خانه / اخبار روز / بازداشت یک ایرانی‌تبار با گذرنامه نروژی به ظن طراحی حمله در خاک دانمارک

بازداشت یک ایرانی‌تبار با گذرنامه نروژی به ظن طراحی حمله در خاک دانمارک

رئیس سرویس امنیتی دانمارک ابتدا در پیام کوتاهی در توییتر وسپس در یک نشست خبری در کپنهاگ اعلام کرد که پلیس این کشور در عملیاتی وسیع که تابستان گذشته در شرق دانمارک انجام گرفت، موفق شد حمله یکی از عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در خاک این کشور را خنثی کند.

فین بورخ آندرسون، رئیس سرویس امنیتی دانمارک

فین بورخ آندرسون، رئیس سرویس امنیتی دانمارک سه‌شنبه ۸ آبان/ ۳۰ اکتبر در یک نشست خبری که از تلویزیون دانمارک پخش می‌شد گفت پلیس دانمارک ۲۸ سپتامبر سال جاری در پی سرقت یک خودرو با پلاک سوئد، به مدت کوتاهی مرز بین دانمارک، سوئد و آلمان را مسدود کرد اما به زودی متوجه شد که مسأله فقط سرقت خودرو نیست.

به گفته بورخ آندرسون پلیس دانمارک ۲۱ اکتبر در همکاری با سرویس‌های امنیتی سوئد و نروژ فردی ایرانی‌تبار را که تابعیت نروژ را دارد به ظن همکاری با یکی از سرویس‌های امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت کرد. مظنون هرگونه همکاری با سرویس‌های امنیتی ایران را تکذیب کرده است.

از فرد بازداشت شده عکس‌هایی از محل اقامت اعضای «جنبش الاحواز» در دانمارک کشف شده.

الاحواز ابتدا مسئولیت حمله تروریستی شنبه ۳۱ شهریور به رژه نظامیان در اهواز را به عهده گرفت. اما بعد از آنکه گروه دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدیویی از سه تن از مهاجمان، مسئولیت این حمله را به عهده گرفت، الاحواز با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله را پس گرفت.

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند.

بعد از این حمله، وزارت خارجه جمهوری اسلامی، سفیر دانمارک را برای پاسخگویی در برابر اینکه به چه دلیل اعضای این گروه را در خاک خود پذیرفته است احضار کرد.

آندرس سامولسن، وزیر خارجه دانمارک سه‌شنبه ۸ آبان/ ۳۰ اکتبر اعلام کرده اینکه ایران حمله‌ای را در خاک دانمارک طراحی کند «کاملاً غیر قابل قبول است».

بورخ آندرسون، رئیس سرویس امنیتی دانمارک در نشست خبری تلویزیون این کشور گفت که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی در اروپا فعال‌اند و به عنوان مثال از عملیات بمب‌گذاری در گردهمایی سالیانه مجاهدین خلق یاد کرد.

بیش از سه ماه پیش چند ایرانی از جمله یک دیپلمات به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شدند. امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه سه هفته قبل گفته بود مشخص نیست آیا مقام‌های عالی‌رتبه حکومتی دستور این عملیات را صادر کرده‌اند.

وزارت خارجه فرانسه دارایی‌های متعلق به بخش امنیت داخلی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و دو ایرانی‌تبار را مسدود کرده. پلیس فرانسه نیز در یک عملیات «پیش‌گیری از تروریسم» در منطقه گراند سنت، واقع در شمال این کشور یک مرکز اسلامی به نام «مرکز زهرا» و خانه‌های مسئولان آن را در ارتباط با این پرونده مورد بازرسی قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

مکرون: معلوم نیست در ایران چه کسی طراح توطئه بمب‌گذاری در پاریس بوده

 

Powered by WPeMatico

همچنین بررسی کنید

ادامه اعتصاب در آذرآب ــ دادستان دستگیری ۲۱ کارگر را تائید کرد

با وجود حمله نیروهای امنیتی به کارگران آذرآب اراک و تأیید بازداشت شماری از آنها، …

بازسازی سرای «ایکی قاپیلار»

عکس: مریم هاشمی بازسازی سرای «ایکی قاپیلار» تبریز همچنان ادامه دارد. در آتش‌سوزی اردیبهشت سال …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super