خانه / بالا / بازداشت رهبر اسلامگرای پاکستانی که خواستار اعدام یک زن مسیحی شده بود

بازداشت رهبر اسلامگرای پاکستانی که خواستار اعدام یک زن مسیحی شده بود

خادم حسین رضوی، رهبر حزب اسلام‌گرای افراطی “تحریک لبیک پاکستان” (TLP) که خواستار اعدام سریع آسیه‌ بی‌‌بی، زن مسیحی پاکستانی شده بود، از طرف نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شد.

«محبت نیوز»- فواد چاودری، وزیر اطلاعات پاکستان در یک پیام توئیتری اعلام کرد که خادم حسین رضوی، رهبر حزب اسلام‌گرای افراطی “تحریک لبیک پاکستان” (TLP) که خواستار اعدام سریع آسیه‌ بی‌‌بی شده بود، عصر روز جمعه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) به وقت محلی بازداشت شده است.

به نقل از DW، با بازداشت رهبر این حزب تندرو اعتراض‌های هواداران این حزب بار دیگر آغاز شده است. پلیس پاکستان اعلام کرده که ماموران امنیتی این کشور در ایالت پنجاب حدود ۳۰۰ نفر از هواداران این حزب را بازداشت کرده‌اند.

چندین نماینده حزب “تحریک لبیک پاکستان” در یک پیام ویدیویی از هوادران خود خواسته‌اند اعتراضات خود را علیه این بازداشت افزایش دهند.

رسانه‌های پاکستان چهارشنبه نهم آبان (۳۱ اکتبر) اعلام کردند، دیوان عالی این کشور پس از آن که نتوانست ابهام‌های پرونده علیه آسیه‌ بی‌‌بی، زن مسیحی و مادر پنج فرزند را ثابت کند، فرمان آزادی فوری او را صادر کرده است.

حزب “تحریک لبیک پاکستان” (TLP) که مخالف آزادی آسیه‌ بی‌‌بی بود و بر اعدام او تاکید می‌ورزید، فقط چندساعت پس از مبرا شناخته شدن آسیه بی‌بی از اتهام‌ها، تهدید کرد “تمام کشور را فلج خواهد کرد.”

این حزب همان زمان قضات دیوان عالی را به “تسلیم” در برابر فشار نیروهای “ضد پاکستانی” در کشورهای غربی متهم کرد. اعضای حزب پس از اعلام حکم برائت آسیه‌ بی‌‌بی با شورش، غارت و بستن راه‌ها به مدت سه روز زندگی مدنی در این کشور را فلج کردند.

فواد چاودری، رئیس وزارت اطلاعات پاکستان، اما اعلام کرده که دستگیری رهبر “تحریک لبیک پاکستان” به هیچ وجه در ارتباط با آزادی آسیه‌ بی‌‌بی، زن مسیحی نبوده است. چاودری در ادامه گفته است که ماموران پلیس او را که می‌خواست در تجمعی سخنرانی کند، دستگیر کرده و به مهمانخانه‌ای منتقل کرده‌اند.

چاودری این اقدام پلیس را در جهت تامین امنیت عمومی دانسته و گفته است که مراحل قانونی در ارتباط با این پرونده باید طی شود.

حزب TLP در پاییز ۲۰۱۷ نیز پس از آن که تغییر در سوگند نمایندگان مجلس پاکستان را “غیراسلامی” توصیف کرد با اعتراضات خود زندگی در اسلام‌آباد را به مدت سه هفته فلج کرد. در ماه مه ۲۰۱۸ نیز وزیر کشور وقت پاکستان هدف حمله تروریستی یکی از اعضای این حزب قرار گرفت که توانست از آن جان سالم به در برد.

گفته می‌‌شود آسیه بی‌بی در جریان مشاجره و دعوا ظاهرا علیه پیامبر اسلام “کفرگویی” (توهین) کرده است. “کفرگویی” در قوانین پاکستان که بر شرع اسلام مبتنی است، از جرایم سنگین محسوب می‌شود. “کفرگویی” در این چارچوب به معنای اظهارات یا اعمال توهین‌آمیز علیه اسلام، قرآن و پیامبر اسلام تعریف شده است.

آسیه‌ بی‌بی ‌در سال ۲۰۰۹ به عنوان اولین زن کاتولیک به “کفرگویی” متهم و در سال ۲۰۱۰ به اعدام محکوم شد. حکم او در سال ۲۰۱۴ در دادگاهی در لاهور تأیید شد، اما در ژوئیه ۲۰۱۵ این حکم به طور موقت متوقف شد.

رسانه‌های پاکستان چهارشنبه نهم آبان (۳۱ اکتبر) اعلام کردند که دیوان عالی حکم به آزادی فوری آسیه بی‌بی داده است. آسیه بی‌بی خواستار مهاجرت به آلمان است.

همچنین بررسی کنید

آنچه نظام از «حوزه‌‌های علمیه» می‌‎خواهد: تربیت طلاب همتراز انقلاب!

محور سخنرانی‌‌های حوزویان در آغاز سال تحصیلی ۹۸ بر لزوم تربیت «طلبه در تراز انقلاب …

اکثر کانادایی ها از قانون منع استفاده از «نمادهای مذهبی» حمایت کردند

در حالی که “جاستین ترودو” تصویب قانون ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی و بخصوص حجاب …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super