباره شکایت ایران از آمریکا را صادر می کند

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/hague/4783664.html

واکنش در فضای مجازی به نشست ورشو؛ هشتگ ورشو به ملاها نه می گوید

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/warsaw/4783584.html

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super