ایکائو از ایران خواست تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تسریع کند

ایکائو از ایران خواست تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تسریع کند سازمان هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی (ایکائو)، روز جمعه ۱۶ آبان از ایران خواست که تحقیقات در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین را تسریع کند. در حالی ایکائو این در خواسته را مطرح کرده است که هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین هشتم دی ماه سال گذشته هدف دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت. مقام‌های جمهوری اسلامی پس از چند روز پنهان‌کاری و تکذیب گزارش‌ها، نهایتا اعلام کردند که «خطای انسانی» باعث این سانحه شده است. سالواتوره سیاچیتانو ، رئیس شورای ایکائو روز جمعه گفت: ما چندین تماس با ایران داشته‌ایم و از آنها آن خواسته‌ایم كه تحقیقات در مورد سانحه را تسریع كنند. به گزارش وب سایت ایکائو، ضمیمه ۱۳ توصیه می‌کند که گزارش نهایی تحقیقات در خصوص سانحه هوایی در فاصله زمانی تا ۱۲ ماه منتشر شود. رئیس شورای ایکائو اضافه کرده است: همچنین لازم به یادآوری است که بلافاصله پس از این حادثه یك تیم از کارشناسان دبیرخانه ایكائو برای حمایت از تحقیقات تشکیل شد. بیشتر در این باره: اوکراین: مجازات متهمان سرنگونی هواپیما حد..

ایکائو از ایران خواست تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تسریع کند

سازمان هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی (ایکائو)، روز جمعه ۱۶ آبان از ایران خواست که تحقیقات در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین را تسریع کند.

در حالی ایکائو این در خواسته را مطرح کرده است که هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین هشتم دی ماه سال گذشته هدف دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت. مقام‌های جمهوری اسلامی پس از چند روز پنهان‌کاری و تکذیب گزارش‌ها، نهایتا اعلام کردند که «خطای انسانی» باعث این سانحه شده است.

سالواتوره سیاچیتانو ، رئیس شورای ایکائو روز جمعه گفت: ما چندین تماس با ایران داشته‌ایم و از آنها آن خواسته‌ایم كه تحقیقات در مورد سانحه را تسریع كنند.

به گزارش وب سایت ایکائو، ضمیمه ۱۳ توصیه می‌کند که گزارش نهایی تحقیقات در خصوص سانحه هوایی در فاصله زمانی تا ۱۲ ماه منتشر شود.

رئیس شورای ایکائو اضافه کرده است: همچنین لازم به یادآوری است که بلافاصله پس از این حادثه یك تیم از کارشناسان دبیرخانه ایكائو برای حمایت از تحقیقات تشکیل شد.

بیشتر در این باره:

اوکراین: مجازات متهمان سرنگونی هواپیما حداکثر سه سال حبس خواهد بود

جمهوری اسلامی ایران شش ماه پس از سرنگونی پرواز ۷۵۲در نهایت روز ۲۷ تیر ماه جعبه‌ سیاه بوئینگ را برای بازخوانی تحویل فرانسه داد.

متعاقب آن نیز رئيس سازمان هواپیمایی ایران، روز دوم شهریور ماه در یک نشست خبری برخی اطلاعات به دست آمده از جعبه سیاه را علنی کرد و از جمله گفت که پس از شلیک موشک اول «هیچ صدایی از کابین مسافران شنیده نمی‌شود» و مسافران در «سلامت جسمانی» بوده‌اند.

در همین زمینه، دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه اوکراین روز گذشته اعلام کرد ایران آمادگی دارد تا مسئولیت کامل ساقط کردن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بپذیرد.

قائم مقام وزیر امور خارجه اوکراین پس از دیدار با منوچهر مرادی، سفیر جمهوری اسلامی در کی‌یف با تأکید بر پذیرش کامل این امر از سوی ایران، اظهار داشت: دولت ایران از خواست خود برای حل و فصل این موضوع به‌طور جامع و منصفانه خبر داده‌است.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، یِوهِنی یِنین در دیدار با سفیر ایران بار دیگر بر موضع اوکراین در مورد اهمیت تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه در مورد شرایط پیرامونِ سقوطِ هواپیمای «پی‌اس ۷۵۲» تأکید کرد.