خانه / بین الملل / بازداشت مخالفان عملیات نظامی ترکیه در عفرین ادامه دارد
Turkish police clash with protestors following the arrest of members of a medical association that spoke out against Turkey's military offensive into an enclave in northwest Syria on January 30, 2018 in Ankara. Authorities on January 30 detained eight members of the Turkish Medical Association's (TTB) central council who had denounced Ankara's military operation against a Syrian Kurdish militia, state media reported. Authorities issued 11 arrest warrants for council's members, eight of whom were detained, including the association's head Rasit Tukel, state-run news agency Anadolu said. / AFP PHOTO / ADEM ALTAN

بازداشت مخالفان عملیات نظامی ترکیه در عفرین ادامه دارد

وزارت کشور ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور از آغاز عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» در منطقه عفرین در شمال سوریه تا کنون ۶۶۶ مخالف جنگ را بازداشت کرده اند. تنها در هفته گذشته ۹۳ تن به اتهام «تبلیغ تروریسم» بازداشت شده‌اند. همزمان ترکیه قصد دارد نام خیابانی را که سفارت آمریکا در آن واقع شده است، تغییر دهد.

بنا به این بیانیه که دوشنبه ۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن منتشر شد، مجموعاً ۴۷۴ تن به اتهام «تبلیغ گروه‌های تروریست پ ی د/پ ک ک» در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شده‌اند. به علاوه، ۱۹۲ نیز به اتهام شرکت در اعتراضات علیه جنگ در بازداشت به سر می‌برند.

ترکیه حزب «کارگران کردستان» (پ ک ک) را حزبی تروریستی می‌داند و دلیل اصلی حمله به شمال سوریه را هدف قراردادن «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب چپ‌گرای «اتحاد دموکراتیک» کردهای سوریه (پ ی د) در منطقه عفرین عنوان کرده است که به گفته آنکارا، شاخه‌ای از پ ک ک است.

کشور دیگری به جز ترکیه، پ ی د را تروریست نمی‌داند، هرچند پ ک ک در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

بیانیه وزارت کشور ترکیه می‌افزاید که نیروهای امنیتی ترکیه بین ۵ تا ۱۲ فوریه بیش از هزار عملیات «ضدتروریستی» انجام داده‌اند، ۲۵ عضو پ ک ک را کشته‌اند و ۳۵۳ تن را به جرم کمک به پ ک ک بازداشت کرده‌اند.

با شدت گرفتن عملیات نظامی ترکیه شمار قربانیان غیرنظامی نیز رو به افزایش است. این مسئله و نیز تحت‌الشعاع‌قرارگرفتن نبرد علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) به «نگرانی» کشورهایی از جمله آلمان، فرانسه و آمریکا دامن زده.

به گزارش گروه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه، ۷۴ شهروند غیرنظامی عرب و کرد و ارمنی، از جمله ۱۳ زن و ۲۱ کودک در عفرین بر اثر گلوله‌باران و بمباران جان داده‌اند. ترکیه هدف‌قراردادن غیرنظامیان را انکار می‌کند.

ترکیه خواستار حمایت بیشتر اروپا و آمریکا از این عملیات شده است و قصد دارد خیابان محل سفارت آمریکا در آنکارا را به «عملیات شاخه زیتون» تغییر دهد.

همچنین بررسی کنید

درگیری لفظی دونالد ترامپ با رهبران دمکرات‌ها بر سر ساخت دیوار مرزی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۰ آذر علنا با رهبران دمکرات‌ها در کنگره بر …

توافق گروه‌های یمنی بر سر تبادل بیش از ۱۵ هزار زندانی

دولت عبدربه منصور هادی و نمایندگان حوثی‌های یمن، روز سه‌شنبه بر سر مبادله بیش از …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super