بازار پرتلاطم موبایل در ایران؛ از کرونا تا «حباب قیمت‌ها»

بازار پرتلاطم موبایل در ایران؛ از کرونا تا «حباب قیمت‌ها» قیمت موبایل در ایران با میزان درآمد مردم فاصله چشمگیری دارد بازار موبایل ایران اخیرا روزهای پرتلاطمی را پشت سر گذاشته و قیمت‌ها بارها بالا و پایین‌ شده‌اند. در ایران استفاده از موبایل به دلیل شرایط کرونا افزایش یافته است و این عامل سبب افزایش تقاضا شد. از طرفی عرضه نیز کاهش یافته بود که این عامل دلیل دیگری برای افزایش قیمت‌ها در بازار موبایل ایران شد. با این حال انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرده است واردات تلفن همراه در سال ۹۸ نسبت به سال پیش از آن حدود ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است. البته طی دو سال گذشته به دلیل افزایش قیمت ارز و شرایط تحریم، قیمت تلفن همراه به‌شدت افزایش یافته است و خرید گوشی‌های پرچمدار برای بخش زیادی از مرد ایران دست نیافتنی شده است. گفتنی است به تازگی برخی منابع از کاهش قیمت موبایل در ایران خبر داده‌اند. آیدین آرام، عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، به ایرنا گفته است «افزایش بی‌رویه قیمت تلفن همراه دلایل گوناگونی داشت. یکی از آن‌ها این بود که تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه همه‌جا تعطیل ب..

بازار پرتلاطم موبایل در ایران؛ از کرونا تا «حباب قیمت‌ها»

قیمت موبایل در ایران با میزان درآمد مردم فاصله چشمگیری دارد
قیمت موبایل در ایران با میزان درآمد مردم فاصله چشمگیری دارد

بازار موبایل ایران اخیرا روزهای پرتلاطمی را پشت سر گذاشته و قیمت‌ها بارها بالا و پایین‌ شده‌اند.

در ایران استفاده از موبایل به دلیل شرایط کرونا افزایش یافته است و این عامل سبب افزایش تقاضا شد. از طرفی عرضه نیز کاهش یافته بود که این عامل دلیل دیگری برای افزایش قیمت‌ها در بازار موبایل ایران شد.

با این حال انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرده است واردات تلفن همراه در سال ۹۸ نسبت به سال پیش از آن حدود ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

البته طی دو سال گذشته به دلیل افزایش قیمت ارز و شرایط تحریم، قیمت تلفن همراه به‌شدت افزایش یافته است و خرید گوشی‌های پرچمدار برای بخش زیادی از مرد ایران دست نیافتنی شده است.

گفتنی است به تازگی برخی منابع از کاهش قیمت موبایل در ایران خبر داده‌اند. آیدین آرام، عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، به ایرنا گفته است «افزایش بی‌رویه قیمت تلفن همراه دلایل گوناگونی داشت. یکی از آن‌ها این بود که تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه همه‌جا تعطیل بود و فعالیت کسب‌وکارها بعد از این تاریخ آغاز شد. طی روزهای گذشته بانک مرکزی تخصیص بیشتری را برای واردات تلفن همراه در نظر گرفت و بخش عمده‌ای از تلفن‌های همراه که در دو ماه گذشته وارد کشور شده نیز به بازار عرضه شده است.»

او توضیح داده است که قیمت برخی از گوشی‌ها «تا ۳۰ درصد کاهش یافته است». نمونه‌ای که آقای آرام به آن اشاره کرده است: «شیائومی نوت هشت حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت که اکنون سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود»

او همچنین تاکید کرده «قیمت‌هایی که در اوج گرانی وجود داشت با دلار ۱۶ هزار تومانی محاسبه‌شده بود، اما قیمت‌های روز گوشی و روند کاهشی آن با دلار ۱۸ هزار تومانی است.»

با وجود چنین سخنانی خبرگزاری ایلنا گزارش داده بود که اتحادیه‌ فروشندگان دستگاه‌های صوتی تصویری و موبایل از افزایش ۳۵ درصدی قیمت‌ها در بازار ایران خبر داده بود.

محمدرضا عالیان، مسئول روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی به سایت زومیت گفته است «شکسته شدن حباب قیمتی با ارزان شدن متفاوت است. زمانی‌که ما اعلام کردیم حباب قیمتی شکسته شده، منظور این بود که قیمت موبایل با توجه ‌به قیمت روز ارز منطقی شده است. در واقع پیش از آن، این قیمت، با قیمت روز ارز هم‌خوانی نداشت. مدل A10 S سامسونگ تا یک ماه پیش در بازار با قیمت سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، در حالی که امروز بالاترین قیمت برای این محصول دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. البته قیمت گوشی درحال‌حاضر ارزان‌تر از قبل نیست و فقط حباب قیمت آن شکسته است.»

در بازار جهانی مدل A10 S سامسونگ حدود ۱۳۱ دلار قیمت دارد.

به‌نظر می‌رسد پس از بحران کرونا قیمت موبایل به دلیل عرضه کم بشدت افزایش پیدا کرده بود اما حالا این افزایش حباب‌گونه از بین رفته است و شرایط به روزهای پیش از شروع امسال نزدیک شده است.

بر اساس گزارش ایسنا گمرک ایران در ۲۰ خرداد اعلام کرده بود از ابتدای سال جاری یک میلیون و ۴۱۰ هزار گوشی موبایل وارد ایران شده است.

بر اساس نظر برخی کارشناسان این عدد کمتر از نصف تعداد موبایل مورد نیاز ایران در سه‌ماهه‌ اول سال است.

با این همه قیمت موبایل در ایران با میزان درآمد مردم فاصله چشمگیری دارد. برای نمونه در کشورهای مرفه، برای نمونه در بخشی از اروپا، قیمت یک گوشی پرچمدار تقریبا نصف درآمد ماهانه یک کارگر است، در حالی که در ایران گوشی پرچمدار تا ده برابر درآمد ماهانه یک کارگر هم قیمت دارد.

در کشورهای مختلف تلفن‌های همراه به‌صورت قسطی توسط اپراتورهای موبایل عرضه می‌شود که سبب می‌شود دسترسی کاربران برای خرید تلفن‌های همراه ساده تر شود. دولت ایران گفته قصد دارد چنین شرایطی را برای گوشی‌هایی که «داخلی» می‌خواند فراهم کند.

Radio Eram

FREE
VIEW